vytisknout velikost písma Test Volkswagen Passat Variant GTE: Výborné auto, keď...

Toto auto má úplne všetko. Vie byť športové, praktické, rodinné, úsporné, je ale tiež vysoko ekologické a dokonca zvládne jazdiť so spotrebou 0 l/100 km. Skoro to vyzerá, že ide o dokonalý stroj, ale aby ste ho takto mohli naozaj označiť, musí byť splnená jedna nepríjemná podmienka.
Test Volkswagen Passat Variant GTE: Výborné auto, keď...
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Nielen najkrajší Passat
  2. Ako to jazdí?
  3. Úplne zbytočný Battery Charge, Elektricky až do 130 km/h
  4. GTE: Môže byť hybrid zábavný?, Najväčšia bolesť? Cena
  5. Verdikt, Technické údaje
  6. Volkswagen Passat Variant GTE: Fotogaléria

Minulý rok bol rokom Passatu, takže budem mať absolútne pochopenie, keď nad týmto testom ohrniete nos s prostým "zase ďalší test nejakého Passatu". Áno, nemecký zástupca strednej triedy bol za uplynulý rok veľmi častým návštevníkom našej redakcie, ale tentoraz tu nemáme ďalší variant nejakého toho TDI alebo TSI. Tentokrát ide o niečo úplne iné.

Volkswagen pred časom začal ponúkať model Passat aj v prevedení GTE. Toto označenie už skôr dostal menší Golf a rovnakú techniku možno použije aj Škoda Superb, v každom prípade to znamená prítomnosť hybridného pohonného ústrojenstva, ktoré je samo o sebe celkom zaujímavé.

Základ tvorí štvorvalec 1.4 TSI s výkonom 115 kW (156 k). Tomu pomáha jeden elektromotor a nová automatická prevodovka, ktorú Volkswagen postavil priamo na použitie v hybridných modeloch. Už tento fakt mimochodom jasne naznačuje, že Golf a Passat určite nebudú jediní z koncernu, ktorí ponúknu aj hybridný variant.

_DSC0338.jpg_DSC0321.jpg
Hybridný Passat Variant spoznáte na pohľad hlavne podľa upraveného predného nárazníku s diódami denného svietenia. Decentné športové zmeny autu skutočne slušia

Princíp fungovania hybridného systému vyzerá celkom jednoducho. Automatická prevodovka je šesťstupňová a pre radenie používa dve spojky, ako to poznáme od ostatných dvojspojek. Tretia spojka pripája a odpája spaľovací motor. Ak je táto spojka rozpojená, auto je poháňané elektromotorom, ak je spojená, pridáva sa do práce spaľovacia jednotka.

Výsledné parametre sú hotovou rozprávkou, ktorú si určite niektoré organizácie nielen v Bruseli opakovane predčítajú na dobrú noc. Celkový výkon 160 kW (218 k), vrchol krútiaceho momentu 400 Nm, kombinovaná spotreba 1,6 l/100 km. Životné prostredie je, zdá sa, zachránené a ani pri tom vodiči nebudú musieť robiť kompromisy pri vyvádzaní za volantom.

Iste, pravda je trochu iná. Teda presne povedané je niekedy niekoľkonásobne iná, a práve to tiež nájdete v dnešnom teste. Než sa do neho pustíme naplno, pár slov o dizajne.

_DSC0333.jpg_DSC0334.jpg_DSC0272.jpg_DSC0322.jpg_DSC0323.jpg_DSC0326.jpg
Konkrétne změny? Sem-tam sa objavujúca modrá linka, diódy denného svietenia, samozrejme dobíjací konektor v maske, nápisy a došlo aj na dve falošné koncovky výfuku, ktoré končia po vzore dieselov ohnuté ešte pred nárazníkom

Nielen najkrajší Passat

Na prvý pohľad je Passat GTE proste a jednoducho Passat, ktorého dostal do parády tuner majúci v obľube modrú farbu (každý predsa vie, že modrá je dobrá...). Svojím spôsobom je to dobre, hlavne z pohľadu priestoru v interiéri, ktorý je tiež takmer nezmenený. Definitívne preč sú časy, kedy sa napríklad Lexus honosil tým, že ku všetkým svojim modelom ponúka hybridnú verziu, len IS je dieselové, pretože keby sa do celkom malého kufra naložili akumulátory, nič by z neho nezostalo. Rozmerovo sa GTE ničím nelíši zvonku, ani vo vnútri.

Hybrid ale dostal pár detailov, vďaka ktorým GTE bezpečne spoznáte a vďaka ktorým aj tento Passat vyzerá veľmi dobre. V mojich očiach dokonca tak veľmi dobre, že som si ho v osobnom rebríčku označil za najkrajšiu verziu tohto modelu. Hlavným poznávacím znamením sú diódy v nárazníku, modré linky, prípadne aj špeciálne zliatinové kolesá, ktoré ale naše auto nedostalo, a samozrejme "zalepená maska" alebo nápisy GTE.

_DSC0310.jpg_DSC0316.jpg_DSC0317.jpgPrítomnosť hybridnej jednotky neprezrádza ani interiér. Ten je takmer zhodný s bežnou verziou. Jediné obmedzenie sa týka priestoru pod dnom kufra

Podobne je na tom aj interiér, kde sa opäť objavujú modré linky v podobe kontrastných švov alebo ambientného osvetlenia, sú tu nápisy GTE a keď sa poriadne pozriete na stredový panel, nájdete tu navyše tlačidlá GTE a E-Mode. To je zhruba všetko. Stále sa bavíme o veľmi priestrannom, ergonomicky podarenom a čo do spracovania úplne výbornom automobile.

Verzia GTE ale nakoniec nie je úplne rovnaká, auto dostalo okrem hybridnej jednotky aj pár ďalších úprav. Volkswagen napríklad siahol do samotnej karosérie. Hybridný Passat má akumulátory uložené v priestore pod zadnými sedadlami pred zadnú nápravu a predovšetkým kvôli tomu bola v týchto miestach, ale aj pod batožinovým priestorom, zosilnená podlaha. Rovnako tak boli zosilnené prahy a menšia časť stredového tunela.

Passat GTE si tiež vezie na podvozku v priestore pod batériami ochranné kryty, kvôli vylepšenie aerodynamiky Volkswagen nasadil aj menej odolné kryty aj na zvyšok podvozku. A zmenšila sa nádrž, kedy GTE ponúkne 50 l, zatiaľ čo klasické verzie 1.4 TSI (110 kW) má o deväť litrov viac.

Technicky sa Passat GTE samozrejme trochu líši od klasickej verzie, pre praktického používateľa ale rovnako bude na prvý pohľad najdôležitejšou zmenou prítomnosť veľkých diód na nárazníku. Hybridné ústrojenstvo je dokonale maskované a za tento fakt si Volkswagen zaslúži pochvalu.

Radosti
Veľmi tichý interiér
Výborné spracovanie
V praxi dobre použiteľný elektrický pohon
Zaujímavá jazda v GTE
Mix niekoľkých áut v jednom
Starosti
Vysoká obstarávacia cena
Vzhľadom k cene veľký počet príplatkov
Na nekvalitných cestách nepohodlný podvozok
8  /10
87 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria87 fotografií
59949100 784915319 46309765
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |