vytisknout velikost písma Video: Reklamy na Škodu Octavia RS, VW Golf GTI a Tiguan, ktorá vadia Austrálii

Austrálsky úrad pre reguláciu reklamy pripomienkoval v poslednom čase hneď tri reklamy koncernu Volkswagen. Úradníci mali výhrady k prezentáciám Škody Octavia RS, športových Volkswagenov a hlavne nového Tiguanu. Octavia RS a športové modely VW nabádali k porušovaniu predpisov. Tiguan ukazuje dieťa zabudnuté v aute, ktoré tak môže nakoniec aj zomrieť.
Video: Reklamy na Škodu Octavia RS, VW Golf GTI a Tiguan, ktorá vadia Austrálii

Spomínate si na historické reklamy, kde autá bežne lietali vzduchom, aj keď napríklad vôbec nešlo o športové modely? Také doby sú zrejme dávno preč. Minimálne v Austrálii, kde tamojší úrad pre reguláciu reklamy pripomienkoval v poslednom čase hneď tri reklamy koncernu Volkswagen. V jednom prípade išlo o Škodu Octavia RS, v ďalšom o športové modely VW a v tom poslednom o nový Tiguan. Všetky videá majú jedno spoločné - rozumný človek v nich nič zlé vidieť nemôže.

Pekná austrálska reklama na Škodu Octavia RS vsádza na jednoduchú vec. Cieľom nebolo vytvoriť ďalšie klišé o úžasnej a spokojnej rodine, ale nechať hovoriť voz sám za seba. Preto pani v reklame upozorňuje na skutočnosť, že svojho reklamného manžela stretla ešte len ráno. Alebo že na neprirodzene dobré deti sediace vzadu musia byť ich skutoční rodičia hrdí. Hlavné oznámenie je, že si nekupujete reklamu, ale automobil.

Pôvodná verzia končila ešte upozornením na skutočnosť, že Octavia RS zvládne akceleráciu z nuly na 100 km/h za 6,9 s, ale na základe sťažnosti bola táto informácia z videa odstránená. Úrad sa tiež potreboval uistiť o tom, že počas natáčania nikto neprekročil maximálne povolenú rýchlosť.

Ďalší podobný prípad sa týka videa, v ktorom sa jeden úplne obyčajný vodič a jedna obyčajná vodička stanú účastníkmi kurzu športovej jazdy na uzavretej trati, aby tu následne prekvapili svoje nič netušiace blízke osoby.

Tu Volkswagen musel vysvetľovať sťažnosti týkajúce sa nebezpečného riadenia a prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Celkovým problémom bol fakt, že reklama údajne prezentuje rýchlu jazdu ako prejav dobrých vodičských schopností.

A konečne najnovší prípad. Ten sa týka súčasnej generácie VW Tiguan. Hlavný oznam reklamy hovorí: "Je veľmi ľahké zabudnúť na to, že ide o rodinný automobil". Najproblémovejšou časťou je chvíľa, keď muž idúci do práce vyzerá, že svoje dievčatko nechá zabudnuté v aute.

Pod austrálsky úrad pre reguláciu reklamy patrí takzvaný Advertising Standards Board, čo je v podstate akási porota zložená z bežných ľudí, ktorí píšu pripomienky k austrálskym reklamám. Práve prezentácia nového Tiguanu vyvolala obrovské množstvo rozhorčených reakcií. Podľa niektorých je zlé robiť si žarty z dieťaťa zabudnutého v aute. Iní v reklame zase vidia správu, že je v poriadku nechávať deti v automobile.

Volkswagen opäť musel všetko vysvetľovať. Argumentoval tým, že v reklame nie je priamo vidieť, ako je nešťastné dievčatko zatvorené vnútri Tiguanu. A hlavne že je dosť veľká na to, aby si prípadne sama otvorila dvere. Reklame údajne hrozil zákaz, ale nakoniec úrady došli k záveru, že predsa len závadná nie je.

Pre pripomenutie na záver jedna stará reklama prezentujúca vysoko nebezpečnú jazdu s VW Golf GTI...

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY