vytisknout velikost písma Viete, ako správne jazdiť na snehu? Ako keby vaše auto nemalo brzdy

Na klzkom povrchu si možno užiť veľa zábavy, ale dôležité je brať ohľad na tých, ktorí sa necítia úplne vo svojej koži.
Viete, ako správne jazdiť na snehu? Ako keby vaše auto nemalo brzdy

Sneh. Pre nadržanžch majiteľov zadnokolek dar z nebies, pre väčšinu vodičov nočná mora. Pri tom v zasneženej ceste nie je potreba vidieť neprekonateľnú prekážku. Keď budete dodržiavať nasledujúcich niekoľko pravidiel, dôjdete bezpečne, relatívne rýchlo a ešte vás to bude aj baviť.

Poznajte svoju techniku

Predovšetkým je dobré poznať aspoň rámcovo auto, s ktorým jazdíte, a špecifiká jeho pohonu. Akokoľvek je základná technika jazdy pri prednokolkách, zadnokolkách, štvorkolkách, manuáloch alebo automatoch rovnaká, v krízových situáciách sa potrebné reakcie trochu líšia. Dôležité je vedieť, čo mám za auto a čo robí v určitých situáciách. Napríklad štvorkolka s elektronickou medzinápravovou spojkou sa bude správať inak ako mechanická štvorkolka. Taká Octavia 4x4 s Haldexom bude robiť na snehu iné veci ako Subaru s permanentnou štvorkolkou.

Na snehu sa všetko odohráva v nižších rýchlostiach. Nikdy inokedy nezáleží na kvalite pneumatík toľko ako v tomto prípade. Dôležité je pamätať aj na to, že pneumatika vie buď naplno brzdiť alebo naplno zatáčať. Nikdy oboje naraz. Predstavte si okolo pneumatiky kruh (hovorí sa mu Kammova adhézna kružnica) a vami požadovanú činnosť (brzdenie, zatáčanie alebo akcelerácii) ako vektor sily. Keď šliapnete na brzdu a ešte do toho naplno zatočíte, dostane sa výslednica síl mimo tento kruh, takže pneumatika stratí priľnavosť. Na snehu má potom táto kružnica logicky menší polomer ako na suchej ceste.

Jazdite, ako by ste nemali brzdy

Najlepšie je, keď budete na klzkej ceste jazdiť tak, ako by vaše auto nemalo brzdy. Snažte sa pracovať s jeho zotrvačnosťou a brzdový pedál používajte skutočne len vo veľmi výnimočných prípadoch. Keď už musíte brzdiť, brzdite na rovine s dostatočným predstihom. Adhézna kružnica je v zákrutách malá a aj jemné ťuknutie do bŕzd môže vyvolať šmyk.

Práve absolútne plynulá jazda je kľúčová pre zvládanie klzkej cesty. Vyvarujte sa prudkej akcelerácie aj intenzívneho brzdenia. Na rovine sa nebojte postupne akcelerovať, ale poznajte svoje hranice a počítajte s tým, že pri prípadnom núdzovom brzdení bude mať auto zhruba štyrikrát dlhšiu brzdnú dráhu než ako na suchu.

Pozerajte sa ďaleko dopredu a predvídajte

Poučka "kam sa pozeráš, tam ideš" platí samozrejme aj na snehu. Už sme si dôležitosť vedenia pohľadu vysvetlili v samostatnom článku, ale teraz k tomu ešte pridáme veľký dôraz na predvídanie. Myslite dopredu a buďte hlavou veľmi vpred. Neustále si pripravujte núdzový scenár a hľadajte na ceste možné únikové body.

Nikdy totiž neviete, kedy budete musieť rýchlo reagovať, napríklad keď niekto iný dostane šmyk, nedobrzdí do križovatky a podobne. Toto si vyžaduje úplné stopercentné sústredenie. Eliminujte všetky rušivé vplyvy, pokojne si vypnite aj telefón.

Nesúperte s autom!

Veľa vodičov sa dopúšťa tej chyby, že sa začínajú s autom naťahovať v domnení, že tým chytajú šmyk. Paradoxne tým robia situáciu ešte horšou. Nechajte auto pod sebou trochu pracovať. Seďte uvoľnene, ale buďte poriadne opretý do sedačky, nech auto cítite. Volant držte jemne oboma rukami. Nezvierajte ho kŕčovito, naopak držte veniec volantu prakticky len končekmi prstov. Majte voľné zápästia a nechajte auto jemne napovedať vám, čo vlastne robí.

Nasledujte pohyby volantu a vykonávajte prípadne veľmi jemné a hlavne plynulé korekcie. Pozor pri prechádzaní vyjazdených koľají v snehu alebo brečke. Auto sa bude trochu zmietať, ale nechajte ho. Ono si svoju stopu nájde. Nesnažte sa ho prebojovať a len sa plynulo prispôsobujte jeho pohybom. Volant by mal vždy smerovať tam, kam chcete ísť. Všetky vaše pohyby a reakcie sa musia diať v súlade s autom, ako pri tanci. Celé to na seba musí jemne nadväzovať v rovnakom takte.

Nechávajte si od ostatných odstup

Dodržiavanie bezpečného odstupu je jedným zo základných prvkov, ktorý pomáha predchádzať zbytočným nehodám. Na snehu je veľmi dôležité nechať ostatným vodičom ešte viac miesta pre prípadnú chybu a predovšetkým na nikoho netlačiť. Nie každý to má v ruke tak ako vy a vaše agresívne správanie ho privedie do stresu a tým skôr ešte viac spomalí, urobí chybu a možno vás aj vezme do priekopy so sebou.

Väčší odstup sa hodí hlavne v kopcovitej krajine, kedy by mohol byť opätovný rozjazd v stúpaní problém. Dôležité je udržiavať rýchlosť a auto v pohybe. Je lepšie ísť pomalšie, ale ísť, než auto dôjsť, spomaliť do zastavenia a potom dúfať, že sa rozbehnete. Väčší odstup vám umožní aj lepší rozhľad (auto pred vami vám nebude vypĺňať celý zorný uhol), takže môžete prípadného pomalšieho jazdca bezpečnejšie predbehnúť. Najmä so zadnokolesovkami ale pri predbiehaní opatrne, hlavne pri zmene jazdného pruhu.

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: ide pekne, ale Cupra to nie je

Seat Leon 1.4 TSI 110 kW by mal akcelerovať na 100 km/h za 8 sekúnd. My sme sa nedostali pod 9,5 s. Pokusy o rýchly rozjazd komplikujú obmedzenia otáčok aj nevypínatelná stabilizácia. Porovnanie s SUV Ateca ale ukazuje, že v diaľničnom tempe je hatchback rýchlejší. Z 80 na 120 km/h zrýchľuje Leon lepšie než napríklad roadstery Fiat 124 Spider a Mazda MX-5.

17. 10. 2017 | Dalibor Žák
Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Test jazdeniek: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Za 10 až 12 tisíc eur je na trhu ojazdených áut mimoriadne dobrý výber. Na dosah sa dostávajú skôr veľmi drahé prémiové vozidlá. Desaťročný bavorák je stále príjemné a hodnotné auto. Moderná Octavia sa ale popri staršom BMW nemusí hanbiť. Zadarmo rozhodne nebude jazdiť ani jeden z týchto vozov.

10. 10. 2017 | Dalibor Žák
Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda 1101 VO/P vs. Škoda KodiaQ: K obrane vlasti pripravený!

Škoda VO vznikla na nezmenenom chrbticovom ráme Škody 1101. VO znamená "vojenská otvorená", P "pohotovostná". Počas štyroch rokov vyšlo z českých závodov v Mělníku a Chocni celkom 4237 kusov. Všetku terénnu výbavu tvorila štandardná, 19cm svetlá výška a vyslobodzovacia lopata na boku.

9. 10. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY