vytisknout velikost písma Vypočujte si, ako znie modely Nissan budúcnosti

Nissan predstavil na autosalóne v Tokiu funkciu nazvanú Canto. Jedná sa o umelý zvuk. Chystané elektromobily tejto značky ho budú produkovať v nízkych rýchlostiach.
Vypočujte si, ako znie modely Nissan budúcnosti

Doba elektromobilov sa údajne nezadržateľne blíži. Automobilky preto v poslednej dobe predstavujú jednu elektrickú novinku za druhou a hromadne sľubujú príchod veľkého množstva nových elektrických modelov. Občas táto snaha ale zajde snáď až príliš ďaleko. Napríklad keď Mitsubishi predstavilo elektrické Evo v podobe crossoveru s umelou inteligenciou. Ďalším podobným prípadom je Nissan a jeho novinka Canto.

Canto je označenie zvuku určeného chystaným elektrickým Nissanom. Elektromobily totiž žiadny hluk neprodukujú, teda okrem hluku od pneumatík. Predstavujú tak bezpečnostné riziko, pretože chodci si bezhlučné autá nemusia všimnúť. Práve pre tieto situácie prichádza Canto. Budúce Nissany majú produkovať tento zvuk v rýchlostiach do 30 km/h. Vypočuť si ho môžete vo videu hore.

Cieľom údajne bolo vyvinúť najmä akustické upozornenie, Nissan ale zároveň chcel pripraviť zvuk "ktorý by obohatil typické prostredie mestských ulíc". Odporúčame otvoriť si vyššie umiestnené video napríklad v troch oknách a pustiť si všetky tri videá naraz. Získate obrázok o tom, čo na takej "obohatenej" ulici budete počuť, keď bude prechádzať viac vozidiel naraz. Je to vážne desivé.

Pre porovnanie si môžete na ďalšom priloženom videu vypočuť, ako znie dnes už v podstate starý a nemoderný Nissan GT-R. No povedzte, nie je to elektrické šialenstvo tak trochu k plaču?

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY