vytisknout velikost písma Zabudnite na tradície, Frankfurt ukázal, že dnes už je možné čokoľvek

Atmosférická 911? Športové a luxusné Jaguary alebo Bentley? Brabus, ktorý má vždy autá s poriadnymi motormi? Autá od automobiliek? So zavedenými poriadkami a tradíciami sa rozlúčte, tohtoročný Frankfurt ukázal, že dnes a v blízkej budúcnosti je možné čokoľvek.
Zabudnite na tradície, Frankfurt ukázal, že dnes už je možné čokoľvek

Občas som vo Frankfurte začul názory, že tam nie je nič vidieť a že je to takpovediac "o ničom". Lenže opak je pravdou. Keď sa pozriete na práve prebiehajúcu výstavu s nadhľadom, zistíte, že je všetko, len nie nezaujímavá. Celkom výstižne nám ukazuje to, čo nás čaká. Otázkou len zostáva, či sa nám budúcnosť bude páčiť, pretože zavedené poriadky a tradície sa definitívne menia a má to hneď niekoľko rozmerov.

Prídu nové automobilky

Automobily od známych značiek a nikdy inak? Nie. Skôr alebo neskôr sa aj na európskom trhu objavia nové mená. Vo Frankfurte sa predstavila znovuzrodená značka Borgward so svojím zatiaľ nie úplne konkurencieschopným SUV BX7. A dorazila aj štúdia Thunder Power, čo má byť konkurencia pre Teslu s dosť zaujímavými parametrami a perfektným interiérom. Tieto dva prípady majú spoločnú jednu vec, stoja za nimi ázijské spoločnosti. V Borgwarde to je automobilka Foton, Thunder Power má pôvod na Taiwane.

538508633.JPGkahn_01.jpg
Budúcnosť dostane nové mená. A nebude to len Borgward alebo Thunder Power, ale napríklad aj Google

Ale nebudú to iba ázijské mená, s tým, ako sa stále viac hovorí o elektromobiloch, autonómnom riadení, konektivite a tak ďalej, sa do popredia dostávajú spoločnosti doteraz známe všetkým možným, len nie výrobou áut. Napríklad Google. Aj tento projekt sa v nie príliš vzdialenej budúcnosti objaví na cestách. Ostatne testy už prebiehajú. Raz sa napríklad dočkáme porovnávacieho testu Google vs. Apple. Tešíte sa?

Predajné čísla vs. tradícia

Automobilky chcú predávať čoraz viac a na to potrebujú logicky čím ďalej viac modelov, aby mohli osloviť čoraz väčšie spektrum zákazníkov. Ako prvé na to prišlo Porsche, ktoré sa vzdalo tradícii a urobilo SUV. Ortodoxní fanúšikovia nie sú radi, ale predaje sú viac ako zaujímavé, takže bolo len otázkou času, kto príde ďalšie.

Do Frankfurtu dorazil Jaguar s modelom F-Pace a Bentley s Bentaygou. Pre oboch to je crossoverové prvýkrát a či sa nám to páči, alebo nie, môžeme si byť istí tým, že tieto autá budú mať predajný úspech. Rovnako tak je úplne jasné, že sa časom objavia aj ďalšie automobilky. Lamborghini by tiež rado nejaký ten crossover, rovnako tak aj Rolls-Royce.

243784953.jpg475103967.JPGTradícia? Dôležitejší je dopyt a ten je po autách kategórie SUV. Po Porsche prichádza Bentley aj Jaguar. Kto bude ďalší? Lamborghini? Rolls-Royce? Buďte si istí, že ďalšie "historické crossoverové prvýkrát" prídu

Ale nie je to len o crossover. Tak napríklad kto povedal, že Porsche 911 musí byť vždy iba dvojdverové kupé? Prečo by nemohlo mať jeden pár dverí navyše, keď by tak vznikol model pre zákazníkov, ktorí považujú Panameru za príliš veľkú? Aj takéto auto raz príde. Koncept Mission E naznačil, ako bude vyzerať.

Tradície sú fajn, lenže automobilky potrebujú financie a ak tie ležia za hranicami tradičných hodnôt, musia sa tam skrátka zájsť. Ale zase na druhej strane napríklad v Porsche síce vidíte koncept štvordverovej 911 (alebo zmenšenej Panamery, ako chcete), na strane druhej je ale tu aj auto typu 911 GT3 RS, ktoré vzniklo aj vďaka predajnému úspechu Cayenne, Macan alebo naftovej Panamery.

Emisný priemer: Veľké motory, ale tiež elektromobily

Na automobilky čakajú zase o kúsok ťažšie emisné časy. Ako sme písali pred časom, od roku 2017 by sa mal zmeniť postup merania normovaných emisií, ktorý bude realistickejší a teda v ňom budú všetky autá vykazovať vyššiu produkciu emisií. Ale zároveň EÚ mieni za pár rokov znížiť bezplatnú hranicu emisného priemeru CO2. Takže tu máme dva problémy naraz. Autá vám budú produkovať viac emisií, ale priemer tých predaných musí byť menší. Riešenie? Opäť nájdeme vo Frankfurte. A to vo veľkom.

198140320.JPG946545576.jpg380162146.JPG469954434.JPG552990490.JPGUntitled 1.jpgFrankfurt je plný protikladov. Na jednej strane Audi S8 Plus, ale rovnako tak koncept elektrického SUV, v Mercedese osemvalcové céčko, ale koncept aerodynamického hybridu, BMW privezie luxusnú osemvalcovú limuzínu, ale zároveň rad hybridov. Hlavne, aby to nakoniec vyšlo dobre v priemere
Frankfurtské stánky sú plné čistokrvných protikladov. Tak napríklad spomínané Porsche. Je tu tá nádherná 911 GT3 RS, ostrý Cayenne a mnoho ďalších modelov, ale koncept Mission E je čistý elektromobil. Počkať, Porsche a elektrické auto? Buďte si istí tým, že takýto model je len otázkou času. Aj Porsche potrebuje znižovať svoje priemerné emisie.
Podobných prípadov nájdeme na výstavisku viac. Audi ukazuje S8 Plus, luxusnú raketu, ale hneď niekoľko hybridov a hlavne elektrický koncept e-tron quattro. Mercedes? Áno, máme tu rad modelov AMG (S63 AMG, C63 AMG, AMG GT ...), ale dva koncepty. Superaerodynamický plug-in hybrid a štúdiu autonómneho vozidla pracujúcu so štyrmi elektromotormi a palivovými článkami. Stále vám to nestačí?
Jaguar ukázal krásny F-Pace, športové SUV, ale hneď jedným dychom dodal, že Land Rover má pripravené dva koncepty hybridných pohonov a jeden elektromobil. Debatovať o BMW potom už asi nemá veľký zmysel, pretože táto automobilka vyrazila do budúcnosti s predstihom. Vo Frankfurte nechýbali modely radu i, ani veľa hybridov vrátane najnovšieho 225x Active Tourer. Ale na druhej strane sú tu emkové modely, aj keď očakávaná M2 sa nedostavila.
Hybridy a elektromobily sa však týkajú aj bežných značiek. Svoj nástroj na znižovanie priemerných emisií naznačil aj Peugeot, Nissan, Hyundai a mnohí ďalší. Dokonca aj v Brabuse už okrem monštier s výkonom 900 koní nájdete elektromobil.
Budúcnosť sa skrátka ponesie v duchu znižovania priemerných emisií. Dobrou správou je fakt, že niektoré automobilky sa ešte stále snažia stavať zaujímavé autá s veľkými motormi, ale daňou za to bude príchod hybridov, elektromobilov a podobných ekologických verzií, u ktorých by vás pred pár rokmi nenapadlo ani v tom najhoršom sne, že by ich tak ktorá značka vôbec mohla produkovať.
Automobilky sú svojím spôsobom zatlačené do kúta a ako sa hovorí, už príliš "nezostáva čas na hrdinstvo". Takže aj v tomto kontexte musia ísť tradície stranou, pretože si prednosť vynútili emisie. Nastáva doba hybridná a elektrická, bez ohľadu na konkrétnu značku. Tak to proste je.
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A