vytisknout velikost písma Vyskúšali sme LR Defender s prevodovkou za 20-tisíc eur

Dosluhujúci Land Rover Defender si môžete zakúpiť iba s manuálom. Kto chce automat, ten musí hľadať mimo automobilky. Jednu špeciálnu prestavbu nedávno predstavila rakúska spoločnosť VDS.
Vyskúšali sme LR Defender s prevodovkou za 20-tisíc eur
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Na pohľad úplna klasika
  2. Automat za 20 000 eur, Kompletná fotogaléria

Defender vo svojej histórii má verzie, ktoré používali automat, všetkým dobre známe naftové prevedenie z posledných rokov ale samočinnú prevodovku nemalo, hoci práve jazda v teréne je s automatom výrazne jednoduchšia. Rakúska spoločnosť VDS však nedávno predstavila unikátny automat funkčne pre Defender (respektíve pre zdolávanie ťažkých terénov) vyložene ideálne.

Ide o samočinnú prevodovku, ktorá bola vyvinutá pre traktor určený na kosenie trávy pozdĺž ciest. Ten musí ísť veľmi pomaly a aj on sa musí vyrovnávať s rôznymi terénmi. Hlavnou úlohou preto bolo zmeniť (obrazne povedané) spaľovací motor na elektromotor. Prevodovka mala zaručiť čo najväčší krútiaci moment od nulovej rýchlosti.

_DSC1118.jpg_DSC1121.jpgAutomatická prevodovka od spoločnosti VDS kombinuje hydrostatický pohon, dva mechanické prevody a dvojicu planétových súkolí. V praxi funguje ako bezstupňový automat

Výsledok je veľmi zaujímavý. Kombinuje totiž hydrostatický pohon, dva mechanické prevody a dve sady planétových prevodov. Rozjazd obstaráva práve hydraulika, čo umožní ísť Defenderu veľmi pomaly bez toho, aby ste sa museli báť upálenej spojky a nutná nie je ani redukcia. V tomto režime dokáže vozidlo ísť do rýchlosti približne 7 km/h, potom príde k slovu prvý mechanický prevod a planétové súkolia.

Ten vystačí pre jazdu do 100 km/h, rýchlejšie cestovanie zariadi druhý mechanický prevod. Teoreticky môže Land Rover Defender s touto prevodovkou uháňať až 180 km/h, ale to vzhľadom ku konštrukcii automobilu nie je dobrý nápad. Dôležitejšia tu je skutočnosť, že motor pracuje vždy v takmer ideálnych otáčkach. Mimochodom testovací prototyp mohol dostať vďaka prítomnosti automatu aj tempomat.

_DSC1142.jpg_DSC1134.jpgNa pohľad žiadne zmeny nenájdete. Nebyť patričných nálepiek na karosérii, rozhodne by ste nepovedali, že tento Defender má vo svojej výbave zariadenie za 20-tisíc eur

Prevodovku možno využiť aj pri brzdení motorom a to až do úplného zastavenia, čo pre zmenu šetrí brzdy. A vďaka prítomnosti hydrauliky je tu ešte jedna zaujímavá vec. Prevodovka má funkciu samovyprosťovania. To prebieha tak, že vodič drží príslušné tlačidlo a pedál plynu, automat sám rýchlo strieda spätný chod a jazdu dopredu. Tým vozidlo rozkolíše a ten by sa tak mal dostať z blata, veľkých nerovností a podobných ťažkostí.

Na pohľad úplna klasika

Podľa fotiek ste už asi poznali, že na tomto Defendere na pohľad nie je zaujímavé v podstate nič. Zásahy do vozidla sú v podstate minimálne a samotná prestavba relatívne jednoduchá. Drobné odlišnosti ukázal až interiér, kde sa objavil jeden displej a medzi sedadlami veľká krabica s niekoľkými tlačidlami. Lenže tu sedíme v prototype, kedy technici potrebujú sledovať viac dát. Preto ten displej. Sériové prevedenie bude vyzerať vnútri trochu inak a rozhodne nebude mať farebný displej. Na fotkách je vidieť pod volantom taktiež pedál spojky, ktorý tu slúži ako opierka ľavej nohy. Logicky tu je zbytočne.

_DSC1148.jpg_DSC1145.jpg_DSC1149.jpgInteriér je štandardný, navyše tu je ale veľká krabica s niekoľkými ovládačmi a farebný displej. Jedná sa o prototyp, finálna verzia budú mať svoje ovládanie usporiadané trochu inak a rozhodne nebude mať farebný displej

Veľké zmeny spoznáte až v momente, kedy sa s prototypom rozbehnete. V prvých chvíľach som si musel privyknúť na reakcie auta. Na pokyn pedálom plynu totiž reaguje veľmi rýchlo, takže vaša jazda pripomína skôr poskakovanie vpred. Akonáhle si zvyknete, istíte, že je tento Defender veľmi pohodlný.

Dôvodom nie je len chýbajúca nutnosť neustáleho radenia krátkych rýchlostí pri manuálnej prevodovke, ale tiež nečakaný akustický komfort. Prevodovka je bezstupňová a plynule mení otáčky, takže na ceste voz pripomína skôr hybrid. Moment, kedy sa mení mechanická jednotka na dvojku však bezpečne spoznáte.

V teréne bude automatický Defender určite skvelým automobilom. Vie sa doslova plaziť takmer nulovou rýchlosťou, vodič nepotrebuje riešiť redukciu, čo je práve v Defenderi trochu boj, skrátka to všetko dohromady funguje úplne výborne. Pre bežných smrteľníkov ale táto prevodovka určená nie je.

_DSC1126.jpg_DSC1131.jpg_DSC1152.jpg_DSC1154.jpg_DSC1124.jpg_DSC1174.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |