vytisknout velikost písma "Vráťte vodičák, dostanete zľavu na jedlo," vyzýva Japonsko starších vodičov

V Japonsku je asi 17 miliónov vodičov starších ako 65 rokov. Viac ako 4,8 milióna vodičov je starších ako 75 rokov. Od budúceho roka budú musieť vodiči starší ako 75 rokov absolvovať vyšetrenia.
"Vráťte vodičák, dostanete zľavu na jedlo," vyzýva Japonsko starších vodičov

Japonsko patrí medzi krajiny s najvyšším priemerným vekom dožitia a aj s najväčším podielom starších ľudí za volantom. Podľa posledných prieskumov má viac ako 4,8 milióna ľudí vo veku cez 75 rokov vodičský preukaz. Poslednou dobou sa v Japonsku medializujú aj nehody starších ľudí. Napríklad mesiac starý prípad, kedy osemdesiatsedemročný vodič vošiel do hlúčiku detí, jedno usmrtil a jedenásť ich zranil.

Polícia v japonskej prefektúre Aichi tak teraz rozbehla kampaň, v ktorej sľubuje starším ľuďom zľavu na jedlo v jednom miestnom reťazci, ak odovzdajú dobrovoľne svoj vodičský preukaz. Zľava má v prepočte hodnotu asi jedno euro, uvádza New York Post. Ehm, vymenili by ste svoj vodičák za jedno euro?

Od marca 2017 začne v Japonsku platiť nový zákon, ktorý bude po vodičoch starších 75 rokov vyžadovať pravidelné lekárske prehliadky a predovšetkým akési testy zručnosti a koordinácie pohybov. V roku 2015 odovzdalo v Japonsku dobrovoľne vodičský preukaz 270 000 ľudí bez rozdielu veku.

Staršie štatistiky ukazujú, že v Japonsku na 100 000 mladých vodičov pripadá ročne zhruba 1700 nehôd. V prípade 100 000 starších vodičov je to okolo 1000 nehôd. Počas posledných desiatich rokov ale vzrástol podiel nehôd vodičov vo veku cez 75 rokov zo 7,4 na 12,8%. Aj keď majú podľa testov starší vodiči horšie reakcie, štatisticky sa ich nehody prakticky nelíšia od ostatných vekových skupín a nasledujú takmer rovnaký trend. Napríklad práve starší vodiči spôsobujú najmenej nehôd z dôvodu nedodržania bezpečnej vzdialenosti a búrajú v najnižších rýchlostiach. Najviac nehôd spôsobujú v dôsledku nedania prednosti v jazde.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY