vytisknout velikost písma Video: 20 rokov vývoja bezpečnosti v jednej minúte

Štvrtého februára tomu bolo presne 20 rokov od doby, kedy boli zverejnené vôbec prvé výsledky nárazových testov Euro NCAP. Sedem malých vozidiel vtedajšej doby sa nepredstavili v príliš dobrom svetle. Rozdiel oproti súčasným automobilom je z dnešného pohľadu neuveriteľný. Za dvadsať rokov bolo rozbitých približne 1800 áut.
Video: 20 rokov vývoja bezpečnosti v jednej minúte

Hodnotenie v nárazových testoch Euro NCAP dnes berieme ako úplnú samozrejmosť, ale o zas až tak starú vec sa nejedná. Historicky vôbec prvé výsledky týchto nezávislých testov boli zverejnené 4. februára 1997, teda pred dvadsiatimi rokmi. Ako ukazuje priložené video, rozdiel v bezpečnosti vtedajších a dnešných automobilov je takmer neuveriteľný.

Prvé zverejnené výsledky nárazových testov Euro NCAP sa týkali siedmich malých vozidiel. Maximálnym hodnotením boli štyri hviezdy, ale žiadny z úvodnej sedmičky na plný počet nedosiahol. Ford Fiesta dostal tri hviezdy rovnako ako VW Polo. Modely Fiat Punto, Nissan Micra, Opel Corsa a Renault Clio dostali dve hviezdy a predajne úspešný Rover 100 získal iba jednu hviezdu.

Podľa názoru niektorých automobiliek boli testy nastavené tak tvrdo, že štvorhviezdičkové hodnotenie prakticky nebolo možné získať. Túto teóriu však vyvrátilo o päť mesiacov neskôr Volvo S40, ktoré ako prvé obdržalo maximálne štvorhviezdičkové hodnotenie.

Prvé testy Euro NCAP tiež ukázali, že výrobcovia príliš nedbajú na ochranu chodcov. Zo spomínaných siedmich malých automobilov nikto nezískal v tejto oblasti viac ako dve hviezdy.

Podľa tlačovej správy pomohli testy Euro NCAP počas dvadsiatich rokov k záchrane minimálne 78-tisíc ľudských životov.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY