vytisknout velikost písma VIDEO: To najlepšie z Festivalu rýchlosti v Goodwoode 2015

Iba desať videí neukáže, čo všetko bolo tento rok v Goodwoode možné vidieť. Ale aspoň napovie, aká tam mohla byť atmosféra.
VIDEO: To najlepšie z Festivalu rýchlosti v Goodwoode 2015

Festival rýchlosti v Goodwoode, ktorý každoročne organizuje na svojom skromnom vidieckom panstve Lord March, zasa tento rok ukázal veľa zaujímavých áut. Automobiloví nadšenci mohli slintať skutočne nad všetkým, od špeciálov NASCAR pred historické formule po futuristické koncepty.

Vybrať len desať videí je nevďačná práca, pretože zákonite vynecháte niečo zaujímavé. Nasledujúci zoznam tak berte skôr ako upútavku, aby ste vo voľných chvíľach zasadli k internetu a hľadali na YouTube čokoľvek, čo bude mať v názve napísané Goodwood Fos 2015.

NASCAR Toyota Camry

Začneme špeciálom NASCAR, ktorým je táto Toyota Camry. Riadil ju Patrick Friesacher a nevyzerá to, že by tá horiaca pneumatika bola práve súčasťou plánu. Ale Goodwood je predovšetkým show.

Jenson Button a formula Ayrtona Sennu

Predviedli sa aj slávne osobnosti. Tak napríklad Jenson Button, majster sveta vozidiel formuly 1 z roku 2009, vyvenčil legendárny McLaren MP4 / 6 z roku 1991, s ktorým jazdil Ayrton Senna a vyhral pre seba i pre továreň titul. Monopost poháňa atmosférický desaťvalec Honda 3,5 l.

Valentino Rossi a Mazda 787B

Aktuálne vedúci jazdec šampionátu MotoGP Valentino Rossi prevetral legendárnu Mazdu 787B, ktorá ako jediné japonské auto a ako jediné auto s iným než klasickým piestovým motorom vyhrala 24 h Le Mans. Rossi našťastie Mazdu zvládol, ale príbuzná Mazda 767B je bohužiaľ po svojej jazde v Goodwoode na odpis.

Ken Block a Hoonicorn

Ken Block priviezol svoj brutálny Mustang Hoonicorn a odviezol Lorda Marcha, ktorý to tu celé usporadúva. Aj keď to Ken Block hneď po štarte trochu prepískol a od balíkov slamy ho delil len kúsok, bolo sa na čo pozerať. Ten Mustang 4x4 s motorom zo špeciálu pre NASCAR je skrátka šialený.

Aston Martin Vulcan

V Goodwoode bolo možné vidieť aj Aston Martin Vulcan, čo je vlastne pojazdný koncept okruhovej hračky pre tích najbohatších. A treba povedať, že mu to na trati naozaj pristane.

Ferrari FXX K

Program Ferrari FXX je "verejnosti" prístupný program testovania a vývoja nových technológií pre autá Ferrari budúcnosti. Zaplatíte a potom vás Ferrari pozve na testovanie, kedy vás nechá jazdiť po okruhu napríklad s týmto špeciálnym Ferrari FXX K.

Ferrari 312 P

Rovnako majú ale najväčšie kúzlo staré autá. Toto Ferrari 312 P z roku 1969 síce nebolo veľmi úspešné na závodnej dráhe, ale vodič David Franklin mu dal v Goodwoode poriadne zabrať, ako by ho ani nezaujímalo, že hodnota vozidla s trojlitrovým dvanásťvalcom je dnes sotva vyčísliteľná.

BMW M4 s motorom V8

Chcete driftujúce upravené BMW M4 s motorom V8? V Goodwoode totiž tento rok prvýkrát zaviedli aj kategóriu pre drifterov. No, rozhodne sa bolo na čo pozerať. Aj na búračky... Takto driftoval nórsky pretekár Joachim Waargaard.

Driftujúci (a búrajúci) Nissan Skyline R34 GT

Poľský drifter Piotr Więcek už to trochu prehnal a bol jedným z mnohých, ktorí svoje vozidlo tento rok v Goodwoode zaparkovali do balíkov slamy. Medzi smoliara patril aj slávny Andy Green, ktorý rozbil Jaguar. Áno, ten Andy Green, ktorý sa pokúsi prekonať rýchlosť 1000 míľ za hodinu.

Renault 5 Maxi Turbo

A na záver si dáme jednu šialenosť. Renault 5 Maxi Turbo patrí medzi najzbesilejšie rally autá 80. rokov a Jean Ragnotti ho má skutočne v ruke. Len sa pozrite, čo v Goodwoode povyvádzal.

Za koľko jazdí malý dieselový crossover? Čakajte výbornú spotrebu

Za koľko jazdí malý dieselový crossover? Čakajte výbornú spotrebu

Proti dieselom sa dnes brojí vo veľkom, ale nízka spotreba je ich neodškriepiteľná výhoda. Náš dlhodobo testovaný Peugeot 2008 je toho jasným dôkazom. Dlhodobá spotreba sa drží pod hranicou šiestich litrov.

16. 8. 2017 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz E 220 d All-Terrain vs. Volvo V90 Cross Country D5

Test Mercedes-Benz E 220 d All-Terrain vs. Volvo V90 Cross Country D5

Nie že by Volvo bolo výrazne horšie, ale keby sme si mali vybrať, zložíme zálohu v Mercedese. A pokojne by sme sa uspokojili aj s tým štvorvalcom.

15. 8. 2017 | Dalibor Žák
Za volantom BMW E39 M5 (1999): Splnený sen

Za volantom BMW E39 M5 (1999): Splnený sen

BMW M5 generácie E39 patrí k najkultovejším emkovým bavorákom.. Vo svojej dobe budilo úžas výkonom 294 kW (400 koní). Jazda skoro dvadsaťročným supersedanom pôsobí opojne aj dnes, hlavne vďaka charakternému motoru. Pokiaľ o M5 uvažujete, počítajte s nákladmi na prevádzku a údržbu v poriadku stoviek eur ročne. Alebo aj viac.

13. 8. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY