vytisknout velikost písma Volvo Drive-E: štyri valce pre rad 60

Vo Švédsku chystajú veľkú revolúciu, ktorá sa má dostaviť spolu s novou generáciou XC90. Časť noviniek však prichádza už teraz. Reč je samozrejme o nových motoroch, ktoré ako prvý dostáva rad 60.
Volvo Drive-E: štyri valce pre rad 60
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Turbo + kompresor, štyri motory - jeden základ
  2. Štvorkolka stále pôvodné, T6 bez prekvapenia
  3. Diesel zaujme, Do prodeje za pár dnů
  4. Technická data
  5. Fotogaléria

Všetci priaznivci automobilky Volvo netrpezlivo čakajú na príchod novej generácie modelu XC90. Ako sme si už povedali, tento model by sa mal predstaviť vo svetovej premiére budúci rok na autosalóne v Paríži a okrem iného pôjde o prvú švédsku novinku, ktorá bude kombinovať novú generáciu motorov Drive - E s pohonom všetkých kolies. Zatiaľ sa môžeme len dohadovať, ako presne bude vyzerať finálna špecifikácia, je ale pravdepodobné, že pri dieseloch dostane štvorkolka medzinápravovú spojku Haldex, zatiaľ čo benzínové jednotky dostanú hybridný štvorkolku s elektromotorom pri zadnej náprave.

Každopádne ako prvá ponúka nové motory rada 60, teda modely S60, V60 a XC60. Ak vás zaujímajú konkrétne fakty, potom ide o benzínové štvorvalce T6, T5 a dieselový D4. Na nejakú súvislosť s počtom valcov zabudnite. Bavíme sa (a baviť sa budeme) o štvorvalcoch. Všeobecne Volvo nastupuje na nový systém, kedy číslice v označení predstavuje výkonnostnú úroveň, ktorú daná motorizácia dosahuje. V budúcnosti budeme začínať dokonca na T1 a končiť na T8, pri dieseloch sa hovorí o najvýkonnejšej motorizácii označenej ako D8.

volvo_04.JPGvolvo_07.JPG 
Nový rad motorov doplní šesťstupňový manuál (u D4) a osemstupňový automat Aisin, ktorý je prvou osemstupňovou prevodovkou uloženou priečne.

Turbo + kompresor, štyri motory - jeden základ

Základ je de facto pre benzínový aj naftový motor rovnaký, motor sa logicky líši hrúbkou stien, ktoré si žiadajú vyššie tlaky. V oboch prípadoch je blok motora vyrobený z hliníkových zliatin, rovnako ako piesty. Najvýkonnejší benzín kombinuje preplňovanie turbodúchadlom a rootstovým kompresorom, T5 dostala do svojej výbavy iba turbo, pri D4 sa bavíme o systéme dvojitého preplňovania.

Pri porovnaní so staršími motormi sú tie nové o 10-30 percent úspornejšie, menšie a ľahšie. Hlava motorov vychádza zo súčasných piatich a šesťvalcov, avšak bola ďalej upravená, pričom sa inžinieri zamerali hlavne na zníženie trenia. Nechýba variabilné časovanie ventilov, vačkové hriadele dostali guličkové ložiská.

Koho zaujímajú konkrétne čísla, tomu môžeme ponúknuť nasledujúce. Vrcholný benzínový štvorvalec označený ako T6 disponuje parametrami 306 koní a 400 Nm. Štandardom je v každom prípade osemstupňová automatická prevodovka, v kombinácii s modelom S60 sľubuje Volvo skoro až rozprávkovú hodnotu spotreby 6,4 l/100 km, pri V60 to má byť 6,7 l/100 km a XC60 spotrebuje 7,3 l/100 km.

T5 ponúkne maximálny výkon 245 koní a 350 Nm, opäť bude tento štvorvalec spolupracovať s osemstupňovým automatom a opäť by sa spotreba podľa tabuliek mala pohybovať veľmi nízko. Najlepší má byť S60 s kombinovanou spotrebou 5,9 l/100 km.

Diesel D4 je schopný vyprodukovať 181 koní a krútiaci moment 400 Nm . Volvo prezentuje ako taký hlavný bod naftového programu technológiu i - Art , kedy má každý vstrekovač vlastný procesor, čo umožní presnejšie dávkovanie paliva namiesto tradičného jedného snímača tlaku na zásobníku common-rail. Diesel je schopný dostať sa s kombinovanou spotrebou pod štyri litre, XC60 spotrebuje 4,4 l/100 km. Pracuje sa s tlakom až 2500 barov.

Tým to však nekončí. V blízkej budúcnosti sa objavia ešte motorizácie T4, T3, D5, D3 a D2. Vo všetkých prípadoch (aj v tých, ktoré aktuálne prichádzajú na trh) používajú motory jeden základ s objemom 1969 ccm, vŕtaním 82,0 mm a zdvihom 93,2 mm. Rozdiely hľadajme v systéme preplňovania alebo v kompresných pomeroch. T4 ponúkne maximálny výkon 190 koní a 380 Nm, T3 dostane 150 koní a 270 Nm, naftová D5 je na 231 koňoch a 480 Nm, D3 vyprodukuje 150 koní a 320 Nm a konečne D2 zvládne 120 koní a 250 Nm.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A