vytisknout velikost písma VW Golf R Variant: Ako vysoký má reálny výkon a o koľko je Cupra slabšia?

Po Octavii Combi RS a Seate Leon ST Cupra sa nám konečne na chvíľu dostal do rúk aj Golf R Variant. Využili sme túto príležitosť a vyrazili na brzdu zmerať reálny výkon jeho motora. Výsledok rozhodne nesklamal.
VW Golf R Variant: Ako vysoký má reálny výkon a o koľko je Cupra slabšia?

Volkswagen Golf R Variant je pre nás zakliate auto. Prvý test bol naplánovaný už na júl nedlho potom, čo na Slovensko dorazil testovací exemplár, lenže dohodnutý termín napokon nevyšiel, pretože auto malo iné povinnosti. Druhýkrát vozidlo od začiatku testu hlásilo poruchu štart/stop systému a už po prvých niekoľkých kilometroch bolo jasné, že je niečo zle. Prevodovka si s motorom vôbec nerozumela, dynamika bola oproti Leonu ST Cupra znateľne horšia, takže sme vozidlo zase vrátili.

Tretíkrát všetko už konečne klaplo, ale išlo pre zmenu o skrátenú zápožičku, počas ktorej nebol čas na klasické meranie dynamiky a realizáciu kompletného testu. Avšak príležitosť sme využili aspoň na zmeranie výkonu. Už skôr sme totiž merali Octavii RS, RS 230 i Seat Leon Cupra. Z rýchlych koncernových kombíkov chýbal práve iba Golf R.

rvar.jpgrvar-2.jpgNa brzde u kolegov zo spoločnosti Dieselpower už bola Octavia RS 230 i Seat Leon ST Cupra. Teraz sa konečne naskytla príležitosť otestovať aj vrchol ostrých koncernových kombíkov

Teória je vo všetkých prípadoch veľmi podobná. Pohon má na starosť preplňovaný zážihový štvorvalec s objemom 1984 cm3, ktorý je v Golfe naladený na 221 kW (300 k) dostupných pri 5500 ot./min a 380 Nm (1800-5500 ot./min). Z koncernových modelov osadených týmto motorom je Golf R to najrýchlejšie. Ani Audi S3 neponúkne viac.

Vzhľadom k tomu, aké výsledky predviedla Octavia RS a Seat Leon Cupra, bolo v podstate dopredu jasné, že aj Golf R Variant by mal v praxi ponúknuť viac, než čo oficiálne udáva. Než sa ale pozrieme na konkrétne hodnoty, je potrebné zdôrazniť jednu skutočnosť. V aute bolo pri meraní palivo Shell V-Power Nitro+. Až sa budete nižšie pozerať na porovnaní s ostatnými koncernovými kombi, pamätajte, že Octavia Combi RS 230 mala pri meraní výkonu obyčajný Natural 95.

Aký rozdiel na výkone urobí benzín s vyšším oktánovým číslom, to sme si vyskúšali v rámci dlhodobého testu Seatu Leon ST Cupra.

Bezmála 320 koní

Golf R Variant na brzde potvrdil naše predpoklady. Na miesto maximálnych 300 koní sa totiž nakoniec dostal ešte o 18 koní vyššie (pri 6184 ot./min). Ako je v grafe vidieť, udávané výkonové maximum prekročil zhruba pri sľubovaných 5500 ot./min, ale výkon ešte ďalej narástol. Výrazný pokles prichádza za 6500 ot./min.

Krútiaci moment potom dosiahol maximálne na 410 Nm, pričom 400 Nm je dostupných podľa grafu od zhruba 2200 ot./min až do piatich tisíc. Celkovo sú rozdiely oproti sľubovaným údajom prakticky totožné s tým, čo predtým predviedol Leon ST Cupra vybavený benzínom s oktánovým číslom 98. Ten namiesto 280 koní vykázal rovných 300 koní.

rvarr.jpgTakto vyzerá priebeh výkonu a krútiaceho momentu pri preplňovanom benzínovom štvorvalci, ktorý koncern používa aj pri Octavii RS a Leone Cupra. Golf R je ale najvýkonnejší a aj on ponúka v praxi viac než tabuľky

Nižšie si potom v grafe môžete prezrieť porovnanie benzínovej Octavie RS 230, Seatu Leon ST Cupra a Golfu R Variant. Vo všetkých prípadoch bola v aute dvojspojková prevodovka DSG.

brzda_porovnani.jpg
Tu je pre predstavu porovnanie všetkých ostrých koncernových kombíkov. Rozdiel medzi Leonom Cupra a Golfem R nie je v praxi príliš veľký

Je to raketa

Golf R Variant v zásade nie je nič iné ako dnes už dobre známy golf R s väčším batožinovým priestorom. Ten ponúkne objem 605 litrov, čo je veľmi zaujímavá odpoveď na Octavii RS Combi. Oproti hatchbacku tu ale predsa len jeden rozdiel nájdeme. Je to hmotnosť, ktorá sa podpísala na hodnotách tabuľkového zrýchlenia. Namiesto 4,9 s (v kombinácii s DSG), ktoré potrebuje pre akceleráciu na stovku hatchback, zvládne Variant rovnakú vec za 5,1 s. Ale na to by ste v praxi vôbec neprišli.

rvarrrr-4.jpgrvarrrr-5.jpgrvarrrr-6.jpgrvarrrr.jpgrvarrrr-3.jpgrvarrrr-2.jpgGolf R Variant sa v redakcii príliš neohrial, ale aj za tú chvíľku ukázal, že ide o výborné auto, ktoré je relatívne pohodlné, praktické a neuveriteľne rýchle

Kombík je totiž tiež nesmierne rýchly. Motor má krásny priebeh, gradujúci záťah i charakter. Len ten umelý zvuk výsledný dojem trochu kazí, no tento problém rieši režim Individual, v rámci ktorého si môžete umelý zvuk vychádzajúci z reproduktorov deaktivovať.

Rovnako ako hatchback má aj Variant tú vlastnosť, kedy na okreskách idete nesmierne rýchlo, ale nie ste si tak celkom istí tým, či vás to baví. Leon ST Cupra vie naservírovať viac emócií, to je bez debát, ale R Variant je univerzálnejší. Je na jednu stranu pohodlnejší, na stranu druhú výkonnejší a v priamke rýchlejší. Je to skrátka veľmi zaujímavé auto, ale aj "ľudové vozidlo" s cenou okolo 35-tisíc eur.

rvar-4.jpgrvar-5.jpg

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A