vytisknout velikost písma VW Golf Sportsvan: prvýkrát za volantom zmenšeného Touranu

Po hatchbacku a kombi dorazí začiatkom júna na slovenský trh tretia karosárska varianta modelu Golf. Volá sa Sportsvan, nastupuje na miesto modelu Plus a je bez akéhokoľvek preháňania veľmi podarená.
VW Golf Sportsvan: prvýkrát za volantom zmenšeného Touranu
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Čísla, Interiér pre vysokých
  2. Starý známý?, Náprava rovnaká ako v hatchbacku
  3. Záver, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Príbeh Volkswagenu Golf Sportsvan začal trochu prekvapivo na autosalóne vo Frankfurte, kde sme si toto auto mohli prvýkrát prehliadnuť. Lenže automobilka ho vtedy z nejakého dôvodu prezentovala ako koncept, hoci bolo od pohľadu jasné, že už sa v ňom prakticky nič meniť nebude.

Koncom roka sa potom objavila len tak mimochodom správa o vstupe na trh. Onen koncept sa zrazu začal predávať v Nemecku. Za pár mesiacov bol predstavený aj slovenský cenník. Oficiálny vstup na Slovensko je naplánovaný presne na začiatok júna.

Golf SV nastupuje na miesto starého modelu Golf Plus. Meno je možno trochu zvláštne, športové toto auto skutočne nie je. Ak sa tiež pýtate, prečo Volkswagen zmenil názov auta, potom môžem ponúknuť jednoduchú odpoveď. Táto novinka totiž chce zaujať nových zákazníkov. Osloviť by mala mladých kupujúcich, predovšetkým potom mladé rodiny. Možno práve toto bude dôvod, prečo sa stretávame so Sportsvanom. A z rovnakého dôvodu potom zaručene VW začal ponúkať do tohto auta aj rad elektronických vychytávok vrátane napríklad možnosti inštalovať Wi-Fi hotspot.

sportsvan_03.JPGsportsvan_08.JPG
Ďalšia varianta odvodená od modelu Golf chce byť športová aj svojim dizajnom. Zariadiť by to mali predovšetkým ostré linky na karosérii.

Čísla

Novinka je v porovnaní so svojim predchodcom priestrannejšia. A to výrazne. Vnútri nájdete viac priestoru úplne vo všetkých ohľadoch. Základom je opäť platforma MQB, ktorá priniesla väčší rázvor. Hodnota 2685 mm predstavuje nárast o 107 mm v porovnaní s Plusom, v porovnaní s hatchbackom aj kombíkom je to o päťdesiat milimetrov viac.

Celková dĺžka má hodnotu 4338 mm. Sportsvan prerástol Plus o 134 mm. Zároveň bol o dvadsať milimetrov skrátený predný previs, zatiaľ čo ten zadný sa zväčšil o 47 mm. Základný Golf je kratší o 83 mm, zatiaľ čo kombi je dlhšie o viac než dvadsať centimetrov.

Na šírku potom Sportsvan pribral oproti Plus 48 mm, výška zostala takmer identická. Ak sa pozrieme na aktuálne modely Golf, je Sportsvan o 126 mm vyšší ako hatchback.

sportsvan_23.JPGsportsvan_24.JPG
Hlavnými rozdielmi oproti Golfu Variant je predĺžený rázvor náprav a podstatne väčšia výška. V interiéri je to cítiť.

Interiér pre vysokých

Všetky rozmerové novinky mierili k jednému cieľu. Sportsvan sa mal stať priestrannejším. Tento cieľ bol splnený na sto percent. Interiér sa natiahol (čo sa pozdĺžneho priestoru týka) o 33 mm. Viac miesta je ako pre kolená vzadu sediacich osôb tak aj pre hlavu, a to v oboch radoch. Vodič a spolujazdec majú k dispozícii o desať milimetrov viac, vzadu sa zväčšilo miesto na hlavu dokonca o 32 mm.

Volkswagen v oficiálnych materiáloch píše, že sa za 190 cm vysokého vodiča bez problémov posadia rovnako vysoký cestujúci. Nie sú to len marketingové rozprávky. Taká je realita. Dôvodom je okrem väčšieho rázvoru tiež zadná delená lavica posuvná v rozsahu osemnástich centimetrov. Golf Plus vedel zadné sedadlá posúvať iba o šestnásť centimetrov.

Základný údaj batožinového priestoru činí 500 litrov. Sluší sa ale doplniť, že sa toto číslo týka situácie, keď je sedadlo posunuté o päť centimetrov vpred. Teda kedy nie je celkom vzadu. Ak ho odsunieme úplne dopredu, dostaneme 590 litrov.

sportsvan_53.JPGsportsvan_55.JPG
Dizajn interiéru už poznáme, ponukou priestoru ale dokáže Sportsvan prekvapiť. Predovšetkým vzadu je ponuka miesta nadpriemerná.

Batožinový priestor navyše dostal nákladovú hranu nižšiu o 13 mm (nachádza sa v úrovni 652 mm) a chýbať nemôže ani falošné dno. To možno umiestniť do hornej polohy, kedy bude kufor zarovnaný v jednej rovine s nákladovou hranou a prípadne so sklopenými operadlami. Alternatívou je dolná poloha. Rozdiel je dvanásť centimetrov. Pre úplnosť ale musím spomenúť, že sa to týka verzie bez rezervy.

Inak je kufor dobre prístupný a pravidelný. Krycie plato môžete uložiť pod podlahu, využiť možno tiež napríklad odnímateľné boky (ako to ukazoval Seat u svojho Leonu), alebo sklopiť operadlo delené na tri časti v pomere 40/20/40. Vznikne takmer ideálne rovná plocha. Za príplatok môžete zaobstarať sklopné operadlo spolujazdca. Potom by ste mali dostať do auta predmet dlhý až 2542 mm. Maximálny objem činí v prípade Golfu SV 1520 litrov.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY