vytisknout velikost písma Volkswagen Up! príde vo verzii GTI. Dostane litrový trojvalec

VW Up! GTI dostane trojvalec 1.0 TSI. Najvyšší výkon bude mať hodnotu 85 kW (115 k). V predaji sa Up! GTI objaví približne o rok.
Volkswagen Up! príde vo verzii GTI. Dostane litrový trojvalec

Rodina modelov GTI značky Volkswagen sa rozrastie. Automobilka potvrdila, že v roku 2017 predstaví zatiaľ najmenšie GTI, model Volkswagen Up!. Poháňať ho bude litrový trojvalec TSI s výkonom 85 kW (115 k), spojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. To bude na malý Up! určite stačiť.

Turbodúchadlo malého motora tlačí do trojvalca vzduch pod tlakom 1,5 baru, čo je rovnaká hodnota ako napríklad v Porsche 911 Turbo. Spolu s vyšším výkonom má Up aj väčšie brzdy a sedí na zníženom podvozku. Ten je o 15 mm bližšie k asfaltu než bežná produkčná verzia. Nepočítajte ale s tým, že sa niečo také stane aj so Škodou Citigo. Tam sa verzia RS rozhodne neplánuje.

Svojimi rozmermi sa Up! GTI blíži ako pôvodný Golf GTI prvej generácie. Up! je dlhý 3,6 m, prvý Golf bol len o 10 cm dlhší. Stále je ale ťažší. Up! GTI ukáže na váhe 1020 kg, starý Golf vážil 880 kg. Aj tak by mal Up! GTI zvládnuť akceleráciu na 100 km/h za menej ako deväť sekúnd. Predbežná hodnota je 8,8 sekundy.

Keďže sa na ženevský autosalón plánuje premiéra luxusného sedanu Volkswagen Arteon, automobilka si možno premiéru Up! GTI schová na inú priležitosť. Predaj najmenšieho GTI by sa mal začať až na začiatku roka 2018.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY