vytisknout velikost písma Vďaka tomuto systému pôjde aj Duster alebo Fabia rýchlosťou 320 km/h

V Amerike vzniká ďalší systém, ktorý má uľahčiť prepravu. Volá sa Arriva a je v podstate podobný systému Hyperloop. Cieľom ale nie sú tak extrémne rýchlosti, takže vyzerá o trochu reálnejšie. Počíta sa s maximálnou rýchlosťou 322 km/h.
Vďaka tomuto systému pôjde aj Duster alebo Fabia rýchlosťou 320 km/h

O systémoch, ktoré by mali uľahčiť klasickú cestnú dopravu, sa v poslednej dobe píše celkom často. Možno si v tomto kontexte spomeniete na čínsky "autobus" jazdiaci nad ostatnými automobilmi, ktorého koniec ale prišiel skôr, než bol celý projekt naplno spustený. Riešenie má aj Elon Musk v podobe extrémne rýchleho systému Hyperloop. Teraz prichádza ďalšia alternatíva. Hovorí si Arriva a dokáže rozbehnúť na 322 km/h napríklad aj vašu Daciu Duster alebo Fabiu 1.2 HTP Junior.

Koncepcia je v zásade podobná tomu, čo pripravuje Elon Musk v projekte Hyperloop. Pôjde o ďalší druh dopravy s vlastnou dopravnou cestou, čo samo o sebe prinesie veľké výhody. Lenže Elon Musk chce dosiahnuť extrémnych rýchlostí (vyše 1000 km/h) a na to potrebuje veľa špeciálnych vecí. Arrivo sa drží viac pri zemi.

Tieto elektricky poháňané prepravné prostriedky síce budú lietať na magnetických vankúšoch, no trate by nemali byť tak náročné na výstavbu a hlavne by malo byť možné ich "prilepiť" k existujúcim cestám alebo napríklad železniciam. Podobnosť so systémom Hyperloop nie je náhodná. Zakladateľom Arriva je Brogan BamBrogan, ktorý pre Elona Muska predtým pracoval.

Spoločnosť Arriva bližšie technické detaily zatiaľ neprezradila. Systém počíta s tým, že sa po týchto tratiach budú pohybovať buď akési autobusy alebo menšie osobné prepravníky, prepravovať avšak bude možné aj náklad a konečne je pripravená plošina, na ktorú používatelia nadídu svojím automobilom a ďalej už sa nebudú o nič starať. Bez ohľadu na váš konkrétny stroj sa teda vaše cestovná rýchlosť dostane na úroveň superšportov. 

Spoločnosť Arriva už oficiálne oznámila výstavbu prvej skúšobnej trate. Tá bude v americkom Denveri, pričom povedie pozdĺž cesty E-470 na tamojšom letisku. Hotová má byť v roku 2021.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY