vytisknout velikost písma Volkswagen chce vlastnú "Daciu". Prvé bude SUV za 9600 eur pre Čínu

Volkswagen chystá novú značku lacných áut. Cieľovým trhom je Čína, o predaji v Európe sa neuvažuje. . Prvým modelom bude SUV v dvoch verziách. Ako technický základ poslúžia staršie diely a platformy.
Volkswagen chce vlastnú "Daciu". Prvé bude SUV za 9600 eur pre Čínu

O tom, že Volkswagen uvažuje o založení novej lacné značky predovšetkým pre rozvojové trhy, sa hovorilo už pred niekoľkými rokmi. Prvé správy na túto tému sa začali rozširovať od roku 2012. Dokonca sa špekulovalo o spojení Volkswagenu a Fiatu, čo ešte podporil šéf FCA Sergio Marchionne, keď povedal, že spájanie veľkých koncernov je potrebné a že chce ešte jedno počas svojej kariéry stihnúť.

Z toho ale zatiaľ asi nič nebude. Teraz zástupcovia Volkswagenu prvýkrát polooficiálne priznali, že koncern pracuje na lacných autách, ktoré sa budú predávať predovšetkým na rozvojových trhoch. Hlavným odbytiskom bude Čína. Lacné "Volkswageny" (o mene značky sa ešte nič nevie) využijú väčšinu už existujúcich koncernových dielov. To zlacnie vývoj a aj servis.

Cieľom Volkswagenu je pripraviť kompaktné SUV a sedan so základnou cenou pod 70 000 juanov, teda pod 9 600 eur. Volkswagen si údajne nastavil ako kvalitatívnu a cenovú latku domácu čínsku automobilku Havala z koncernu Great Wall, píše britský Auto Express.

Výroba bude prebiehať v spolupráci s čínskou automobilkou FAW, u ktorej už koncern Volkswagen vyrába niekoľko modelov pre čínsky trh. Základom prvých dvoch modelov, teda sedanu a SUV, sa stane upravená platforma PQ35 šiestej generácie Volkswagenu Golf. Rovnakú používal aj prvý Volkswagen Tiguan, z ktorého by mohlo čínske SUV vychádzať.

Šéf vývoja Volkswagenu Frank Welsch prezradil, že pred dvoma rokmi bolo lacné auto len ako sedan, ale že Volkswagen prehodnotil stratégiu a pripravuje predovšetkým SUV. Sedan sa ale plánuje tiež. Prvýkrát by sme mali lacné auto novej značky vidieť v roku 2018. Na trhu sa objaví o rok neskôr.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY