vytisknout velikost písma Volvo začalo výrobu svojho historicky prvého malého SUV

Volvo XC40 sa oficiálne začalo vyrábať. Výroba prebieha v Belgicku, kde sa predtým vyrábal napríklad hatchback V40. Model XC40 je vôbec prvé Volvo mieriace do segmentu malých crossoverov. Ide zároveň o prvý model postavený na platforme CMA.
Volvo začalo výrobu svojho historicky prvého malého SUV

Automobilka Volvo oficiálne začala sériovú výrobu malého crossoveru XC40. Pre švédsku značku je to dôležitý moment, pretože týmto krokom definitívne vstupuje do kategórie malých SUV, ktorá sa teší mimoriadnej priazni zákazníkov. Očakávania sú preto veľké.

Model XC40 dopĺňa novú XC60 a súčasnú generáciu XC90. Volvo píše, že týmto je paleta crossoverov určených pre celý svet kompletný. Najmenšie SUV radu XC stojí na platforme CMA pripravenej pre malé vozidlá. Tento základ bol zároveň prvou technikou úplne vyvinutú pod taktovkou čínskeho majiteľa Geely, ktorý ho použije aj pre svoje modely. Konkrétne napríklad pre značku Lync & Co, ktorej chystaný crossover 02 sa veselo preháňa u susedov na českých cestách.

Volvo XC40 sa vyrába v Belgicku, kde sa predtým vyrábal napríklad hatchback V40 alebo aj modely rady 60. Zahájenie produkcie automobilov postavených na nové malé platforme si vyžiadalo veľké investície a inštaláciu celkom 363 nových robotov. Prví zákazníci sa svojej XC40 dočkajú začiatkom budúceho roka.

Malý crossover Volvo je zatiaľ dostupný s dvojlitrovými štvorvalcami, časom príde aj zážihový trojvalec a počíta sa aj s hybridom, respektíve s elektromobilom. Do tejto chvíle eviduje Volvo na svoju novinku celkom 13 tisíc objednávok.

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák
Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

5. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Ďalší dlhodobý test bude patriť Škode Fabia Combi. Čaká nás pol roka s novým litrovým trojvalcom 1.0 TSI. Konkrétne ide o verziu s výkonom 81 kW, teda o vrcholnú motorizáciu. Fabia prišla do testu vo výbave Style a s niekoľkými príplatkovými prvkami.

4. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY