vytisknout velikost písma Toyota Yaris prekonala facelift a dostala nový motor 1,5 l

Modernizovaný Yaris sa predstaví na autosalóne v Ženeve. Pod kapotou je nová tisícpäťstovka. Dorazí aj športová verzia s výkonom cez 200 koní.
Toyota Yaris prekonala facelift a dostala nový motor 1,5 l

Japonská automobilka Toyota privezie na autosalón v Ženeve omladený hatchback Yaris. Jeho príchod bol avizovaný už pred časom na niekoľkých upútavkách. Dokonca uvidíme aj športovú verziu, ktorá má odrážať snahu automobilky v šampionáte WRC. Omladený Yaris, v ktorom Toyota vymenila 900 súčiastok, sa začne predávať v lete.

Veľkou novinkou je príchod zážihového štvorvalca 1,5 l, ktorý nahrádza jednotku 1,33 l. Nový motor vie pracovať v upravenom Atkinsonovom cykle, ktorý ďalej pomáha zvyšovať termálnu účinnosť pri čiastočnom zaťažení. Podľa Toyoty nová pohonná jednotka dosahuje v optimálnom režime účinnosť až 38,5%, čo je na nehybridný a neprepĺňaný spaľovací motor mimoriadne priaznivá hodnota. Účinnosti spaľovania pomáha aj vysoký kompresný pomer 13,5:1.

Tisícpäťstovka má výkon 82 kW (111 k) a jej krútiaci moment vrcholí hodnotou 136 Nm v 4400 min-1. Pri 2000 min-1 má motor krútiaci moment už 118 Nm. Toyota Yaris s ním zrýchli z 0 na 100 km/h za rovných 11 sekúnd, o 0,8 sekundy rýchlejšie ako s motorom 1,33 l. Pružné zrýchlenie z 80 na 120 km/h sa zlepšilo o viac ako sekundu z 18,8 s na 17,6 s.

Nový ale nie je len motor. Zmenilo sa aj uloženie pohonných jednotiek a prevodovky, takže do interiéru by malo prenikať menej hluku a vibrácií. Preladenia sa dočkal aj podvozok, brzdy a tiež riadenie. Ďalšie zmeny sú prevažne kozmetické, ale zapracovalo sa aj na interiéri. Napríklad od prostrednej výbavy dostanete štandardne dotykový farebný displej a možnosť pripojiť smartfón.

V Ženeve by sme sa tiež mali dozvedieť ceny a dátum uvedenia modernizovaného Yarisu na trh.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY