vytisknout velikost písma Veľké SUV od Opelu nebude. PSA nechce ďalšie auto na platforme GM

Koncern PSA zastavil vývoj veľkého luxusného SUV Opel. Na technike od General Motors už ďalšie modely nevzniknú. PSA chystá pre Opel novú obchodnú stratégiu. Platforma pre budúci Peugeot 508 / Citroën C5 / Opel Insignia sa ešte len pripravuje.
Veľké SUV od Opelu nebude. PSA nechce ďalšie auto na platforme GM

Nový majiteľ automobilky Opel, francúzsky koncern PSA Peugeot-Citroën, zastavil práce na veľkom SUV, založenom na technike novej generácie Opelu Insignia. Také vozidlo si presadil do obchodnej stratégie bývalý šéf Opelu Karl-Thomas Neumann. Ten však po spojení Oplu s koncernom PSA na funkciu resignoval.

Veľké SUV sa malo zaradiť nad modelmi Mokka X, Crossland X a Grandland X ako protipól prémiovým SUV značiek Audi, BMW, Mercedes-Benz a tiež pripravovaným veľkým SUV od značiek koncernu Volkswagen. Opel je známy tým, že do lacnejších áut rád montuje techniku ​​a funkcie obvyklé skôr v drahých luxusných autách.

Problémom chystaného SUV bola platforma. Súčasná Insignia je totiž ešte založená na technike koncernu General Motors, ale s tou už nechce mať koncern PSA nič spoločné. Kým Insignia sa už ale predáva, koncernu PSA sa ešte oplatilo vývoj velkého SUV zastaviť.

Peugeot s Citroënom potrebujú najprv pre Opel pripraviť novú obchodnú stratégiu a plán, ako udržať financie Opelu pod kontrolou. Automobilka sa po dlhých rokoch strát konečne dostala do čiernych čísel a PSA potrebuje, aby nemusela dotovať Opel zo svojho. Cieľom je tiež zvýšiť obchodné marže, s čím majú pomôcť práve jednotnej platformy od PSA, spoločné motory a ďalšie unifikácia dielov a súčastí.

Na spoločnej platforme vyjdú práve nové SUV, chystá sa na nej aj nová Corsa a platformu od PSA bude mať aj budúca generácia Astry. Koncernu PSA ale chýba veľký model, takže platforma pre prípadné veľké luxusné SUV a tiež nasledujúce Insigniu, Peugeot 508 či Citroën C5 / C6 bude musieť byť spoločným dielom Opelu a PSA.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY