vytisknout velikost písma Volkswagen chystá konkurenciu pre Uber

Moia je divízia koncernu VW a služba zdieľania podobná Uberu. Od roku 2019 začne testovať "autá bez vodiča". Príde aj s veľkokapacitnými elektromobilmi vlastnej značky. Volkswagen chce cenu jazdy zraziť na úroveň ceny lístka MHD.
Volkswagen chystá konkurenciu pre Uber

Volkswagen predstavil projekt vlastného programu zdieľania áut. Volá sa Moia a nie je to nič iné ako služba veľmi podobná Uberu. Šéfom trinástej koncernovej značky je Ole Harms (na titulnej fotke vľavo). Čaká ho neľahká úloha. Do desiatich rokov má dostať značku Moia medzi tri najväčšie spoločnosti ponúkajúce zdieľanie áut.

Podľa Harmsa je potreba ľuďom ponúknuť novú službu. Ole Harms hovorí, že autá používame v mestách stále rovnako ako pred dvadsiatimi alebo tridsiatimi rokmi. (Tu je možno dobré sa opýtať, na čo teda autá sú keď nie k dochádzaniu do práce, za zábavou alebo inými povinnosťami a ako inak sa majú používať.) Avšak cieľom spoločnosti Moia (a podobných konkurenčných služieb) je predovšetkým pomôcť meniť vnímanie auta a jeho používanie vo veľkomeste.

Spoločnosť Moia ponúkne alternatívnu službu, ktorá má kombinovať hromadnú dopravu so službami podobnými Uberu. Volkswagen chce dokonca podobné ceny ako za lístok do MHD. Spočiatku bude Moia používať aktuálne produkty Volkswagenu vrátane dodávky Transporter.

Neskôr má mať značka vlastné elektromobily s kapacitou šesť až osem ľudí. Počíta sa aj so zavedením samostatného riadenia a šéf spoločnosti Ole Harms predpokladá, že v roku 2019 začne Moia testovať autonómne prototypy v prevádzke a v roku 2021 by sa mohli objaviť v prvých mestách.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY