vytisknout velikost písma Wartburg 353 (1984): posledná modernizácia dvojtaktu, štart/stop v cene

Na jesennom lipskom autosalóne v roku 1984 oslávila svoju premiéru vylepšená rada Wartburg 353, ktorá v tejto podobe vydržala vo výrobe až do roku 1988.
Wartburg 353 (1984): posledná modernizácia dvojtaktu, štart/stop v cene
Zoznam kapitol
  1. Prológ, Modelový rok 1985, Štart/stop systém nastupuje
  2. Chladič z Nového Jičína, Konštrukcia, Technické údaje

Prológ

V roku 1984, teda v čase kedy na Západe nabehli do výroby vozidlá Opel Kadett E, Lancia Thema alebo Mercedes-Benz W124, predstavila automobilka z východonemeckého Eisenachu modernizované prevedenie svojej rady Wartburg 353 vyrábanej bez výraznejších zmien už od roku 1965. Model 353 vtedy nahradil rad 311/312 a zachoval si koncepciu s dvojtaktným motorom vpredu a pohonom kolies prednej nápravy.

1966 2.jpg1966 6.jpg1966 3.jpg
Wartburg 353 bol dodáváný spočiatku len s dvoma druhmi karoserií

Na vybraných západoeurópskych trhoch sa vozidlá Wartburg 353 v obmedzených sériách predávali pod označením Knight, avšak kľúčovými boli samozrejme trhy Východného bloku. Zvlášť verzie Tourist s karosériou kombi boli mimoriadne obľúbené aj v Československu. Išlo vtedy totiž o najpriestrannejší a bežnému smrteľníkovi primerane dostupný automobil, ktorý mal byť mimochodom údajne jediným na cestách krajín komunistického bloku, ktorý naložil harfu...

Rad 353 prezentovaný v roku 1984 bol označený ako verzia pre modelový rok 1985 a vynikal čiastkovými úpravami povrchu karosérie, interiéru aj pohonného ústrojenstva, ktorého základom ale aj naďalej bol dvojtaktný trojvalec. Práve Wartburg a Trabanty pritom v polovici osemdesiatych rokov zostávali poslednými veľkosériovo vyrábanými európskymi mohykánmi s dvojtaktnými motormi.

Modelar 11 1966.jpg1989.jpg
Podvozok si až do konca výroby zachovával svoju samostatnú, oddelenú konštrukciu

Zmenu priniesol až rok 1988, kedy sa predstavil Wartburg 1.3, ktorý okrem ďalších retuší karosérie adoptoval štvortaktný štvorvalec Volkswagen a vo výrobe sa udržal až do roku 1991, avšak to už je trochu iná história.

Modelový rok 1985

Na prvý pohľad omladený Wartburg vynikal najmä jednodielnou plastovou maskou chladiča doplnenou novými svetlometmi a oceľovými nárazníkmi vybavenými ochrannou plastovou vrstvou. Interiér sa dočkal predovšetkým iného látkového čalúnenia sedadiel a nového panelu na stredovej konzole, nesúceho ovládanie ventilácie a sytiča. Pod palubnou doskou sa v celej šírke interiéru tiahla otvorená polica pre odkladanie drobností.

1968 Tourist 1.jpg1966.jpg1968 Tourist 3.jpg
Kombi Tourist oslovilo najmä bezkonkurenčnou prepravnou kapacitou

Wartburg 353 bol vtedy ponúkaný ako trojpriestorový štvordverový sedan a ako praktické, päťdverové kombi Tourist so širokou výklopnou zadnou časťou a prepravnou kapacitou vynikajúcou po sklopení zadných sedadiel hodnotou 2 000 l podľa dobovej metodiky merania. Stupne výbavy boli pri oboch karosériách dve, 353 W (Standard) a 353 S (De Luxe).

Priplácať bolo v roku 1985 možné napríklad za radenie na podlahe (normálne na stĺpiku riadenia), navíjacie pásy vzadu (vpredu štandardom), posuvnú plechovú strechu s plastovým vetrolamom na prednej hrane, rádio Auto-Super alebo anténu s predzosilňovačom vstavanom v ráme čelného skla. V Lipsku sa roku 1984 spolu s faceliftom predstavilo aj prevedenie pick-up s označením Wartburg 353 Trans.

Štart/stop systém nastupuje

Myslíte si, že riadené zhasínanie motora pri krátkom státí je doménou dnešnej doby? Omyl, Wartburg 353 sa v rámci modernizácie pre modelový rok 1985 dočkal sústavy, ktorá nielen že niesla priamo označenie "štart-stop", ale tiež fungovala veľmi podobne ako v moderných automobiloch. V danom prípade išlo ale len o jeden z mnohých prejavov beznádejnej snahy decimovaných konštruktérov obmedziť emisie a spotrebu prežitého dvojtaktného motora.

2014-02-01 18.34.26.jpg1985 1.jpg1985 2.jpg
Modelový rok 1985 priniesol úpravy dvojtaktného motora, ale aj drobné vylepšenia interiéru

Zariadenie vzniklo v spolupráci s odborníkmi kombinátu Fahrzeugelelektrik Ruhla a jeho poslaním bolo zhasínať motor pri kratšom státí napríklad na križovatke alebo pri jazde z kopca. Tu treba pripomenúť, že brzdenie dvojtaktným motorom nebolo možné kvôli riziku zadretia motora a že Wartburg bol z tohto dôvodu vybavený samočinnou voľnobežkou, takže s potenciálnou úsporou paliva nebolo možné počítať. Motor zhasnutý pri schádzaní svahov navyše v prípade série W353 neparalyzoval posilňovače, ktoré neboli ani na brzdách, ani na prevodoch...

1966 4.jpg1966 5.jpg1968 Tourist 2.jpg
Oproti originálnej verzii z šesťdesiatych rokov (na fotkách) mal nový Wartburg nový predok a čierne nárazníky

Štart/stop systém sa aktivoval páčkou na stĺpiku volantu, motor potom po zastavení alebo jazde z kopca zhasol a prešliapnutím spojovaceho pedálu opäť naskočil. Už vtedy výrobca sľuboval, že pre rok 1985 z tohto dôvodu posilnil nielen spojku s novou prítlačnou doskou a vysúvacím mechanizmom a obložením s dvojnásobnou životnosťou oproti doterajšej praxi, ale tiež pripravený štartér a vylepšený materiál ozubenia zotrvačníka.

Malo sa tým znížiť zanášanie útrob motora usadeninami z nedokonalého spaľovania, ale predovšetkým spotreba paliva mala klesnúť v priemere o 0,5 l/100 km.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A