vytisknout velikost písma Test Volkswagen Touareg 4.2 TDI R-Line: klasika made in Slovakia

Volkswagen Touareg v podstate predstavuje veľmi zaujímavý mix. Ako základ poslúžilo Porsche Cayenne, v našom prípade je pod kapotou motor Audi a to celé sa vyrába na Slovensku. Nech je to však ako chce, tento koktejl sa sakramentsky podaril.
Test Volkswagen Touareg 4.2 TDI R-Line: klasika made in Slovakia
Zoznam kapitol
  1. Úvod, R-Line pre lepší imidž
  2. Triezvo funkčné, R ako rovno
  3. Osem za jedenásť, Keď k tomu dôjde
  4. Ľudový skutočne nie, Technické údaje
  5. Fotogaléria

Druhá generácia Volkswagenu Touareg k nám dorazila pred tromi rokmi. Určite stojí za zmienku, že na rozdiel od generácie prvej, kedy prišiel na svet najprv Touareg a potom od neho bol odvodený Cayenne, v prípade testovanej modernejšej verzie tomu bolo presne naopak. Samozrejme základ oboch automobilov opäť zostal rovnaký, ale predsa znie omnoho lepšie, keď sa povie, že Touareg je lacnejšie Porsche, ako keď napíšeme, že Porsche je drahší Volkswagen.

Ono vôbec pozície Touaregu a Cayenne sú celkom zaujímavé. Veľké SUV so značkou wolfsburskej automobilky sa mohlo pochváliť okrem naftového šesťvalca tiež naftovým osemvalcom hneď od samotného začiatku. Tento motor predstavuje v kontexte Touaregu klasický downsizingový prípad. Pôvodné naftový desaťvalec sa musel kvôli emisiám (aké prekvapenie) odobrať do večných lovíšť a na jeho miesto nastúpila menšia, ale výkonnejšie jednotka. Okrem neustále omieľanej produkcie emisií to prinieslo ďalšiu podstatnú výhodu v podobe nižšej hmotnosti. Pôvod dieselovej štyri-dvojky nie je žiadnym prekvapením, pre potreby automobilky ho darovalo Audi.

vw_touareg_02.JPGvw_touareg_05.JPG 
Touareg je klasika. Dizajn si môžete vylepšiť pomocou paketu R-Line, ktorý pridá predovšetkým upravené nárazníky a dvadsaťpalcové kolesá.

Cayenne z nejakého záhadného dôvodu však mal smolu a rovnako ako pri prvej generácii, aj pri tej druhej sa musel tento model spoliehať iba na šesťvalec, ktorý síce nejde zle, ale predsa len keď už pripustíme existenciu veľkého SUV tejto odjakživa na športové autá zameranej značky, ktoré je naviac osadené dieselom, potom výsledná dynamika nebola zas až tak pôsobivá a rozhodne Cayenne Diesel na tento osemvalcový Touareg nestačil. Náprava prišla minulý rok na autosalóne v Paríži, kde Porsche konečne predstavilo Cayenne S Diesel, teda svoje predajne úspešné SUV osadené adekvátnym motorom.

Na rozdiel od Touaregu, ktorý disponuje parametrami 340 koní a drtivých 800 Nm je na tom Cayenne S Diesel papierovo o trochu lepšie. Ponúkne 382 koní a 850 Nm, avšak na stovke je za 5,7 s, čo je len o jednu desatinku lepší čas, než čo dokáže predviesť Touareg. Aby som skrátil úvodné teoretizovanie, Touareg je bez preháňania triezvejší Cayenne a počas testu sa tiež celkom dobre ukázalo, že záujemcovia, ktorí si Cayenne kúpia, si neplatia nič iné, než lepší imidž. Touareg je totiž objektívne povedané veľmi podarené auto bez výraznejších nedostatkov.

vw_touareg_2__05.JPGvw_touareg_2__08.JPG 
Chrómové koncovky výfuku a strešný spojler, to sú tiež prvky, ktoré pridá exteriérová časť paketu R-Line.

R-Line pre lepší imidž

Volkswagen je automobilka, ktorá vsádza na veľmi triezvy a pomerne jednotvárny design. To neberte ako nejakú kritiku, ale ako iba obyčajný holý fakt. V porovnaní s niekoľkokrát spomínaným Cayenne, ale aj s ďalšou konkurenciou napríklad od BMW alebo Mercedesu, vyzerá na prvý pohľad ako také "ľudové vozidlo" medzi luxusnými SUV. Proste chudobný príbuzný v exkluzívnej spoločnosti a asi by ste ho ani neodhadovali na obstarávaciu cenu ďaleko presahujúcu hranicu 77 tisíc eur.

Kto by chcel svoj bežný Touareg trochu vylepšiť, pre takých záujemcov prišiel Volkswagen v roku 2011 s riešením. Tým nie je nič iného, než z ostatných modelov už dobre známy paket R-Line. Opäť by som nezabŕdal do debát na tému, na čo je vlastne dobré pri cez dve tony vážiacom kolose športový image, ktorý si tak úplne nerozumie s obyčajnou fyzikou, ale keď to niekto chce, prosím.

vw_touareg_1__06.JPGvw_touareg_1__07.JPG 
Ani s najviac športovo ladenými tlmičmi v zákrutách nečakajte zázraky. R-Line na nastavení podvozku nič nezmení.

Ako už je zvykom, ponúka Volkswagen paket vylepšujúci exteriér a za ďalšie príplatky interiér. Súčasťou prvého spomínaného sú dvadsaťpalcové kolesá, prahové nástavce, prepracované nárazníky, vzadu dvojica chrómovaných koncoviek výfuku a zabudnúť nesmiem na vec najdôležitejšiu, na plakety R-Line. Ak sa ma pýtate na to, ako podobne vyladený Touareg vyzerá v praxi, potom musím povedať, že si svojich zákazníkov asi nájde, ale z môjho pohľadu to tak nejako nie je úplne ono. Avšak ako je známe, dizajn je čisto subjektívna záležitosť.

Do interiéru potom R-Line prihodí športovo tvarované sedačky čalúnenú kožu napa, trojramenný volant s páčkami pre manuálne radenie, chrómové lišty, kovové pedále a opäť samozrejme logá R-Line.

R-line je vec imidžu, nič iné. Na druhej strane v kontexte obstarávacej ceny je týchto niekoľko málo úprav vecí už úplne zanedbateľných. Kto sa chce trochu odlíšiť a obetuje za to pár tisíc eur, pre takého človeka nemožno povedať nič iné, než "prečo nie".

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A