vytisknout velikost písma Toyota v Tokiu: Hybridné GT86 Targa, crossover Tj Cruiser a limuzína Century

Toyota ukáže v Tokiu zaujímavé koncepty s hybridným pohonom. Hybridný systém vrátane prevedenia targa dostal aj model GT86. Crossover Tj Cruiser naznačuje chystaný rodinný model.
Toyota v Tokiu: Hybridné GT86 Targa, crossover Tj Cruiser a limuzína Century

Autosalón v Tokiu bude veľkou príležitosťou pre domáce japonské značky predstaviť rad divokých modelov, konceptov a vízií, ktoré by sa na európskom trhu (alebo kdekoľvek inde) nestretli s pochopením. Toyota teraz odhaľuje prvé snímky a informácie o troch vystavených exemplároch, ktoré v Tokiu zažijú svoju premiéru.

Na úvod si vezmime koncept Toyota GR HV Sports, čo je vlastne štúdia hybridnej Toyoty GT86 v prevedení targa. Divoko tvarovaný predok má evokovať pretekársky špeciál Toyota TS050 Hybrid, s ktorým značka preteká v Serier WEC a v Le Mans. Pokiaľ ide o techniku, práve hybridný pohon je významná novinka.

Toyota-GR-HV-Concept-1.jpgToyota-GR-HV-Concept-4.jpg

Toyota neuvádza parametre hnacieho ústrojenstva, ale motor je vpredu a poháňa zadné kolesá, ako v prípade GT86. Zaujímavosťou je, že hoci má vozidlo automat, môže si vodič prepnúť radenie do klasického a ťahať v obvyklom schéme za radiacu páku. To je úplný unikát. Už sme síce mali hybrid s manuálom (Hondu CR-Z), ale toto riešenie Toyoty je prvé na svete. Je možné, že niečo podobné dostane aj chystaná Supra.

Druhým zaujímavým modelom Toyoty pre autosalón v Tokiu je koncept praktického, ale zároveň štýlového kríženca medzi MPV a SUV. Tento crossover sa volá Toyota Tj Cruiser a chváli sa predovšetkým variabilným interiérom s možnosťou sklopenia sedadiel do úplnej roviny. Potom možno vnútri prevážať predmety dlhé až tri metry.

Toyota-Tj-Cruiser-2.jpgToyota-Tj-Cruiser-8.jpg

Aj tento koncept crossoveru má pod kapotou hybridný pohon. Skladá sa z dvojlitrového štvorvalca a elektromotorov. Ani pri Tj Cruiseri ale Toyota základné parametre neuvádza. Koncept má poháňané predné kolesá, ale možno je aj zástavba štvorkolky. S tým sa počíta v prípade sériovej platformy TNGA, ktorú sériový exemplár dostane. Meno Tj vzniklo zložením začiatočných písmen slov Toolbox a Joy.

Treťou ohlásenou novinkou Toyoty pre autosalón v Tokiu je luxusná lumuzína Toyota Century, ktorá vstupuje do svojej tretej generácie. Tento výhradne ručne montovaný automobil je určený pre japonských businessmanov, ktorí dávajú prednosť limuzínam domácej produkcie. Dizajn je veľmi konzervatívny, ako by zamrzol na začiatku 90. rokov. Ale zákazníci to tak chcú. Výbava je ale moderná a na palube nájdete všetko, čo má luxusná limuzína mať, aj chladničku na nápoje.

Toyota-Century-10.jpgToyota-Century-3.jpg

Pod kapotou pracuje päťlitrový osemvalec, prvýkrát spojený tiež s elektromotorom. Toyota uvádza, že elektromotor bol sprevodovaný tak, aby poskytoval bezhlučnú elektrickú asistenciu. S vývozom takej limuzíny do Európy ale nepočítajte.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY