vytisknout velikost písma Traffic Droid: Prečo sú cyklisti bonzáci skutočne zlý nápad?

Traffic Droid je skupina britských cyklistov, ktorí natáčajú priestupky vodičov a následne svoje záznamy odovzdávajú polícii.
Traffic Droid: Prečo sú cyklisti bonzáci skutočne zlý nápad?

Možno ste si aj vy v médiách všimli správy o skupine, ktorá si hovorí Traffic Droid. Sú to cyklisti a ich činnosť spočíva v tom, že vozia na bicykli kamery, natáčajú priestupky ostatných vodičov a hlásia ich polícii. Zabrowsoval som na twitterovom účte tejto skupiny, zhliadol rad videí a dospel k záveru, že ľudská blbosť naozaj nemá žiadne hranice. Pýtate sa, prečo?

Dôvodov je celý rad a začať môžeme napríklad už samotným princípom. Takéto vyhlasovanie otvorenej vojny vodičom ťažko niečomu prospeje. Naopak to všetkých cyklistov postaví do svetla udavačov a bonzákov. A to pre vzájomnú toleranciu na ceste nie je dobre. Nie nadarmo sa hovorí, že zlo plodí len ďalšie zlo.

Na riešenie priestupkov máme predsa políciu, ktorá používa majáky, reflexné oblečenie a ďalšie podobné pomôcky, aby bola vidieť. Zastavovať autá priamo v prevádzke a vysvetľovať svoje názory vodičovi hneď na mieste (možno skôr sa dohadovať), to bezpečnosti príliš neprospieva.

Za pozornosť určite stoja samotné priestupky, nad ktorými sa konkrétne cyklisti toľko rozčuľujú. Že občas niekto ide na tesnú červenú, to samozrejme správne nie je, ale povedzme si úprimne: Kto z nás niečo také neurobil, prvý hoď kameňom. Myslím, že každý tiež videl rad cyklistov, ktorí úplne bez sa len letmo pozrú a pokračujú na červenú, ako keby sa nič nedialo.

Väčšina priestupkov sa ale týka situácie, keď vodič ohrozil cyklistu s kamerou. Z videí je dobre viditeľné, že onen samozvaný strážca poriadku väčšinou nejazdí pri kraji, ale v polovici jazdného pruhu. Nie je to žiadny turista, takže ide relatívne rýchlo a sám za seba musím povedať, že takíto cyklisti sú vôbec najhorší.

Nejdú úplne pomaly, ale vy by ste s autom išli predsa len rýchlejšie. Lenže oni vám neurobia miesto a na predbehnutie preto potrebujete viac priestoru, čo býva v meste (alebo na úzkej okreske) problém. No az tohto správania potom celkom logicky pramenia situácie, kedy už to vodič jednoducho nevydrží a predbehne cyklistu. Tu je typický príklad:

A to je presne chvíľa pre Traffic Droid, ktorý sa začne rozčuľovať, ako sú vodiči zlí. Pritom by len stačilo, keby si dal na bicykel spätné zrkadlá, keď už tak rád jazdí po cestách a tak rád hodnotí správanie ostatných, a urobil miesto aspoň na predbiehanie, keď už teda musí jazdiť uprostred cesty.

Vôbec najzábavnejšie na tom všetkom ale je správanie samozvaných strážcov zákona. Ďalej od kraja musia údajne jazdiť kvôli tomu, aby sa cítili bezpečne. Lenže ako je vidieť napríklad na nasledujúcom videu, keď sa v Traffic Droid nahnevajú, neváhajú ísť skoro po obrubníku, poraziť pri tom ostatných cyklistov, len aby toho vodiča dolapili, zastavili, natočili a poriadne mu vynadali.

Na Twitteri môžeme nájsť tiež fotky, ako niektorí vodiči pozerajú pri čakaní na zelenú do telefónu a nevenujú sa riadeniu. Opäť, správne to nie je, ale rozhodne to je menej nebezpečné ako cyklista, ktorý za jazdy vyťahuje červenú kartu, ukazuje ju na vodiča a pritom nepozerá, kam ide.

droid2.jpgdroid1.jpg
Facebook za volantom samozrejme nie je správny, ale červená karta za jazdy na bicykli je výrazne horšia...

Nemám nič proti cyklistike a nemám ani problém rešpektovať cyklistov na ceste. Veľmi mi však vadia podobní neohrození jedinci, ktorí sa správajú, ako keby sa im nemohlo nič stať a ako keby im cesty patrili. 

sparta.jpg
Cyklisti, ktorí sa správajú, ako keby im cesty patrila a ako keby sa im nemohlo nič stať, sú vôbec najhorší. No cyklista, ktorý sa cíti byť bojovníkom, to je ešte celkom iný level. 

Traffic Droid je skupina fungujúca vo Veľkej Británii. Našťastie. Bohužiaľ neohrozených cyklistov nájdeme aj na našich cestách. Rozdiel je len v tom, že to zatiaľ ešte nie sú udavači a ja osobne veľmi dúfam, že sa nenechajú inšpirovať.

Že bezproblémová koexistencia vodičov a cyklistov nie je možná? Ale je. S takzvanými "nahými ulicami", kde nie je žiadne dopravné značenie a všetci účastníci premávky zdieľajú jeden priestor, experimentujú v Holandsku alebo Anglicku už dlhšiu dobu. Všetko napodiv funguje relatívne dobre, pretože takéto usporiadanie prirodzene podporuje vzájomnú komunikáciu a rešpekt.

Cesta k bezproblémovému spolunažívaniu vodičov a cyklistov naopak určite nevedie cez natáčanie priestupkov, hnevanie vodičov a správanie sa, ako keby sme namiesto na bicykli išli v aute. Traffic Droid je veľmi, ale naozaj veľmi zlý nápad. Ak chceme, aby sa k nám druhí správali inak, v drvivej väčšine prípadov nepotrebujeme kamery a červené karty. Stačí začať u seba. Ostatne predstavte si ten rozruch, keby to bolo naopak - keby vodič osobného auta (alebo napríklad dokonca autobusu) s kamerou natočil cyklistu a priamo na ceste by ho zablokoval, aby si to s ním vydebatovali osobne...

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |