vytisknout velikost písma VW Golf Sportsvan: prvýkrát za volantom zmenšeného Touranu

Po hatchbacku a kombi dorazí začiatkom júna na slovenský trh tretia karosárska varianta modelu Golf. Volá sa Sportsvan, nastupuje na miesto modelu Plus a je bez akéhokoľvek preháňania veľmi podarená.
VW Golf Sportsvan: prvýkrát za volantom zmenšeného Touranu
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Čísla, Interiér pre vysokých
  2. Starý známý?, Náprava rovnaká ako v hatchbacku
  3. Záver, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Príbeh Volkswagenu Golf Sportsvan začal trochu prekvapivo na autosalóne vo Frankfurte, kde sme si toto auto mohli prvýkrát prehliadnuť. Lenže automobilka ho vtedy z nejakého dôvodu prezentovala ako koncept, hoci bolo od pohľadu jasné, že už sa v ňom prakticky nič meniť nebude.

Koncom roka sa potom objavila len tak mimochodom správa o vstupe na trh. Onen koncept sa zrazu začal predávať v Nemecku. Za pár mesiacov bol predstavený aj slovenský cenník. Oficiálny vstup na Slovensko je naplánovaný presne na začiatok júna.

Golf SV nastupuje na miesto starého modelu Golf Plus. Meno je možno trochu zvláštne, športové toto auto skutočne nie je. Ak sa tiež pýtate, prečo Volkswagen zmenil názov auta, potom môžem ponúknuť jednoduchú odpoveď. Táto novinka totiž chce zaujať nových zákazníkov. Osloviť by mala mladých kupujúcich, predovšetkým potom mladé rodiny. Možno práve toto bude dôvod, prečo sa stretávame so Sportsvanom. A z rovnakého dôvodu potom zaručene VW začal ponúkať do tohto auta aj rad elektronických vychytávok vrátane napríklad možnosti inštalovať Wi-Fi hotspot.

sportsvan_03.JPGsportsvan_08.JPG
Ďalšia varianta odvodená od modelu Golf chce byť športová aj svojim dizajnom. Zariadiť by to mali predovšetkým ostré linky na karosérii.

Čísla

Novinka je v porovnaní so svojim predchodcom priestrannejšia. A to výrazne. Vnútri nájdete viac priestoru úplne vo všetkých ohľadoch. Základom je opäť platforma MQB, ktorá priniesla väčší rázvor. Hodnota 2685 mm predstavuje nárast o 107 mm v porovnaní s Plusom, v porovnaní s hatchbackom aj kombíkom je to o päťdesiat milimetrov viac.

Celková dĺžka má hodnotu 4338 mm. Sportsvan prerástol Plus o 134 mm. Zároveň bol o dvadsať milimetrov skrátený predný previs, zatiaľ čo ten zadný sa zväčšil o 47 mm. Základný Golf je kratší o 83 mm, zatiaľ čo kombi je dlhšie o viac než dvadsať centimetrov.

Na šírku potom Sportsvan pribral oproti Plus 48 mm, výška zostala takmer identická. Ak sa pozrieme na aktuálne modely Golf, je Sportsvan o 126 mm vyšší ako hatchback.

sportsvan_23.JPGsportsvan_24.JPG
Hlavnými rozdielmi oproti Golfu Variant je predĺžený rázvor náprav a podstatne väčšia výška. V interiéri je to cítiť.

Interiér pre vysokých

Všetky rozmerové novinky mierili k jednému cieľu. Sportsvan sa mal stať priestrannejším. Tento cieľ bol splnený na sto percent. Interiér sa natiahol (čo sa pozdĺžneho priestoru týka) o 33 mm. Viac miesta je ako pre kolená vzadu sediacich osôb tak aj pre hlavu, a to v oboch radoch. Vodič a spolujazdec majú k dispozícii o desať milimetrov viac, vzadu sa zväčšilo miesto na hlavu dokonca o 32 mm.

Volkswagen v oficiálnych materiáloch píše, že sa za 190 cm vysokého vodiča bez problémov posadia rovnako vysoký cestujúci. Nie sú to len marketingové rozprávky. Taká je realita. Dôvodom je okrem väčšieho rázvoru tiež zadná delená lavica posuvná v rozsahu osemnástich centimetrov. Golf Plus vedel zadné sedadlá posúvať iba o šestnásť centimetrov.

Základný údaj batožinového priestoru činí 500 litrov. Sluší sa ale doplniť, že sa toto číslo týka situácie, keď je sedadlo posunuté o päť centimetrov vpred. Teda kedy nie je celkom vzadu. Ak ho odsunieme úplne dopredu, dostaneme 590 litrov.

sportsvan_53.JPGsportsvan_55.JPG
Dizajn interiéru už poznáme, ponukou priestoru ale dokáže Sportsvan prekvapiť. Predovšetkým vzadu je ponuka miesta nadpriemerná.

Batožinový priestor navyše dostal nákladovú hranu nižšiu o 13 mm (nachádza sa v úrovni 652 mm) a chýbať nemôže ani falošné dno. To možno umiestniť do hornej polohy, kedy bude kufor zarovnaný v jednej rovine s nákladovou hranou a prípadne so sklopenými operadlami. Alternatívou je dolná poloha. Rozdiel je dvanásť centimetrov. Pre úplnosť ale musím spomenúť, že sa to týka verzie bez rezervy.

Inak je kufor dobre prístupný a pravidelný. Krycie plato môžete uložiť pod podlahu, využiť možno tiež napríklad odnímateľné boky (ako to ukazoval Seat u svojho Leonu), alebo sklopiť operadlo delené na tri časti v pomere 40/20/40. Vznikne takmer ideálne rovná plocha. Za príplatok môžete zaobstarať sklopné operadlo spolujazdca. Potom by ste mali dostať do auta predmet dlhý až 2542 mm. Maximálny objem činí v prípade Golfu SV 1520 litrov.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A