vytisknout velikost písma Viete, ako správne jazdiť na snehu? Ako keby vaše auto nemalo brzdy

Na klzkom povrchu si možno užiť veľa zábavy, ale dôležité je brať ohľad na tých, ktorí sa necítia úplne vo svojej koži.
Viete, ako správne jazdiť na snehu? Ako keby vaše auto nemalo brzdy

Sneh. Pre nadržanžch majiteľov zadnokolek dar z nebies, pre väčšinu vodičov nočná mora. Pri tom v zasneženej ceste nie je potreba vidieť neprekonateľnú prekážku. Keď budete dodržiavať nasledujúcich niekoľko pravidiel, dôjdete bezpečne, relatívne rýchlo a ešte vás to bude aj baviť.

Poznajte svoju techniku

Predovšetkým je dobré poznať aspoň rámcovo auto, s ktorým jazdíte, a špecifiká jeho pohonu. Akokoľvek je základná technika jazdy pri prednokolkách, zadnokolkách, štvorkolkách, manuáloch alebo automatoch rovnaká, v krízových situáciách sa potrebné reakcie trochu líšia. Dôležité je vedieť, čo mám za auto a čo robí v určitých situáciách. Napríklad štvorkolka s elektronickou medzinápravovou spojkou sa bude správať inak ako mechanická štvorkolka. Taká Octavia 4x4 s Haldexom bude robiť na snehu iné veci ako Subaru s permanentnou štvorkolkou.

Na snehu sa všetko odohráva v nižších rýchlostiach. Nikdy inokedy nezáleží na kvalite pneumatík toľko ako v tomto prípade. Dôležité je pamätať aj na to, že pneumatika vie buď naplno brzdiť alebo naplno zatáčať. Nikdy oboje naraz. Predstavte si okolo pneumatiky kruh (hovorí sa mu Kammova adhézna kružnica) a vami požadovanú činnosť (brzdenie, zatáčanie alebo akcelerácii) ako vektor sily. Keď šliapnete na brzdu a ešte do toho naplno zatočíte, dostane sa výslednica síl mimo tento kruh, takže pneumatika stratí priľnavosť. Na snehu má potom táto kružnica logicky menší polomer ako na suchej ceste.

Jazdite, ako by ste nemali brzdy

Najlepšie je, keď budete na klzkej ceste jazdiť tak, ako by vaše auto nemalo brzdy. Snažte sa pracovať s jeho zotrvačnosťou a brzdový pedál používajte skutočne len vo veľmi výnimočných prípadoch. Keď už musíte brzdiť, brzdite na rovine s dostatočným predstihom. Adhézna kružnica je v zákrutách malá a aj jemné ťuknutie do bŕzd môže vyvolať šmyk.

Práve absolútne plynulá jazda je kľúčová pre zvládanie klzkej cesty. Vyvarujte sa prudkej akcelerácie aj intenzívneho brzdenia. Na rovine sa nebojte postupne akcelerovať, ale poznajte svoje hranice a počítajte s tým, že pri prípadnom núdzovom brzdení bude mať auto zhruba štyrikrát dlhšiu brzdnú dráhu než ako na suchu.

Pozerajte sa ďaleko dopredu a predvídajte

Poučka "kam sa pozeráš, tam ideš" platí samozrejme aj na snehu. Už sme si dôležitosť vedenia pohľadu vysvetlili v samostatnom článku, ale teraz k tomu ešte pridáme veľký dôraz na predvídanie. Myslite dopredu a buďte hlavou veľmi vpred. Neustále si pripravujte núdzový scenár a hľadajte na ceste možné únikové body.

Nikdy totiž neviete, kedy budete musieť rýchlo reagovať, napríklad keď niekto iný dostane šmyk, nedobrzdí do križovatky a podobne. Toto si vyžaduje úplné stopercentné sústredenie. Eliminujte všetky rušivé vplyvy, pokojne si vypnite aj telefón.

Nesúperte s autom!

Veľa vodičov sa dopúšťa tej chyby, že sa začínajú s autom naťahovať v domnení, že tým chytajú šmyk. Paradoxne tým robia situáciu ešte horšou. Nechajte auto pod sebou trochu pracovať. Seďte uvoľnene, ale buďte poriadne opretý do sedačky, nech auto cítite. Volant držte jemne oboma rukami. Nezvierajte ho kŕčovito, naopak držte veniec volantu prakticky len končekmi prstov. Majte voľné zápästia a nechajte auto jemne napovedať vám, čo vlastne robí.

Nasledujte pohyby volantu a vykonávajte prípadne veľmi jemné a hlavne plynulé korekcie. Pozor pri prechádzaní vyjazdených koľají v snehu alebo brečke. Auto sa bude trochu zmietať, ale nechajte ho. Ono si svoju stopu nájde. Nesnažte sa ho prebojovať a len sa plynulo prispôsobujte jeho pohybom. Volant by mal vždy smerovať tam, kam chcete ísť. Všetky vaše pohyby a reakcie sa musia diať v súlade s autom, ako pri tanci. Celé to na seba musí jemne nadväzovať v rovnakom takte.

Nechávajte si od ostatných odstup

Dodržiavanie bezpečného odstupu je jedným zo základných prvkov, ktorý pomáha predchádzať zbytočným nehodám. Na snehu je veľmi dôležité nechať ostatným vodičom ešte viac miesta pre prípadnú chybu a predovšetkým na nikoho netlačiť. Nie každý to má v ruke tak ako vy a vaše agresívne správanie ho privedie do stresu a tým skôr ešte viac spomalí, urobí chybu a možno vás aj vezme do priekopy so sebou.

Väčší odstup sa hodí hlavne v kopcovitej krajine, kedy by mohol byť opätovný rozjazd v stúpaní problém. Dôležité je udržiavať rýchlosť a auto v pohybe. Je lepšie ísť pomalšie, ale ísť, než auto dôjsť, spomaliť do zastavenia a potom dúfať, že sa rozbehnete. Väčší odstup vám umožní aj lepší rozhľad (auto pred vami vám nebude vypĺňať celý zorný uhol), takže môžete prípadného pomalšieho jazdca bezpečnejšie predbehnúť. Najmä so zadnokolesovkami ale pri predbiehaní opatrne, hlavne pri zmene jazdného pruhu.

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |