vytisknout velikost písma Trojdverové Audi A3 skončí. Namiesto neho bude crossover, liftback a ďalší

Audi A3 príde o trojdverovú variantu. Je nezisková a nie je o ňu záujem. Uvoľní miesto iným verziám, napríklad liftbacku. Nová generácia Audi A3 dorazí zrejme až v roku 2019.
Trojdverové Audi A3 skončí. Namiesto neho bude crossover, liftback a ďalší

Koncern Volkswagen musí šetriť, respektíve obmedziť stratové aktivity. Jednou z ciest je zastavenie výroby modelov, ktoré nie sú dostatočne ziskové a vyčerpávajú výrobné kapacity, ktoré by mohli byť využité inak. Jednou z obetí znižovania nákladov tak bude napríklad trojdverové prevedenie hatchbacku Audi A3, informuje britský Autocar.

Jeho novú generáciu automobilka kvôli riešeniu emisného škandálu odsunula na rok 2018 (skôr až 2019) a už sa nepočíta s trojdverovým prevedením. Zostane len klasický päťdverový hatchback, predĺžený sedan (ten má osloviť predovšetkým zákazníkov v Číne) a možno sa pridá aj crossover, liftback alebo variant na spôsob štýlového kombíku shooting-brake.

Audi chce zrejme z radu A3 urobiť podobne bohaté portfólio, aké má Mercedes-Benz pri triede A a technicky príbuzných modelov CLA a GLA. Funkciu crossoveru už plní Audi Q2, ale časom sa zrejme pridá aj päťdverový liftback či práve verzia označovaná ako shooting-brake. Celá modelová rada Audi A3 by mala byť kompletná do roku 2021.

Automobilka Audi tiež potrebuje nejakú odpoveď na chystané podobné modely od BMW, ktoré prejdú s najmenším radom 1 na prednokolkovú platformu. Model Audi A3 je ale úspešný, len v Európe sa posledné tri roky predávalo skoro 200 000 kusov ročne. Rad 1 od BMW spolu s Active Tourer radu 2 majú spolu približne 230 000 predaných kusov za rok. Mercedesy triedy A, CLA a GLA potom zaujmú ročne okolo 280 000 európskych zákazníkov.

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák
Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

Test Škoda Karoq 2.0 TDI 110 kW 4×4 DSG: Líder triedy

5. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlhodobom teste: Pol roka s trojvalcom

Ďalší dlhodobý test bude patriť Škode Fabia Combi. Čaká nás pol roka s novým litrovým trojvalcom 1.0 TSI. Konkrétne ide o verziu s výkonom 81 kW, teda o vrcholnú motorizáciu. Fabia prišla do testu vo výbave Style a s niekoľkými príplatkovými prvkami.

4. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY