vytisknout velikost písma Video: Toyota Yaris WRC ukazuje, že nové špeciály budú veľmi rýchle

Sezóna WRC štartuje 19. januára na Rally Monte Carlo. Toyota nasadí továrenský špeciál Yaris WRC. Sériová verzia športového Yarisu dostane motor 1,6 l.
Video: Toyota Yaris WRC ukazuje, že nové špeciály budú veľmi rýchle

Od budúceho roka nastanú vo svetovom rely šampionáte veľké zmeny. Predovšetkým oficiálne končí dominujúci Volkswagen, ale už sa pracuje na vstupe VW Polo WRC pod hlavičkou súkromných tímov. 19. januára 2017 uvidíme na legendárnej Rally Monte Carlo prvýkrát v akcii hlavne upravené a ostrejšie súťažné vozidlá podľa novej, voľnejšej špecifikácie.

Fanúšikovské video zachytáva Toyotu Yaris WRC počas testovania. Je z neho zrejmé, že nové autá výrazne naberú na zrýchlení. Sú širšie, majú aktívny diferenciály, účinnejšiu aerodynamiku a predovšetkým silnejšie motory. Dvojlitrové štvorvalce s preplňovaním majú výkon okolo 280 kW (380 k) a krútiaci moment okolo 450 Nm.

Tímu Toyoty šéfuje bývalý šampión WRC Tommi Mäkinen, jazdci sú Jari-Matti Latvala a Juho Hänninen. Hlavným sponzorom továrenského tímu je Microsoft. Toyota sa v budúcej sezóne stretne s Fordom, Citroënom, Hyundai a zrejme aj Volkswagenom, avšak v jeho prípade bez továrenskej podpory.

Snaženie Toyoty v šampionáte WRC sa odrazí aj v produkčných vozidlách. Japonská automobilka čoskoro predstaví ostrý cestný Yaris s preplňovanou tisícšesťstovkou, ale len s pohonom predných kolies. Pravidlá sú teraz oveľa voľnejšie a pretekárske vozidlá môžu vybraný produkčný model len pripomínať, nemusia z neho priamo vychádzať.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY