vytisknout velikost písma Vyskúšali sme LR Defender s prevodovkou za 20-tisíc eur

Dosluhujúci Land Rover Defender si môžete zakúpiť iba s manuálom. Kto chce automat, ten musí hľadať mimo automobilky. Jednu špeciálnu prestavbu nedávno predstavila rakúska spoločnosť VDS.
Vyskúšali sme LR Defender s prevodovkou za 20-tisíc eur
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Na pohľad úplna klasika
  2. Automat za 20 000 eur, Kompletná fotogaléria

Defender vo svojej histórii má verzie, ktoré používali automat, všetkým dobre známe naftové prevedenie z posledných rokov ale samočinnú prevodovku nemalo, hoci práve jazda v teréne je s automatom výrazne jednoduchšia. Rakúska spoločnosť VDS však nedávno predstavila unikátny automat funkčne pre Defender (respektíve pre zdolávanie ťažkých terénov) vyložene ideálne.

Ide o samočinnú prevodovku, ktorá bola vyvinutá pre traktor určený na kosenie trávy pozdĺž ciest. Ten musí ísť veľmi pomaly a aj on sa musí vyrovnávať s rôznymi terénmi. Hlavnou úlohou preto bolo zmeniť (obrazne povedané) spaľovací motor na elektromotor. Prevodovka mala zaručiť čo najväčší krútiaci moment od nulovej rýchlosti.

_DSC1118.jpg_DSC1121.jpgAutomatická prevodovka od spoločnosti VDS kombinuje hydrostatický pohon, dva mechanické prevody a dvojicu planétových súkolí. V praxi funguje ako bezstupňový automat

Výsledok je veľmi zaujímavý. Kombinuje totiž hydrostatický pohon, dva mechanické prevody a dve sady planétových prevodov. Rozjazd obstaráva práve hydraulika, čo umožní ísť Defenderu veľmi pomaly bez toho, aby ste sa museli báť upálenej spojky a nutná nie je ani redukcia. V tomto režime dokáže vozidlo ísť do rýchlosti približne 7 km/h, potom príde k slovu prvý mechanický prevod a planétové súkolia.

Ten vystačí pre jazdu do 100 km/h, rýchlejšie cestovanie zariadi druhý mechanický prevod. Teoreticky môže Land Rover Defender s touto prevodovkou uháňať až 180 km/h, ale to vzhľadom ku konštrukcii automobilu nie je dobrý nápad. Dôležitejšia tu je skutočnosť, že motor pracuje vždy v takmer ideálnych otáčkach. Mimochodom testovací prototyp mohol dostať vďaka prítomnosti automatu aj tempomat.

_DSC1142.jpg_DSC1134.jpgNa pohľad žiadne zmeny nenájdete. Nebyť patričných nálepiek na karosérii, rozhodne by ste nepovedali, že tento Defender má vo svojej výbave zariadenie za 20-tisíc eur

Prevodovku možno využiť aj pri brzdení motorom a to až do úplného zastavenia, čo pre zmenu šetrí brzdy. A vďaka prítomnosti hydrauliky je tu ešte jedna zaujímavá vec. Prevodovka má funkciu samovyprosťovania. To prebieha tak, že vodič drží príslušné tlačidlo a pedál plynu, automat sám rýchlo strieda spätný chod a jazdu dopredu. Tým vozidlo rozkolíše a ten by sa tak mal dostať z blata, veľkých nerovností a podobných ťažkostí.

Na pohľad úplna klasika

Podľa fotiek ste už asi poznali, že na tomto Defendere na pohľad nie je zaujímavé v podstate nič. Zásahy do vozidla sú v podstate minimálne a samotná prestavba relatívne jednoduchá. Drobné odlišnosti ukázal až interiér, kde sa objavil jeden displej a medzi sedadlami veľká krabica s niekoľkými tlačidlami. Lenže tu sedíme v prototype, kedy technici potrebujú sledovať viac dát. Preto ten displej. Sériové prevedenie bude vyzerať vnútri trochu inak a rozhodne nebude mať farebný displej. Na fotkách je vidieť pod volantom taktiež pedál spojky, ktorý tu slúži ako opierka ľavej nohy. Logicky tu je zbytočne.

_DSC1148.jpg_DSC1145.jpg_DSC1149.jpgInteriér je štandardný, navyše tu je ale veľká krabica s niekoľkými ovládačmi a farebný displej. Jedná sa o prototyp, finálna verzia budú mať svoje ovládanie usporiadané trochu inak a rozhodne nebude mať farebný displej

Veľké zmeny spoznáte až v momente, kedy sa s prototypom rozbehnete. V prvých chvíľach som si musel privyknúť na reakcie auta. Na pokyn pedálom plynu totiž reaguje veľmi rýchlo, takže vaša jazda pripomína skôr poskakovanie vpred. Akonáhle si zvyknete, istíte, že je tento Defender veľmi pohodlný.

Dôvodom nie je len chýbajúca nutnosť neustáleho radenia krátkych rýchlostí pri manuálnej prevodovke, ale tiež nečakaný akustický komfort. Prevodovka je bezstupňová a plynule mení otáčky, takže na ceste voz pripomína skôr hybrid. Moment, kedy sa mení mechanická jednotka na dvojku však bezpečne spoznáte.

V teréne bude automatický Defender určite skvelým automobilom. Vie sa doslova plaziť takmer nulovou rýchlosťou, vodič nepotrebuje riešiť redukciu, čo je práve v Defenderi trochu boj, skrátka to všetko dohromady funguje úplne výborne. Pre bežných smrteľníkov ale táto prevodovka určená nie je.

_DSC1126.jpg_DSC1131.jpg_DSC1152.jpg_DSC1154.jpg_DSC1124.jpg_DSC1174.jpg

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Porovnávací test Kia Niro vs. Toyota C-HR: Keď je žiak lepší ako učiteľ

Porovnávací test Kia Niro vs. Toyota C-HR: Keď je žiak lepší ako učiteľ

včera | Dalibor Žák
Test jazdenky VW Passat B7: je dobrý, ale pozor na jeho históriu

Test jazdenky VW Passat B7

Ak budete autu dávať pravidelný servis a aspoň základnú starostlivosť, svoju hodnotu si udrží. Vzhľadom k obľúbenosti Passatov ale zvážte nejakú formu poistenia proti vandalizmu a odcudzenia.

25. 4. 2017 | Dalibor Žák
VW Amarok 3.0 TDI 165 kW vs. Toyota Hilux 2.4 D-4D: Motor, alebo výbava

VW Amarok vs. Toyota Hilux

Porovnanie týchto dvoch pick-upov sa dá na koniec celkom dobre zjednodušiť. V podstate si môžete vybrať, či chcete pick-up s naozaj silným motorom, alebo dáte prednosť podstatne menej dynamickej Toyote, ktorá vám výkon vykompenzuje bohatou výbavou.

18. 4. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY