vytisknout velikost písma Volvo 480 ES (1986): prvé sériové Volvo s pohonom predných kolies

Budúci rok oslávi svoje tridsiate narodeniny model Volvo 480 ES, ktorý sa pre švédsku automobilku stal skutočnou revolúciou.
Volvo 480 ES (1986): prvé sériové Volvo s pohonom predných kolies
Zoznam kapitol
  1. Po prúde, ale napriek tomu proti nemu, Plne štvormiestny, Bohatá štandardná výbava
  2. Základom motor Renault, Technické údaje, Fotogaléria

Po prúde, ale napriek tomu proti nemu

Švédska spoločnosť Volvo, tvrdošijný zástanca klasickej koncepcie usporiadania pohonného ústrojenstva a protagonista v oblasti bezpečnosti, patrila v polovici osemdesiatych rokov k posledným európskym automobilkám, ktoré vyrábali naprieč triedami výhradne vozidlá s pohonom zadných kolies. To sa zmenilo s nástupom modelu 480 ES. Odbornej verejnosti bolo Volvo 480 ES prezentované už na sklonku roku 1985, avšak oficiálna premiéra prebehla až na ženevskom autosalóne v roku 1986.

1986 2.jpg1988.jpg480 ES (4).jpg1990 1.jpg1995 1.jpg1990 2.jpg
Volvo 480 ES nastupuje

Pre značku Volvo to bola skutočná revolúcia. Tradičný výrobca robustných sedanov a kombi (jednou z výraznejších výnimiek bolo Bertoneho kupé Volvo 780 z roku 1985) sa vôbec prvýkrát prehovorili k prechodu na pohon predných kolies, ale aby to nevyzeralo len ako banálne vyplávanie po smere vetra, priklonil sa k príprave úplne svojrázneho vozidla, ktorý vo svojej dobe nemal priameho porovnania.

Skutočnou raritou tak bola nevšedná trojdverová karoséria pripomínajúca dobové modely Reliant Scimitar alebo Lancia Beta HPE. Typ 480 ES ideovo nadväzoval na legendárny model Volvo 1800 ES a svojho následníka sa dočkal až v rade Volvo C30. Projekt s interným označením E-12, vedúcim priamo k sériovému modelu Volvo 480 ES, sa začal už na konci sedemdesiatych rokov a jeho prvým produktom sa stala štúdia Volvo LCP 2000 z roku 1983.

1986 1.jpg1995 4.jpg1995 3.jpg
Interiér mal štyri samostatné sedadlá a bohato vybavenú palubnú dosku

Vtedy už bežal vývoj simultánne pripravovaných variantov, ktoré vznikali v holandskom Helmonde (značka Volvo krátko pred tým ovládla výrobu osobných vozov DAF), v domácich dielňach Volva v Göteborgu a v talianskych karosárňach Coggiola a Bertone (práve s Nuccio vtedy Volvo spolupracovalo veľmi úzko). Víťazným návrhom sa potom stal projekt z Holandska, kde sa vozidlo nakoniec tiež vyrábalo.

Plne štvormiestny

Nízkej, aerodynamicky tvarovanej karosérii s dlhou kapotou dominovala mimoriadne nízka predná časť s výklopnými svetlometmi, napriek tomu ale výrobca udával koeficient odporu vzduchu cx = 0,34, čo bola hodnota v danej dobe skôr priemerná. Na vzhľad vozidla Volvo 480 ES panovali už v tej dobe rozporuplné názory, pravdou ale je, že masívne, do priestoru výrazne vystupujúce nárazníky predstavovali proporcie karosérie ťažkopádne a nie príliš elegantne.

480 ES (7).jpg480 ES (6).jpg480 ES (8).jpg
Práve rozsiahla elektronika bola u prvých vozidiel jedným zo zdrojov ťažkostí

Pre zabezpečenie dostatku priestoru pre cestujúcich na zadných sedadlách bola prakticky rovná strecha pretiahnutá až za zadnú nápravu, podobne ako u neskoršieho C30 bol batožinový priestor prístupný iba výklopným zadným oknom, takže nákladový prah bol veľmi vysoký. Samonosná karoséria mala celý rad výstuh najmä v podobe masívnych pozdĺžnych prvkov v prednej i zadnej časti podlahy.

Volvo venovalo značnú pozornosť tiež antikoróznej ochrane modelu 480 ES, takže už vtedy ponúkalo nevídanú osemročnú záruku na neprehrdzavenie. 38% hmotnosti karosérie pripadalo na pozinkované kovové diely a jedna z najmodernejších lakovní svojej doby v holandskom Borne (NedCar) zaisťovala premyslené nanášanie ochranných vrstiev pri samotnom lakovaní. Karoséria bola veľmi široká, napriek tomu bolo Volvo 480 ES určené len pre štvorčlennú posádku.

2014-02-07 20.15.59.jpg2014-02-07 20.16.13.jpg2014-02-07 20.16.41.jpg
Motor aj prevodovka pochádzali od Renaultu

Všetky štyri sedadlá disponovali výrazným anatomickým tvarovaním, sedadlo vodiča malo rovnako ako volant reguláciu výšky, čo prospelo možnosti nájdenia optimálnej polohy vodičom rôznych proporcií. Operadlá samostatných zadných sedadiel s odkladacou schránkou medzi nimi bolo možné samostatne aretovať v troch pozíciách, všetky sedadlá boli štandardne osadená samonavíjacími pásmi, predné operadlá boli doplnené nastaviteľnou tuhosťou bedrových opor.

Bohatá štandardná výbava

Rozsiahly bol už v samotnom nábehu výroby zoznam výbavy, ktorý bol vo vozidlách Volvo 480 ES dodávaný štandardne. Spomeňme aspoň tónované okná, dvojicu zvnútra nastaviteľných vonkajších spätných zrkadiel, centrálne zamykanie, elektrické ovládanie okien, vnútorné osvetlenie s oneskorovačom, štrnásťpalcové liate ráfiky alebo samočinnú reguláciu teploty interiéru (avšak bez klimatizačnej jednotky). Za príplatok boli k dispozícii vyhrievané zrkadlá a informačná sústava na palubnej doske s palubným počítačom v dnešnom slova zmysle (okamžitá a priemerná spotreba, teplota oleja a chladiacej kvapaliny, atp.).

480 ES (12).jpg480 ES (15).jpg480 ES (2).jpg
Hlavné svetlomety boli cez deň decentne skryté, náznak typickej masky chladiča bol uprataný pod nárazník

Predné kolesá Volva 480 ES spočívali na spodných priečnych ramenách a vzperách McPherson, zadné potom na konvenčnej, ale ľahko tuhej náprave s pozdĺžnym vedením Wattovým priamovodom a priečnym založením panhardskou tyčou. Na oboch nápravách boli skrutné stabilizátory a vinuté pružiny so sústrednými teleskopickými tlmičmi, posilové brzdy mali kotúče na všetkých kolesách, vpredu s vnútorným chladením. Na ladení podvozku pre Volvo 480 ES sa podieľala britská spoločnosť Lotus. Pohonná jednotka bola spolu s časťami závesov predných kolies usadená v pomocnom ráme spojenom s karosériou štyrmi gumovými silentblokmi.

Hrebeňové riadenie malo trojdielny bezpečnostný hriadeľ. S ohľadom na radikálny odklon od doterajšej tradície Volva pohonná sústava úplne nová nebola. Volvo 480 ES tak dostalo pre priečnu zástavbu určený zážihový štvorvalec Renault s objemom 1,7 l, ktorý sa v tej dobe objavoval už vo vozidlách Renault 9 ​​, 11 a 21.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A