vytisknout velikost písma Test Škoda Fabia Combi 1.9 TDI (247 k): Niektoré veci nie sú také, ako sa zdajú

Už sa vám niekedy stalo, že drtíte svoje auto, po diaľnici idete cez 200 km/h a tá stará rachotina za vami stále bliká a nezmizne zo spätného zrkadla? Ako to, že stíha váš dieselový šesťvalec? Takto to dopadá, keď veci v skutočnosti nie sú také, akými sa na prvý pohľad zdajú byť.
Test Škoda Fabia Combi 1.9 TDI (247 k): Niektoré veci nie sú také, ako sa zdajú
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Úloha č. 1 - nikto to nesmie zistiť
  2. Ano, skutočne tam je štvorvalec
  3. Sakramentsky nedotáčavý „šesťvalec“
  4. Kopec - nekopec (video), Sedem dní, 4 300 eur
  5. Fotogaléria

Keď sme pripravovali vianočný seriál testov menej obvyklých áut, mali sme ambície ponúknuť niečo naozaj veľmi špeciálneho. Naše myšlienky sa uberali smerom k Lamborghini Aventador, Ferrari, alebo ideálne k porovnávaciemu testu podobných áut. Lenže to sa ukázalo ako nereálne. Z nášho snaženia ale nakoniec vykryštalizovalo auto možno ešte špeciálnejšie a zaujímavejšie, hoci je oveľa dostupnejšie.

Na cestách ich stretávame denne stovky, sú všade okolo nás. Škoda Fabia prvej generácie dnes stojí v podstate pár eur, a to aj v prípadoch, že budete chcieť na slovenskom trhu tak obľúbenú kombináciu dieselu a karosériu kombi. Lenže v celom tom obrovskom dave prvých Fabii sa občas vyskytne špecialita, ktorú by ste tu nečakali a ktorú by ste ani nespoznali. No a presne v tom je to najväčšie čaro.

_DSC0044.JPG_DSC0003.JPGTo je ako ono? Toto má byť tá slávna špecialita? Veď vyzerá ako úplne tuctová Fabia. Takých jazdí po slovenských cestách kopa.

Dobre sa pozrite na priložené fotky, čo vás napadne pri pohľade na túto Fabiu? Zase nejaký olietaný exemplár so stočeným tachometrom, takých poznáme...? A keď napíšem, že tento konkrétny kúsok má pod kapotou motor s výkonom 247 koní a krútiacim momentom 482 Nm? Z pôvodnej legendárnej jedna-deviatky TDI so systémom vstrekovania čerpadlo-tryska? Očakávate nejaký silvestrovský fór? Nebudeme robiť drahoty. Toto nie je fór alebo nejaký trik. Toto je realita.

Úloha č. 1 – nikto to nesmie zistiť

K tuningu môžete pristúpiť niekoľkými spôsobmi. Niektorí striktne dbajú na vzhľad. Čím väčší krídlo, tým lepšie to ide, čím viac pruhov, tým viac a ....? Nie, "proti gustu žiaden dišputát", to vie predsa každý. Komu stačí vyzdobená Fabia s motorom 1.2 HTP, nech si svoju jazdu užíva. Iní idú na vec komplexne a urobia si zo svojho miláčika v podstate pretekársky špeciál. Od podvozku, cez motor, až po úpravy karosérie. Taká autá idú rýchlo a všetci to na nich spoznajú.

_DSC0022.JPG_DSC0024.JPG
Obyčejná v každom detaile. A o to práve ide. Všetko je tuctové, pokiaľ nešliapnete poriadne na plyn. 

Lenže potom je skupina, ktorá vyznáva úplne opačný prístup. Chcú rýchle auto, ale nechcú, aby to niekto na prvý pohľad odhalil. Také autá bývajú označovaná ako "sleeper" a konkrétne táto stará Fabia Combi 1.9 TDI je ukážkovým príkladom. Keď sme vyrážali za Tomášom Z., ktorý auto vlastní, bol som upozornený na to, že nejde o žiadnu dizajnovú rozprávku, ktorú by sme mohli rozprávať deťom po Štedrý deň na dobrú noc. Realita ma dostala.

Keď sme prišli na miesto určenia, čakala na nás zaparkovaná Fabia Combi tmavej farby postavená na regulárne hrdzavých kolesách. Tomáš Z. prehodil niečo v tom zmysle, že holt tam sú už zimné, takže už to naozaj vyzerá ako rachotina, ale že vlastne takú vec chcel. Chcel aby si všetci mysleli, že je to úplne obyčajné auto.

A to údajne ešte na fotenie vyzerá dobre, pretože ho majiteľ po dlhšej dobe umyl a vyčistil interiér. Inak by sme si vraj do auta ani nesadli. No, pre priaznivcov dieselov taká veľmi dôkladne maskovaná perla.

_DSC0035.JPG_DSC0037.JPG
Boli časy, keď táto Fabia nosievala matne čiernu karosériu. To ale pútalo príliš veľkú pozornosť, takže sa majiteľ vrátil k pôvodnému laku. 

Napriek plecháčom a všetkým drobným oderom daným dlhšou prevádzkou, na tom aute pri bližšom pohľade niečo nehrá. Na Fabii sú aj tie zimné kolesá predsa len nejaké veľké. Konkrétne sa bavíme o šestnásťpalcových diskoch. Podľa technického preukazu ale nejde o žiadnu neprístojnosť. Lenže za týmito veľkými diskami až podozrivo jasne presvitajú obrie kotúče bŕzd (312 mm vpredu, 256 mm vzadu). Neklamné to znamenie trochu iného charakteru.

Ale to je asi tak všetko, čo by vám na prvý pohľad mohlo byť u tejto Fabie čudné. Údajne bývavali časy, kedy bola karoséria matne čierna, ale to vraj až príliš priťahovalo pozornosť, takže nasledoval návrat k pôvodnému laku. Každopádne úlohu číslo 1 o nenápadnosti sa podarilo splniť na 110%.

_DSC0027.JPG_DSC0029.JPG

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A