vytisknout velikost písma Test Subaru Outback 2.0D Lineartronic: Veľmi funkčná prémiovka

Nový Outback sa v porovnaní s tým starým v mnohom zmenil, ale mnoho vecí zostalo rovnakých a v niektorých bol dokonca ten starý lepší. Postavili sme obe generácie vedľa seba a vyskúšali, ako na tom najnovšie Subaru vlastne je.
Test Subaru Outback 2.0D Lineartronic: Veľmi funkčná prémiovka
Zoznam kapitol
  1. Rekapitulácia na úvod, Facelift aj na pohľad
  2. Ten hlavný rozdiel nájdete v interiéri, Priestor sa vlastne nezmenil
  3. Podobne je na tom aj batožinový priestor, Upravený diesel je v praxi pomalší
  4. Bude mu 150 naftových koní stačiť? (+videá), Jazda veľmi na úrovni
  5. EyeSight a ďalší, Páči sa mi, ale bezchybný nie je
  6. A cena?, Verdikt, Technické údaje
  7. Fotogaléria

Subaru Outback sa cenovo pohybuje na hranici prémiového segmentu, ale veľmi často mu bolo vyčítané, že to naozajstná prémiovka nie je. Napriek tomu sa ale našlo určité percento zákazníkov, ktorí si ho nakoniec kúpili.
A možno to bolo práve preto, že toto auto nie je brané ako rovnocenné všetkým tým BMW alebo Audi a teda sa k nemu neviaže aj honosný a niekedy negatívne vnímaný imidž. Na slovenskom trhu je takýchto ľudí pomerne veľa, pretože Outback patrí spolu s Foresterom k u nás najpredávanejším modelom značky.

Nový Outback má však ambície tieto zavedené poriadky prerobiť. Na imidži auta sa toho asi veľa nezmení, čo vlastne Subaru ani nechce, Outback sa stále tvárí povedzme skromne. Ak si ale vozidlo už vyskúša záujemca o nejakú tú prémiovku, mala by mať nová generácia dosť pádnych argumentov na to, aby presvedčila aj človeka, ktorý nie je zapálený subarista.

outback-49.jpgoutback-44.jpgNový Outback sa bude stále pohybovať na hranici prémiového segmentu. Ale oproti starej generácii má k nemu oveľa bližšie.

Podarilo sa takýto cieľ dosiahnuť? To sme zisťovali počas ďalšieho z našich redakčných testov. A aby to nebol len tak obyčajný test jedného auta, ktorých je všade plno, vypožičali sme si aj odstupujúcu generáciu. To aby sme mohli prípadné rozdiely priamo zažiť v praxi.

Rekapitulácia na úvod

Mnoho informácií o novom Subaru Outback sme vám naservírovali už po prvej jazde na medzinárodnej prezentácii v Slovinsku. Kto chce spoznať detaily, ten nech nasleduje odkaz na príslušný článok, pre všetkých ostatných stručná rekapitulácia. Outback nie je od základu nové auto. Presnejšie by bolo označenie "dôkladný facelift". Naznačujú to aj základné rozmery, kedy nájdeme rozdiely len čo do šírky (+20 mm) a dĺžky (+25 mm).

Novinka má ale o plných 67% pevnejšiu karosériu, Subaru tiež zapracovalo na odstránení vibrácií a hluku v interiéri, ktorý sa podarilo celkovo znížiť o dvanásť percent. Prepracované je aj predné a zadné zavesenie, rovnako ako sa zmenil prevod riadenia. Sčítané a podčiarknuté, Outback možno zostal v podstate rovnaký, po novom by mal ale ponúknuť výrazne lepšie jazdné vlastnosti a vyšší komfort na palube.

Facelift aj na pohľad

Zhodou okolností sa podarilo vedľa seba postaviť starý a nový Outback v rovnakej farbe karosérie. Keď sa na ne pozriete, naplno sa ukáže fakt, že tie reči o facelifte niečo do seba majú. Iste, obidve autá ťažko zameníte, ale na druhú stranu zmeny nakoniec nie sú tak dramatické, ako by sa napríklad dalo očakávať.

outback-27.jpgoutback-28.jpgKeby mi niekto tvrdil, že ide iba o facelift, asi by som nemal problém tomu uveriť. Každopádne nový Outback je oveľa krajší.

Ale to bol zámer, rovnako ako sa to stalo napríklad pri generačnej obmene Suzuki Swift. Na každý pád je nový Outback oveľa elegantnejší. Nič proti tomu starému, správal som k nemu celkom veľké sympatie, ale určite to nebolo kvôli jeho dizajnu. Nová generácia sa vracia tam, kde skončila generácie tretia, respektíve mi na prvý pohľad veľmi pripomína veľké SUV Tribeca.

S novým dizajnom súvisí aj upravená aerodynamika, čo sa tiež hodí. Posledný Outback má čelný stĺpik posunutý smerom vpred, znížila sa zadná hrana strechy, kde v štandarde nájdete aj decentný spojler, vylepšilo sa tiež prúdenie vzduchu okolo podvozku a v benzínových verziách nájdete aj aktívne klapky masky chladiča. Celkovo sa súčiniteľ odporu vzduchu zlepšil o 3,2%.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

dnes | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A