vytisknout velikost písma Test: Subaru WRX STI 2015 vs. Audi S3 vs. Subaru WRX STI

Uvedenie novej generácie Subaru WRX STI je udalosť, ktorá si žiada dôkladný test. Vzali sme preto japonskú novinku a pozreli sa na to, ako sa zlepšila v porovnaní so svojim predchodcom. A ako si bude viesť v porovnaní s modernými súpermi? Inak povedané, v jeden čas a na jednej okreske sme mali staré STI, nové STI a Audi S3. Porovnanie to bolo veľmi zaujímavé.
Test: Subaru WRX STI 2015 vs. Audi S3 vs. Subaru WRX STI
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Rovnaké ako to staré?
  2. Je nové WRX STI krajšie?, Interiér starý (nový) známy, Riadenie zaujme hneď, jazda nie
  3. Kde je skutočný charakter, aleb porovnanie s Audi S3
  4. Nové vs. staré = radikální změna, Na cestě domů
  5. Cena, Záver
  6. Technické údaje
  7. Fotogaléria

Na Subaru s nástupom novej generácie WRX STI čakal podobný problém, aký už dlhšiu dobu rieši napríklad Land Rover u svojho Defenderu. Staršia verzia je vyhranený stroj a vďaka tomu ju mnohí beznádejne milujú. Lenže univerzálnejší charakter znamená väčšie množstvo potenciálnych zákazníkov a teda väčšie predajné čísla. Otázka na zamyslenie: je lepšie naštvať menšiu skupinu verných fanúšikov a ponúknuť svoj ​​produkt širšej skupine záujemcov, alebo sa oplatí zostať na súčasnej ceste?

Odpoveď určite nie je jednoduchá a ja som veľmi zvedavý, ako to napríklad Land Rover u svojho Defenderu vyrieši. Subaru s novou generáciou WRX STI urobilo pomerne vydarený kompromis. Novinka je stopercentne civilnejšia, ale stále stojí výrazne mimo hlavný prúd, kde nájdete autá typu Volkswagen Golf R alebo Audi S3.

_DSC0839.JPG_DSC0856.JPG
Je nové STI lepšie než to staré? A ako si bude viesť v porovnaní s modernými konkurentmi?

Rovnaké ako to staré?

Žiadny nový dvojliter pod kapotou, žiadne radikálne tabuľkové zlepšenie. Na papieri vyzerá nové STI úplne rovnako ako to staré. Ale zdanie klame. Rozdiely sa nájdu a rozhodne ich nie je málo, takže sa nemusíte báť, že si kupujete nové balenie starej verzie. Čo konkrétne sa zmenilo?

STI dostalo iný základ. Aktuálne stojí na platforme, ktorú používa aj slabšie WRX a nové kombi Levorg. Na dĺžku vozidlo pribralo 15 mm, rázvor sa natiahol o 25 mm, celková výška klesla o päť milimetrov, svetlá výška bola znížená o 15 mm. Auto taktiež dostalo predné stĺpiky posunuté o 200 mm dopredu a výrazne vystuženú karosériu.

Subaru zdôrazňuje, že nové STI používa tuhší podvozok a tým pádom bolo potrebné vystužiť aj karosériu. Oficiálnym údajom je karoséria o 30% odolnejšia voči ohybu ao 40% odolnejšia voči krute. Ak sa pozrieme na podvozok, tak tam sa udialo zmien asi najviac. Zjednodušene povedané bolo vystužená úplne všetko od pružín cez stabilizátory až po nápravnicu.

_DSC0903.JPG_DSC0897.JPG
Nové STI je nižšie, dlhšie a má väčší rázvor náprav. Najviac rozdielov však nájdeme na podvozku. 

Ďalšou dôležitou novinkou je riadenie. STI stále používa hydraulický posilňovač riadenia, zmenil sa však prevod. Ten klesol z pôvodných 15:1 na 13:1 a Subaru pracovalo aj na zrýchlení odozvy. Tá by sa údajne mala pri súčasnej verzii dostať na úroveň Porsche 911.

Podvozok: Čo konkrétne?

Vyššia tuhosť priečnych vzpier, tuhšie puzdro spodného ramena, väčší priemer tyče stabilizátora (24 mm vs. 21 mm), vyššia tuhosť pružín (+22%), zadné púzdra spodného ramena o 10 mm nižšie, inak tvarované predné výstuhy doplnené o vystužujúci plech, silnejšie predné rameno, bočná tuhosť vyššia o 14%, celková klopná tuhosť väčšia o 24%. Všetko sa týka prednej nápravy.
 
Zavesenie zadných kolies - tuhšie púzdra nápravnice a vlečných ramien, závodný typ puzdier s unibalovým uložením vo vonkajšom puzdre priečneho ramena, väčší priemer tyče stabilizátora (20 mm vs. 19 mm), tuhšie pružiny (+6%), nižšia poloha upevnenia predného ramena novej nápravnice, dodatočná výstuha zadnej nápravnice, bočná tuhosť väčšia o 38%, celková klopná tuhosť vyššia o 24%.
 
Riadenie - skrutná tyč hydraulickej sústavy riadenia tuhšia o 125%, prevodový pomer riadenia 13:1 (predtým 15:1), vyššia tuhosť úchytov prevodovky riadenia (400%). Brzdy majú rýchlejšiu odozvu, upravená bola výstupná charakteristika posilňovača, väčší hlavný brzdový valec. WRX STI používa po novom kolesá o 15% tuhšie a o 1 kg ľahšie. Kované kolesá BBS sú ešte o ďalší kilogram ľahšie ako zliatinové disky.

Čo sa hnacieho reťazca týka, ten zostal v podstate rovnaký. Vpredu aj vzadu nájdete samosvorný diferenciál, uprostred je diferenciál DCCD a pohon všetkých kolies je po novom doplnený na prednej náprave o systém pribrzďovania vnútorného kolesa v zákrute. Manuálna šesťstupňová prevodovka dostala prepracovanú aretáciu mechanizmu radenia a všetko to poháňa motor radu EJ. Nie FB, ako sa všeobecne očakávalo.

Aj ten prešiel istými úpravami. Cieľom bolo údajne zlepšiť životnosť, s ktorou boli isté problémy. Konkrétne zmeny zahŕňajú napríklad inak tvarovaný a zároveň väčší medzichladič stlačeného vzduchu, iné je potom napríklad aj palivové čerpadlo pracujúce v troch rôznych režimoch a v Subaru sa museli pozrieť aj na produkciu emisií.

_DSC0862.JPG_DSC0869.JPG
Subaru stále vsádza na starší motor radu EJ. Ten sa bude musieť vyrovnať s konkurenciou moderných preplňovaných dvojlitrov, ktoré sú okrem iného úspornejšie.

Nie, Subaru WRX STI naozaj nie je rovnaké ako odchádzajúce verzie. Základ síce medzigeneračnú zmenu v zásade prežil, ale noviniek je toľko, že sa auto chová výrazne odlišne.

Kde však bezpečne spoznáte, že technika nie je najnovšieho razenia, to je spotreba. Normované čísla sľubujú štrnásť litrov v meste, 8,4 l/100 km mimo mesto a 10,4 l/100 km v kombinovanej prevádzke. Moderné športové autá, ktoré dnes zastupuje Audi S3, sú na tom minimálne podľa oficiálnych údajov podstatne lepšie. Spomínaná S3 si má vystačiť s hodnotami 8,8 / 5,9 / 6,9 l/100 km. To už je znateľný rozdiel.

_DSC0852.JPG_DSC0890.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A