vytisknout velikost písma Tokio 2017: Mazda ukázala budúcu generáciu radu 3 a veľké štvordverové kupé

Mazda priviezla do Tokia dva nové koncepty. Štúdia Kai naznačuje podobu budúcej generácie Mazdy3. Druhým konceptom je Vision Coupe.
Tokio 2017: Mazda ukázala budúcu generáciu radu 3 a veľké štvordverové kupé

Mazda predstavila svoje dve hlavné novinky tokijského autosalónu. V oboch prípadoch to sú koncepty, pričom ani o jednom automobilka žiadne technické podrobnosti nezverejnila. Ide skôr len o ukážku toho, kam sa v budúcnosti posunie dizajnový štýl Kodo.

Tým zaujímavejším je menší koncept nazvaný Kai. Ide totiž o predobraz chystanej novej generácie Mazdy3. Voz dostal obrovskú masku, miniatúrne svetlomety a zaujímavo tvarovaný zadok, dá sa ale predpokladať, že vo výsledku sériový variant takto agresívne nebude. Dôkazom je napríklad porovnanie prvej a druhej generácie modelu CX-5, kedy možno generačnú obmenu bez problémov zameniť za facelift.

Ako už vieme z nedávnej minulosti, Mazda3 novej generácie bude prvým modelom, ktorý dostane novú platformu a hlavne revolučný motor Skyactiv-X (pokiaľ automobilka jeho vývoj naozaj dotiahne do sériovej výroby). Pre pripomenutie dodajme, že pod pojmom Skyactiv-X sa ukrýva zážihový štvorvalec spaľujúci benzín spôsobom veľmi podobným dieselom.

Druhou novinkou značky Mazda na tokijskom autosalóne je zaujímavo vyzerajúce veľké kupé, ktoré je ale len rýdzo dizajnovou štúdiou.

Obom konceptom je spoločná nová evolúcia štýlu Kodo, ktorá je menej ozdobná ako doteraz a viac pracuje s hladkými oblými plochami. Dobre je to vidieť hore na titulnom obrázku.

Okrem nových konceptov si môžu návštevníci prezrieť aj Mazdu CX-8 a špeciálnu edíciu MX-5 pomenovanú ako Red Top s červenou strechou a s čalúnením interiéru kožou nappa v gaštanovom odtieni.

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Test jazdenky: Škoda Fabia RS 1.4 TSI je zaujímavá, ale veľmi riziková

Fabiu RS by sme odporučili niekomu, kto je fanúšik značky a podobné auto chce pre radosť napríklad ako druhý alebo tretí kus do svojej flotily s tým, že toho za rok príliš veľa nenabehne.

14. 11. 2017 | Dalibor Žák
Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Seat Leon 1.4 TSI ACT v dlhodobom teste: Ako je na tom s výkonom?

Motor 1.4 TSI ACT má udávaný výkon 110 kW a krútiaci moment 250 Nm. Dlhodobo testovaný Seat Leon predviedol na valcovej skúšobni ešte lepšie hodnoty a najmä veľmi priaznivé priebehy. Krútiaci moment zostáva v prakticky celom rozsahu bežne používaných otáčok nad udávanou maximálnou hodnotou.

13. 11. 2017 | Jiří Červenka
Lada Niva Extreme Cross: Krátka jazda s ruským monster truckom

Lada Niva Extreme Cross: Krátka jazda s ruským monster truckom

Lada Niva existuje mimo iného v radikálnej úprave značky Bronto. Voz prešiel dokonca aj homologáciou pre Európu. U nás sa predáva ako Niva Extreme Cross. Už len vidieť túto špecialitu v pohybe je zážitok. Niva Extreme Cross prekvapivo používa celkom sériový motor.

10. 11. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY