vytisknout velikost písma Volvo S90 pre európsky a americký trh sa bude vyrábať v Číne

Volvo presťahuje výrobu modelov S90/V90 do Číny. Európske továrne nestíhajú uspokojiť dopyt. V Číne bude produkcia áut lacnejšia a rýchlejšia.
Volvo S90 pre európsky a americký trh sa bude vyrábať v Číne

Ak ste chceli novú generáciu modelu Volvo S90 vyrobenú vo Švédsku, budete sa musieť s objednávkou poponáhľať. Automobilka sa totiž rozhodla presťahovať celú výrobu do Číny. Dôvody Volvo neuvádza. Oznámilo ale, že chce urobiť z Číny akési hlavné centrum pre export vozidiel do celého sveta. V hre určite bude aj otázka mzdových a výrobných nákladov.

Na autosalóne v čínskom Kantone sa predstaví Volvo V90 v predĺženej verzii. To už bude model vyrobený v čínskej továrni v meste Ta-čching. Verzia so štandardným rázvorom sa ešte bude vyrábať vo Švédsku, než sa všetky procesy presunú do Číny. O tom, kedy sa tak stane, zatiaľ Volvo nič nepovedalo.

Do Číny mieri aj produkcia vozidiel Volvo S60 a Volvo S40. Zatiaľ nebolo špecifikované, ako to bude s ich exportom mimo Číny. Výroba v Číne a dostatočnej kapacity troch nových tovární sú pre automobilku dôležité, aby splnila svoj cieľ predávať v Číne 200 000 áut ročne do roku 2020 a po celom svete aspoň 800 000 áut ročne. V minulom roku Volvo predalo celosvetovo vyše 500 000 áut. Z toho v Číne necelých 82 000.

Švédska továreň Volva nestíha, lebo objednávky na XC90 a S90/V90 prekračujú výrobné kapacity. Na S90/V90 sa teraz čaká skoro pol roka. Výrobné kapacity pre vozy na platforme SPA sú ale v Číne dostatočné a značne by sa skrátili čakacie doby. Ohľadom SUV XC90 značka nespresnila, či bude výrobu sťahovať, ale montáž minulej generácie XC90 postupne speje ku koncu. Presun výroby vozidiel Volvo do Číny a stavba nových tovární práve v Číne je súčasťou obrovskej investície 11 miliárd dolárov čínskeho holdingu Zhejiang Geely, ktorý Volvo vlastní.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY