vytisknout velikost písma Test Škoda Octavia RS 2.0 TDI 4x4: Zabudnite na písmenká

Na rovinu. Naftové RS s pohonom všetkých kolies je po všetkých stránkach skvelé auto, ktoré má len veľmi málo slabých miest.
Test Škoda Octavia RS 2.0 TDI 4x4: Zabudnite na písmenká
Zoznam kapitol
  1. Úvod, RS ako ho (ne)poznáme
  2. Bez automatu ho nedostanete, Dynamika, brzdy
  3. Na okreskách o mnoho lepšie, Na písmenká zabudnite
  4. Verdikt, Technické údaje
  5. Škoda Octavia RS 2.0 TDI 4x4: Fotogaléria

Už keď najprv prišla Škoda Octavia RS na trh, objavovali zo správy o tom, že v Mladej Boleslavi existuje prototyp, ktorý používa pohon všetkých kolies. Nie je to nič nelogické, pretože koncernová technika prítomnosť štvorkolky dovoľuje. Golf R toho je jasným dôkazom. Lenže trvalo pár rokov, kým sa také verzia skutočne objavila v cenníku. A navyše nedostala benzínový motor, ale diesel. Vlastne je to taký Scout s nízkym podvozkom. Dôvod k plaču? Ale choďte.

Koncernová matematika je zatiaľ ešte neúprosná, no označovať dieselové RS s pohonom všetkých kolies za nezmysel je veľmi zjednodušené. Ktoré autá u nás najviac frčia? Áno, naftové. Čo zákazníci chcú ešte? Áno, pohon všetkých kolies. A čo ďalej? Áno, veľký kufor. A ďalej? No iste, nízku spotrebu.

Aj keď to znie snáď až trochu prehnane, dieselové RS je hotový sen, pretože spája všetko toto dohromady. Som si prakticky istý tým, že to predajný prepadák ani náhodou nebude. Nielen kvôli kombinácii týchto žiadaných vlastností, ale aj vzhľadom k tomu, ako výsledok funguje.

_DSC1332.jpg_DSC1348.jpg_DSC1356.jpgŠkodu Octavia RS už veľmi dobre poznám a štvorkolka sa od prednokolky na pohľad líši len malým štítkom. Ako už vieme z minulosti, dieselové RS má pravú koncovku výfuku iba na parádu

RS ako ho (ne)poznáme

Škodu Octavia RS sme si predstavili už niekoľkokrát. Najprv sme tento model otestovali v rámci medzinárodnej prezentácie, následne došlo na dieselové kombi a dvakrát aj na verziu RS230. Predstavovať boleslavské "Eres" je skrátka úplne zbytočné. Ja len dodám veľmi stručne, že napriek všeobecnej známosti má táto verzia aspoň na Slovensku a v Čechách stále akési zvláštne čaro. Stále sa stretnete so situáciami "pozeraj na to biele ERES", alebo "ty máš ale pekné ERES ...". Okrem toho vzhľad samotný nie je ani v liftbacku vôbec na zahodenie.

Trochu bližšie sa ale zastavíme v interiéri. Je to prekvapujúce, ale Octaviu s karosériou liftback sme v tejto generácii snáď ešte netestovali. Nie že by sa vpredu nejako líšila, ale vzadu má o niečo menej priestoru pre hlavu a menší kufor ako kombi. Presné miery nájdete nižšie v tabuľke.

Škoda Octavia RS 4x4: Priestor pre posádku [cm]
Šírka v úrovni lakťov vpredu 147
Šírka v úrovni lakťov vzadu  146
Priestor pre hlavu vpredu max. 98
Priestor pre hlavu vpredu min. 89
Priestor pre hlavu vzadu  89
Rozsah výškového nastavenia sedadla vodiča 9
Dĺžka sedáku vpredu  49
Dĺžka operadla vpredu  66
Min šírka sedáku vpredu  33
Dĺžka sedáku vzadu  45
Dĺžka operadla vzadu  65
Šírka prostredného sedáku  23
Priestor pre nohy za 178 cm vodičom 24
Priestor pre nohy za 190 cm vodičom 22
Minimálny priestor pre nohy vzadu 17
Maximálny priestor pre nohy vzadu 41
Rozsah pozdĺžneho nastavenia sedadla vodiča 24

Aj keď, ono sa povie menšie... Aj Octavia liftback vie ponúknuť obrovský priestor. Keď som skladal do auta vrecia s uhlím (ešte že tu bola tá praktická ochranná vaňa), kládol som si otázku, na čo je v tomto prípade vlastne dobrý kombík. Dlhý zadok pojme neskutočné množstvo vecí, bez toho aby ste museli sklápať operadlá.

_DSC1316.jpg_DSC1317.jpg_DSC1321.jpg_DSC1304.jpg_DSC1361.jpg_DSC1327.jpg_DSC1352.jpg
Aj interiér už dobre poznáme. Kufor Octavie liftback je jedným slovom gigantický a vďaka piatym dverám máte k dispozícii výborný prístup. Objem kufra sa s príchodom štvorkolky nijako nezmenil 

Takže ide v prípade RS o dizajnovo podarený a nesmierne priestranný automobil. Áno, nie náhodou vyhrala práve Octavia náš megatest. Ono môžete toto auto kritizovať vrchom spodom, ale akonáhle vezmete do ruky nejaké meradlo, nemožno namietať vôbec nič.

Škoda Octavia RS 4x4: Priestor pre batožinu [cm]
Min. šírka  102
Max. šírka 151
Výška po plato  56
Výška naklad. otvoru 113
Výška otvorenia piatych dverí 186
Max. dĺžka ložnej plochy 108
Výška nakladacej hrany 68
Šírka nakladacieho otvoru 102
Max. dĺžka nákladu k prednému sedadlu 220

Inak mi tento test znovu pripomenul, že ide o ergonomicky vynikajúci automobil. Ovládače sú prehľadné, multimediálny systém jednoduchý, prístrojový štít nemôže byť čitateľnejší. Len tá drobnosť s nastavovaním osvetlenia prístrojov, ktoré sa musí robiť cez nastavenia v multimediálnom systéme, je vysoko nepríjemná. Kiež by v rámci nejakej obmeny modelových rokov niekoho už konečne napadlo pridať jeden úplne obyčajný ovládač vľavo pod volant.

Radosti
Veľmi priestranný interiér
Schopný podvozok
Výkonný motor
Podarené riadenie a radenie
Systém XDS+ pracujúci aj na zadnej náprave
Starosti
Aj napriek tomu, že ide o najdrahšie RS, stále je tu mnoho drobných príplatkov
Detaily typu absencie jednoduchého ovládača na stlmenie osvetlenia prístrojov
8  /10
61 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria61 fotografií
569820137 61475960 253944626
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A