vytisknout velikost písma Už netreba čakať na Audi RS Q5. Je tu vyladená SQ5 s 425 koňmi!

Audi RS Q5 by sa mal oficiálne predstaviť budúci rok. Kto nechce čakať, môže si kúpiť SQ5. Úprava z ABT zvýši výkon na 425 koní.
Už netreba čakať na Audi RS Q5. Je tu vyladená SQ5 s 425 koňmi!

O Audi RS Q5 novej generácie sa už nejaký ten piatok hovorí, zatiaľ sme sa však tohto modelu nedočkali. Podľa dostupných správ sa vozidlo predstaví až budúci rok v Ženeve a jeho motor ponúkne 331 kW (450 k). Nechce sa vám čakať? Potom vám snáď postačí Audi SQ5 a úprava od ABT.

Tak ako snáď pre všetky iné modely Audi pripravila firma ABT nejaké to vylepšenie aj pre aktuálny vrchol ponuky Q5. Štandardné SQ5 používa preplňovaný zážihový šesťvalec s parametrami 260 kW (354 k) a 500 Nm. Nový softvér od tradičného úpravca zdvihne výkon na 313 kW (425 k) a krútiaci moment na 550 Nm. K budúcej RS Q5 sa tým pádom dostanete veľmi blízko.

Spoločnosť ABT ale myslela aj na majiteľa civilných variantov. Na zážihový preplňovaný dvojliter údajne v blízkej dobe dôjde, majitelia dieselu 2.0 TDI 140 kW (190 k) si potom môžu už teraz nechať zdvihnúť výkon na 158 kW (215 k). A samozrejme čo sa ďalších úprav týka, možnosti sú široké od kolies s veľkosťou až 21 palcov, po detaily do interiéru. V blízkej dobe ABT ponúkne zákazníkom aj výrazný body kit.

V kontexte originálneho Audi RS Q5 sa špekuluje o tom, že by vozidlo mohlo dostať motor prevzatý z Audi RS 5 Coupe. To by znamenalo dvakrát preplňovaný šesťvalec s objemom 2,9 litra disponujúci výkonom 331 kW (450 k) a krútiacim momentom 600 Nm. Očakáva sa čas pre zrýchlenie z nuly na 100 km/h pod päť sekúnd a najvyššia rýchlosť elektronicky obmedzená na 250, respektíve 280 km/h. Ale nebojte sa, ABT neskôr upraví aj RS Q5.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY