vytisknout velikost písma Test Range Rover Evoque SD4 Sicilian Yellow: britská limitka

Evoque je najmenší, najúspornejší a hneď od uvedenia na trh mal ambície stať sa tiež najpredávanejším z rodiny Range Rover. Táto ambícia sa naplnila a okrem iného k tomu dopomohla aj sem tam nejaká tá limitovaná edícia.
Test Range Rover Evoque SD4 Sicilian Yellow: britská limitka
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Výhradne 30
  2. Dojmy?, Športové je na svojom mieste
  3. Hlavná slabina: motor, Bolo, nebolo, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Písal sa rok 2011 a naprieč všetkými médiami kolovala jedna a istá správa. Land Rover predstavil po dlhých rokoch kompletne nový model radu Range Rover a bol to jednoznačne zásah do čierneho. Malé SUV používajúce techniku ​​Freelanderu dostalo veľmi odvážny dizajn, ktorý sa ani po dvoch rokoch neokukal a auto stále vyzerá, ako keby malo svoju svetovú premiéru len pred pár týždňami. Odpoveď na otázku, ako je to možné, nie je zložitá. Dizajnérom sa podarilo presvedčiť marketingové oddelenie značky a to pustilo do výroby sériové prevedenie tvarovo neobvykle blízkemu konceptu LRX, ktorý modelu Evoque predchádzal.

Evoque je kompaktný crossover, ktorý neponúkne práve priestrannosť a navyše si môžete dokonca priplatiť za trojdverovú variantu. Myslieť si o tomto aute možno čokoľvek, občas sa objavia názory, že je škaredé ako noc, podľa iných je to absolútna zbytočnosť a hračka automobilového marketingu. Lenže viete čo, ono to je vlastne úplne jedno, respektíve to je téma na dlhé internetové diskusie. Z tých automobilky ako také nežijú a možno nebudem ďaleko od pravdy, keď napíšem, že ich ani moc nezaujímajú. Tým najdôležitejším ukazovateľom predajné čísla a tie hovoria jasne. Platí to tak ako pre X6, tak aj pre ešte zvláštnejšieho kríženca 5 GT a taktiež aj pre Evoque. Ten na svoje konto získal za posledný rok a pol cez 160 000 celosvetových zápisov. A to napriek malému priestoru vzadu, zlému výhľadu von a iným neduhom.

evoque_yellow_14.JPGevoque_yellow_09.JPG 
Evoque nie je žiadnym nováčikom, ale stále vyzerá, ako keby ho automobilka práve predstavila.

Ako je vidieť, dopyt po týchto autách existuje a nie je jediný dôvod, aby sa tomu neprispôsobovala ponuka. V tomto kontexte sa mi vždy vybaví pamätná veta jedného z kolegov, ktorý pri diskusii o 5 GT vyhlásil, že BMW má úplne precízne zmáknuté hľadanie aj tých najmenších medzier na trhu. "A keby príslušné oddelenie zistilo, že si trh žiada športové BMW s trojicou náprav, môžeme si byť istí, že sa časom na trhu taký voz objaví."

Kategórie crossoverov sa všeobecne tešia veľkej obľube. Dôvodov je celý rad, ale tie teraz necháme bokom. V prípade Evoque to je ale úplne bez debát ojedinelý vzhľad, imidž a pocit, že vlastním niečo extra. Nie vždy ale postačia základné možnosti a tak sa k slovu dostávajú možnosti nadštandardné.

Výhradne 30

Slovenský trh je možno malý, ale v mnohých veciach špecifický. Aj napriek rôznym krízam, sa tu stále veľmi dobre predávajú luxusné automobily. Pri Porsche sa priemerne za príplatky vysolí vyše 20 tisíc eur a napriek klimatickým podmienkam tu idú na odbyt autá s pohonom všetkých kolies ako rožky v supermarkete a ešte k tomu v akcii. Čo sa tiež teší veľkej obľube, to limitované edície. Aspoň podľa toho, čo hovoria ľudia, ktorí majú na starosť predaj automobiliek Land Rover a Jaguar.

evoque_yellow_ext_03.JPGevoque_yellow_ext_05.JPG 
Podľa Land Roveru sa u nás veľmi dobre predávajú rôzne špeciálne edície. To je hlavný dôvod, prečo k nám zamierila aj verzia Sicilian Yellow.

Na prvý pohľad taký nezmysel, ako Defender Rough sa tu bez problémov predal a na jeho úspech nadviaže výročný Defender LXV. Do ponuky slovenských dílerov pristála tiež taká položka, akou je Evoque v edícii upravenej podľa Victorie Beckham a je limitovaná celosvetovo na 200 kusov. Koncom júna dorazila novinárom tlačovka oznamujúca ďalšiu podobnú špecialitu. Tentoraz išlo o Evoque Sicilian Yellow, ktorých bolo pridelené pre našu lokalitu 30 kusov. No a jeden z nich si našiel cestu aj do našej redakcie.

Popísať, o čo presne ide, nezaberie veľa času a rovnako jednoduché je spoznať Sicilian Yellow na ulici. K dispozícii sú dve varianty, jedna so zlatou karosériou, čiernu strechou a čiernymi diskami, druhá má farby presne naopak. K tomu pridajme čierne detaily typu nápisov Range Rover na kapote, čierne spätné zrkadlá a tak podobne.

Čierna a žltá kombinácia vládne samozrejme aj interiéru, aj keď v oveľa decentnejšie forme. Čierne kožené čalúnenie dostalo kontrastné žlté švy, a to ako na volante, tak aj pri všetkých značkách. Takou čerešničkou na torte je zlatá lišta na palubnej doske a tým je vlastne novinkám koniec.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |