vytisknout velikost písma VW Arteon je síce moderný, ale výkonom na starší Passat CC stráca

Najrýchlejší Arteon disponuje výkonom 280 koní. Predchodcu v podobe Passatu CC však ponúkal aj 300 koní. Ak vám to vadí, v ABT dokážu zdvihnúť výkon Arteonu na 336 koní.

Volkswagen Arteon je nepochybne zaujímavý automobil plný najmodernejšej techniky. Lenže jeho aktuálne najsilnejšia verzia disponuje "len" zážihovým prepĺňaným štvorvalcom naladeným na 206 kW (280 k). Málo to rozhodne nie je, no predchodca v podobe modelu Passat CC mohol mať aj zážihový šesťvalec a výkon 220 kW (300 k). Ak vám tento drobný nedostatok Arteonu vadí, v ABT aktuálne predstavili riešenie.

Spoločnosť ABT je tradičný úpravca koncernových automobilov a ani Arteon nezostal mimo ich záujmu. Dôvodom údajne bola práve skutočnosť, že predchodca mohol byť výkonnejší. Technici teda vymenili riadiacu jednotku a vo výsledku dostali zo zážihového preplňovaného dvojlitra parametre 247 kW (336 k) a 420 Nm.

Samozrejme nemusí zostať len pri zvyšovaní výkonu. Ak si to budete želať, v ABT vám namontujú aj športové pružiny a zároveň znížia podvozok. K dispozícii sú aj disky s veľkosťou 19 až 21 palcov.

Ak máte záujem, za úpravu motora v réžii ABT zaplatíte necelých dve tisíc eur, práca stojí v prepočte približne štyri tisícky. A ak si teraz hovoríte, že rovnaký motor vlastne má aj Superb, takže by nemal byť problém upraviť aj mladoboleslavskú vlajkovú loď, máte pravdu. To isté ABT ponúka aj pre najrýchlejší Superb, pričom výsledné parametre sú zhodné s upraveným Arteonem.

Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive

Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive

Britskí kolegovia porovnali BMW 760Li xDrive a Škodu Superb 2.0 TSI 4×4. Obe spomínané autá sa v našej redakcii už zastavili, preto sme sa pozreli na presné čísla nameranej dynamiky. Superb na dvanásťvalec ani zďaleka nemá, ale skutočne dobre brzdí.

20. 11. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Fabiu RS by sme odporučili niekomu, kto je fanúšik značky a podobné auto chce pre radosť napríklad ako druhý alebo tretí kus do svojej flotily s tým, že toho za rok príliš veľa nenabehne.

14. 11. 2017 | Dalibor Žák
Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Motor 1.4 TSI ACT má udávaný výkon 110 kW a krútiaci moment 250 Nm. Dlhodobo testovaný Seat Leon predviedol na valcovej skúšobni ešte lepšie hodnoty a najmä veľmi priaznivé priebehy. Krútiaci moment zostáva v prakticky celom rozsahu bežne používaných otáčok nad udávanou maximálnou hodnotou.

13. 11. 2017 | Jiří Červenka

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY