vytisknout velikost písma VIDEO: Čo presne sa deje pri spaľovaní benzínu v motore

Fascinujúce zábery približujú prácu spaľovacieho motora. Aby bolo do motora vidieť, bolo nutné vyrobiť priehľadnu hlavu valca. K experimentu bol použitý motor Briggs and Stratton s postrannými ventilmi.
VIDEO: Čo presne sa deje pri spaľovaní benzínu v motore

Piestový spaľovací motor je na svete už viac ako sto rokov, ale ešte sme nemali veľmi príležitostí vidieť, čo presne sa počas spaľovania benzínu deje vo vnútri. Teraz jeden nadšenec vyrobil priehľadnu hlavu vzduchom chladeného motora Briggs and Stratton, aby mohol celý spaľovací proces natočiť rýchlobežnou kamerou.

Pre tento jednovalec sa rozhodol predovšetkým preto, že používa jednoduchý ventilový rozvod SV, takže "výhľad" na spaľovaciu komoru a prácu ventilov nič neruší. Rozvod s postrannými ventilmi je nielen jednoduchý na výrobu, ale motor si potom ľahšie poradí s premennou kvalitou paliva, čo je potrebné pre záhradné stroje alebo generátory dôležitá schopnosť.

Vznikli tak veľmi zaujímavé spomalené zábery horenia palivovej zmesi. A aby to bolo ešte zaujímavejšie, môžeme vidieť funkciu motora na rôzne druhy palív, kedy motor najprv beží na klasický benzín, následne na alkohol a nakoniec na acetylén.

Video je síce v angličtine, ale základný oznam určite pochopíte aj bez jej znalosti. A teraz nám povedzte, či by vás dokázal rovnako zabaviť napríklad aj elektromotor...

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY