vytisknout velikost písma Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Meno a pár detailov
  2. Plasty sú všade, Strata robustnosti má tiež svoje výhody
  3. Jazda: Ticho aj dosť ochotne, Do terénu môže, ale...
  4. Zaujímavá cena, Verdikt, Technické údaje
  5. Fotogaléria

Časy aj autá sa menia, to je známa pravda. Suzuki Vitara a väčší Grand Vitara bývali odolné a poctivé auté, ktoré sa terénu a ťažšej práce naozaj nebáli a ktoré si aj vďaka tomu našli množstvo priaznivcov. Lenže ťažisko predajov u podobných áut dnes už leží niekde úplne inde. Tých pár zákazníkov dychtiacich po teréne bohužiaľ netvorí pre automobilky dostatočne silný dopyt. Kto chce svoje SUV predávať, ten musí pripraviť dôkladnú zmenu identity.

Túto zmenu už má za sebou rad rôznych modelov (napríklad Kia Sorento alebo Nissan Pathfinder), jedným z posledných prípadov je nová generácia modelu Vitara. Už žiadne uzávierky, medzinápravové diferenciály, redukcia alebo snáď šesťvalcové benzínové motory. S príchodom posledného vydania tohto automobilu sa môžu záujemcovia tešiť na rýdzo cestný charakter, medzinápravovú spojku, malé motory a zábavné správanie v zákrutách. Je to dobré? Alebo je to snáď veľmi zlé?

vitara-21.jpgvitara-26.jpg
Dizajn možno evokuje starú Vitara, ale toto vlastne nie je jej nástupca. Nová Vitara nahrádza SX4 a tomu tiež zodpovedá jej charakter. 

Záleží na uhle pohľadu. Kto chce skutočne terénny automobil, ten spokojný nebude, pre neho je nová generácia Vitary celá zle. Kto zháňa mestský crossover a auto na bežné použitie, ten by mohol byť veľmi spokojný. No a pretože tých druhých je neporovnateľne viac, mohla by byť nakoniec spokojná aj automobilka samotná. Rozhodujúce sú totiž čísla, nie naštvané komentáre v diskusiách pod článkami.

Meno a pár detailov

Nový japonský crossover sa volá Vitara. Na rozdiel od predchádzajúcich poriadkov sa pod týmto označením ale neskrýva malý trojdverový automobil, ale klasické päťdverové SUV. Označenie Grand Vitara už sa neobjaví, pretože toto bude jediná veľkosť Vitary. Pozíciu väčšieho SUV už skôr u Suzuki obsadil model S-Cross.

Je ale zaujímavé, ako blízko si obidva japonské modely sú. Majú zhodnú techniku, totožné motory a skoro by sa chcelo povedať, že obaja útočia na dosť podobných zákazníkov. Rozdiely prirodzene nájdete, napríklad rázvor má Vitara o desať centimetrov skrátený, ale v praxi to zas až tak dramatickú rolu nehrá.

Suzuki Vitara vs. S-Cross vs. SX4
  Vitara 2015 S-Cross   SX4 
Dĺžka [mm] 4175 4300 4120
Šírka [mm] 1775 1756 1730
Výška [mm] 1610 1580 1605
Rázvor [mm] 2500 2600 2500
Svetlá výška [mm] 185 170 190
Objem batožinového priestoru [l] 375/1120 430/1269 270/1045

Tým najväčším rozdielom je tak nakoniec dizajn, ktorý Vitara čiastočne zdedila po svojom predchodcovi. Na rozdiel od S-Crossu je auto omnoho hranatejšie a došlo napríklad aj na falošné výduchy pod prednými stĺpikmi, čo má byť jasný odkaz na starú Vitaru. Japonský nováčik dokáže tiež ponúknuť viac variantov. Okrem testovaného prevedenia Outdoor s čiernymi plastmi a výraznejším nárazníkom si môžete kúpiť aj civilnejší Urban.

vitara-27.jpgvitara-13.jpgvitara-17.jpgvitara-20.jpgNovú Vitara môžete doplniť o paket Urban alebo Outdoor. Nás sa týka ten druhý, ktorý spoznáte hlavne podľa výrazného oplastovania na dverách a čierneho plastu na prednom nárazníku. Za tento paket zaplatíte 650 eur.

A komu by to stále nestačilo, ten si môže kúpiť napríklad dvojfarebnú karosériu (+700 eur). Jednoducho povedané, nová Vitara ide v ústrety tomu, čo zákazníci chcú. A to sú presne plasty, farby, štýl a efekt, nie schopnosť prehrabať sa hlbokým blatom. S tým sa jednoducho musíme zmieriť.

Celkovo je nová Vitara na pohľad podareným autom. Osobne by som zvolil iný odtieň karosérie ako je testovaná farba "mliekom riedená melta", ale to už zabieham do príliš subjektívneho testovania.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A