vytisknout velikost písma VIDEO: To najlepšie z Festivalu rýchlosti v Goodwoode 2015

Iba desať videí neukáže, čo všetko bolo tento rok v Goodwoode možné vidieť. Ale aspoň napovie, aká tam mohla byť atmosféra.
VIDEO: To najlepšie z Festivalu rýchlosti v Goodwoode 2015

Festival rýchlosti v Goodwoode, ktorý každoročne organizuje na svojom skromnom vidieckom panstve Lord March, zasa tento rok ukázal veľa zaujímavých áut. Automobiloví nadšenci mohli slintať skutočne nad všetkým, od špeciálov NASCAR pred historické formule po futuristické koncepty.

Vybrať len desať videí je nevďačná práca, pretože zákonite vynecháte niečo zaujímavé. Nasledujúci zoznam tak berte skôr ako upútavku, aby ste vo voľných chvíľach zasadli k internetu a hľadali na YouTube čokoľvek, čo bude mať v názve napísané Goodwood Fos 2015.

NASCAR Toyota Camry

Začneme špeciálom NASCAR, ktorým je táto Toyota Camry. Riadil ju Patrick Friesacher a nevyzerá to, že by tá horiaca pneumatika bola práve súčasťou plánu. Ale Goodwood je predovšetkým show.

Jenson Button a formula Ayrtona Sennu

Predviedli sa aj slávne osobnosti. Tak napríklad Jenson Button, majster sveta vozidiel formuly 1 z roku 2009, vyvenčil legendárny McLaren MP4 / 6 z roku 1991, s ktorým jazdil Ayrton Senna a vyhral pre seba i pre továreň titul. Monopost poháňa atmosférický desaťvalec Honda 3,5 l.

Valentino Rossi a Mazda 787B

Aktuálne vedúci jazdec šampionátu MotoGP Valentino Rossi prevetral legendárnu Mazdu 787B, ktorá ako jediné japonské auto a ako jediné auto s iným než klasickým piestovým motorom vyhrala 24 h Le Mans. Rossi našťastie Mazdu zvládol, ale príbuzná Mazda 767B je bohužiaľ po svojej jazde v Goodwoode na odpis.

Ken Block a Hoonicorn

Ken Block priviezol svoj brutálny Mustang Hoonicorn a odviezol Lorda Marcha, ktorý to tu celé usporadúva. Aj keď to Ken Block hneď po štarte trochu prepískol a od balíkov slamy ho delil len kúsok, bolo sa na čo pozerať. Ten Mustang 4x4 s motorom zo špeciálu pre NASCAR je skrátka šialený.

Aston Martin Vulcan

V Goodwoode bolo možné vidieť aj Aston Martin Vulcan, čo je vlastne pojazdný koncept okruhovej hračky pre tích najbohatších. A treba povedať, že mu to na trati naozaj pristane.

Ferrari FXX K

Program Ferrari FXX je "verejnosti" prístupný program testovania a vývoja nových technológií pre autá Ferrari budúcnosti. Zaplatíte a potom vás Ferrari pozve na testovanie, kedy vás nechá jazdiť po okruhu napríklad s týmto špeciálnym Ferrari FXX K.

Ferrari 312 P

Rovnako majú ale najväčšie kúzlo staré autá. Toto Ferrari 312 P z roku 1969 síce nebolo veľmi úspešné na závodnej dráhe, ale vodič David Franklin mu dal v Goodwoode poriadne zabrať, ako by ho ani nezaujímalo, že hodnota vozidla s trojlitrovým dvanásťvalcom je dnes sotva vyčísliteľná.

BMW M4 s motorom V8

Chcete driftujúce upravené BMW M4 s motorom V8? V Goodwoode totiž tento rok prvýkrát zaviedli aj kategóriu pre drifterov. No, rozhodne sa bolo na čo pozerať. Aj na búračky... Takto driftoval nórsky pretekár Joachim Waargaard.

Driftujúci (a búrajúci) Nissan Skyline R34 GT

Poľský drifter Piotr Więcek už to trochu prehnal a bol jedným z mnohých, ktorí svoje vozidlo tento rok v Goodwoode zaparkovali do balíkov slamy. Medzi smoliara patril aj slávny Andy Green, ktorý rozbil Jaguar. Áno, ten Andy Green, ktorý sa pokúsi prekonať rýchlosť 1000 míľ za hodinu.

Renault 5 Maxi Turbo

A na záver si dáme jednu šialenosť. Renault 5 Maxi Turbo patrí medzi najzbesilejšie rally autá 80. rokov a Jean Ragnotti ho má skutočne v ruke. Len sa pozrite, čo v Goodwoode povyvádzal.

BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga

BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman

Návrat ku koreňom. Novodobá E46 M3. Najšoférskejšie BMW. Tak a podobne sa písalo o novom BMW M2 ešte predtým, ako ktokoľvek z ľudí mimo automobilku zasadol za jeho volant. Ako by si do neho chcelo tvrdé jadro najvernejších aj širšia komunita motoristických nadšencov premietnuť priania a očakávania, ktoré aktuálne produkcia značky BMW napĺňa len čiastočne alebo vôbec.

22. 11. 2016 | Dalibor Žák
Zmerali sme Škodu KodiaQ: ako zrýchľuje a koľko priestoru ponúka?

Škoda KodiaQ

Prvýkrát sme sa odviezli s novou Škodou KodiaQ. Na medzinárodnej prezentácii sme vyskúšali motorizácie 2.0 TDI 140 kW 4 × 4 DSG a 1.4 TSI 110 kW DSG.

19. 11. 2016 | Dalibor Žák
Tri generácie BMW 5 v porovnaní ojazdených áut: E39 vs. E60 vs. F10

Tri generácie BMW 5

Poľská dodávka konečne uhýba do pravého pruhu a prvýkrát mám možnosť zošliapnuť pedál v BMW 530d E60 na podlahu. Automat si podradí o dve rýchlosti a päťka s mocným záťahom vyrazí dopredu. Okolo diaľničného limitu sa preženie s nenútenou samozrejmosťou. Pri tachometrových 140 km/h zapínam tempomat, automaticky sa usadí na šestke a cesta ubieha akoby sama o sebe.

10. 11. 2016 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY