vytisknout velikost písma Toto zamotá taxikárom hlavu: Uber vypustí do ulíc 24-tisíc áut bez vodiča

Spoločnosť Uber plánuje vybudovať flotilu vlastných automobilov. Základom bude Volvo XC90. Volvo dodá uber 24 tisíc exemplárov svojho SUV vybavených technológiou autonómneho riadenia.
Toto zamotá taxikárom hlavu: Uber vypustí do ulíc 24-tisíc áut bez vodiča

Uber chce vybudovať flotilu vlastných automobilov, ktoré budú jazdiť bez vodiča. Do ulíc v prvej fáze postupne vyrazí 24 tisíc takto upravených vozidiel.

Vyplývá to z dohody spoločnosti Uber a automobilky Volvo. Tá sa postará o dodávku autonómnych vozidiel, pričom ako základ poslúži sériovo vyrábaný model XC90, avšak upravený tak, aby mohol byť vybavený technológiou samočinného riadenia vyvinutú spoločnosťou Uber. Prvé autonómne autá Volvo XC90 vyrazia do ulíc v roku 2019, všetkých 24 tisíc exemplárov by mal mať Uber najneskôr v roku 2021.

Táto správa prichádza takmer presne rok po tom, čo Uber začal prvé autonómne modely Volvo XC90 testovať v reálnej prevádzke. Stalo sa tak minulý rok 14. decembra, lenže sa okamžite ukázalo, ako problematické nasadenie samočinného riadenia do mestských ulíc je. Na internete sa objavili napríklad videá, ako tieto autá prešli na červenú, sťažnosti boli aj kvôli ohrozovaniu cyklistov a tak podobne. Po týždni bol testovacia prevádzka ukončená.

Súdiac podľa správy o dohode na dodanie takého počtu automobilov ale Uber zrejme urobil za uplynulý rok výrazný pokrok. Ostatne zatiaľ čo v úvode reálnych testov vyžadovali autá zásah vodiča každých 1,6 kilometra, marci už klesol priemerný počet zásahov testovacích jazdcov na každých 322 km.

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY