vytisknout velikost písma Test Porsche Cayenne GTS - kto šetrí...

Premiéra v apríli 2012 na autosalóne v Pekingu, na slovenský trh vstúpil v júli, maximálny výkon 420 koní, upravený podvozok, vylepšený dizajn, športový interiér a špeciálne farby - predstavujeme Porsche Cayenne GTS.
Test Porsche Cayenne GTS - kto šetrí...
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Tak nejak medzi, Ten zvuk
  2. Univerzál, A teraz mi povedzte, k čomu to Turbo?, Športovo Úžitkový Voz
  3. Všade samé GTS, Kto šetrí, má GTS, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Začiatok decembra, vstávam skoro ráno, aby som už pred deviatou stepoval pri budove Porsche, kde si tentokrát vyzdvihnem na test novinku v podobe Porsche Cayenne GTS. Po obvyklej procedúre a podpise minimálnej finančnej spoluúčasti pri prípadnej nehode (radšej sa ani nepozerám, koľko to vlastne je) dostávam kľúčiky a môžem zamieriť do garáže ku krásnemu červenému exempláru. Cayenne rozhodne nešoférujem prvýkrát a tak nejako predpokladám, že viem, čo od neho čakať. Možno to bude znieť trochu divne, ale v pláne som mal taký celkom bežný deň plný fotenia, avšak stále predsa len nie príliš zábavnú, jazdu po okolí Prahy. Lenže to som sa pomýlil.

Že to nebude obyčajný Cayenne, to sa ukázalo veľmi rýchlo. Stačí otvoriť interiér, kde trónia športové sedačky, perfektné materiály, logá GTS a tak ďalej. Akonáhle naštartujem, je vymaľované. Atmosférický osemvalec tresne do výfuku, čo je ešte umocnené štartovaním v garáži, a zase sa upokojí. Znovu zošliapne plyn, či som nepočul zle. Zvuk je famózny a to sme sa ešte ani poriadne nerozbehli. Áno, toto nebude len tak obyčajný Cayenne, ktorý má plniť úlohu Turba pre chudobných (aj keď by bolo presnejšie napísať pre "chudobných").

porsche_cayenne_07.JPGporsche_cayenne_01.JPG 
Na prvý pohľad si ho ľahko pomýlite s Cayenne Turbo, ktorý daroval prednú časť.

Tak nejak medzi

Rovnako ako tomu bolo pri minulej generácie modelu Cayenne, tiež tá súčasná dostala verziu, ktorá zapadla medzi Cayenne S a Turbo, pričom aj tentoraz ju nájdete v cenníku označenú ako GTS. Prítomnosť posilneného "eska" je celkom logická, pretože cenový odstup medzi nepreplňovaným osemvalcom "S" a vrcholným Turbo je obrovský. Pre všetkých, ktorí chcú niečo tak nejako medzi, má teda Porsche pomerne zaujímavé riešenie. A ako sa ukázalo počas testu, ide o natoľko podarenú variantu, že môže osloviť aj záujemcov dopredu pripravených na viac ako miliónový príplatok, za ktorý dostanú práve Turbo. Dôvodov je celý rad.

Hneď tým prvým je dizajn. Nie je žiadnym tajomstvom, že reklama hlásajúca, ako je imidž na nič, predsa len úplne stopercentne neplatí. Veľa zákazníkov si potrpí na dobrý dojem a na situácie, kedy niekam prídu autom, pri ktorom takmer každý dobre vie, že ide o to najdrahšie, čo si môžete v danej modelovej rade kúpiť. Cayenne GTS na prvý pohľad vyzerá ako Turbo. Dizajnéri si vzali od vrcholnej verzie kompletne celú prednú časť s obrovskou tlamou, navyše pridali ešte prahové nástavce, dozadu strešný spojler a štyri čierne koncovky výfuku. Samozrejme nechýbajú patričné kolesá a svoje urobia už spomínané farby dostupné iba s GTS - testovaná červená alebo jedovatá zelená.

Sčítané a podčiarknuté, Cayenne GTS stále dokáže upútať veľa zvedavých pohľadov.

porsche_cayenne_extidet_02.JPGporsche_cayenne_extidet_06.JPG 
Cayenne GTS dostal okrem veľkých diskov tiež dvojitú čiernu koncovku výfuku na každú stranu.

Ten zvuk

Na druhú stranu si ale nie som úplne istý, či tú spomínanú pozornosť viac priťahuje dizajn ako taký alebo zvuk motora. Viem, že sa opakujem, ale nejde inak. GTS znie skvele ako zvonku, tak vnútri, predovšetkým potom, čo príslušným tlačidlom aktivujete systém zvaný Sound Symposer, ktorý je pri GTS súčasťou štandardnej výbavy. Zjednodušene povedané sa potom kabína prepojí so sacím potrubím a výsledok je bez preháňania dokonalý. Navyše je oveľa prirodzenejšie, než nejaké náhradky produkovanej cez audiosystém.

Cayenne GTS okrem uvedených vecí dostal ešte niekoľko ďalších technických úprav. Podvozok je naladený viac športovo, oproti Cayenne S je svetlá výška nižšia o 24 mm no a konečne ako som už napísal, atmosférický osemvalec s objemom 4,8 l posilnil z pôvodných 400 koní a 515 Nm na 420 koní a 530 Nm. Vo výsledku by podľa tabuliek malo auto byť logicky rýchlejšie, ale môžem vám garantovať, že pre vodičov bude podstatne väčším rozdielom práve športové naladenie podvozku a (opäť sa opakujem) športový zvuk motora. Rozdiel vo výkone nie je toľko markantný, a to jednoducho pretože už pôvodné parametre "eska" sú povedzme veľmi dostatočné.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

včera | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A