vytisknout velikost písma Test Porsche Cayenne GTS - kto šetrí...

Premiéra v apríli 2012 na autosalóne v Pekingu, na slovenský trh vstúpil v júli, maximálny výkon 420 koní, upravený podvozok, vylepšený dizajn, športový interiér a špeciálne farby - predstavujeme Porsche Cayenne GTS.
Test Porsche Cayenne GTS - kto šetrí...
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Tak nejak medzi, Ten zvuk
  2. Univerzál, A teraz mi povedzte, k čomu to Turbo?, Športovo Úžitkový Voz
  3. Všade samé GTS, Kto šetrí, má GTS, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Začiatok decembra, vstávam skoro ráno, aby som už pred deviatou stepoval pri budove Porsche, kde si tentokrát vyzdvihnem na test novinku v podobe Porsche Cayenne GTS. Po obvyklej procedúre a podpise minimálnej finančnej spoluúčasti pri prípadnej nehode (radšej sa ani nepozerám, koľko to vlastne je) dostávam kľúčiky a môžem zamieriť do garáže ku krásnemu červenému exempláru. Cayenne rozhodne nešoférujem prvýkrát a tak nejako predpokladám, že viem, čo od neho čakať. Možno to bude znieť trochu divne, ale v pláne som mal taký celkom bežný deň plný fotenia, avšak stále predsa len nie príliš zábavnú, jazdu po okolí Prahy. Lenže to som sa pomýlil.

Že to nebude obyčajný Cayenne, to sa ukázalo veľmi rýchlo. Stačí otvoriť interiér, kde trónia športové sedačky, perfektné materiály, logá GTS a tak ďalej. Akonáhle naštartujem, je vymaľované. Atmosférický osemvalec tresne do výfuku, čo je ešte umocnené štartovaním v garáži, a zase sa upokojí. Znovu zošliapne plyn, či som nepočul zle. Zvuk je famózny a to sme sa ešte ani poriadne nerozbehli. Áno, toto nebude len tak obyčajný Cayenne, ktorý má plniť úlohu Turba pre chudobných (aj keď by bolo presnejšie napísať pre "chudobných").

porsche_cayenne_07.JPGporsche_cayenne_01.JPG 
Na prvý pohľad si ho ľahko pomýlite s Cayenne Turbo, ktorý daroval prednú časť.

Tak nejak medzi

Rovnako ako tomu bolo pri minulej generácie modelu Cayenne, tiež tá súčasná dostala verziu, ktorá zapadla medzi Cayenne S a Turbo, pričom aj tentoraz ju nájdete v cenníku označenú ako GTS. Prítomnosť posilneného "eska" je celkom logická, pretože cenový odstup medzi nepreplňovaným osemvalcom "S" a vrcholným Turbo je obrovský. Pre všetkých, ktorí chcú niečo tak nejako medzi, má teda Porsche pomerne zaujímavé riešenie. A ako sa ukázalo počas testu, ide o natoľko podarenú variantu, že môže osloviť aj záujemcov dopredu pripravených na viac ako miliónový príplatok, za ktorý dostanú práve Turbo. Dôvodov je celý rad.

Hneď tým prvým je dizajn. Nie je žiadnym tajomstvom, že reklama hlásajúca, ako je imidž na nič, predsa len úplne stopercentne neplatí. Veľa zákazníkov si potrpí na dobrý dojem a na situácie, kedy niekam prídu autom, pri ktorom takmer každý dobre vie, že ide o to najdrahšie, čo si môžete v danej modelovej rade kúpiť. Cayenne GTS na prvý pohľad vyzerá ako Turbo. Dizajnéri si vzali od vrcholnej verzie kompletne celú prednú časť s obrovskou tlamou, navyše pridali ešte prahové nástavce, dozadu strešný spojler a štyri čierne koncovky výfuku. Samozrejme nechýbajú patričné kolesá a svoje urobia už spomínané farby dostupné iba s GTS - testovaná červená alebo jedovatá zelená.

Sčítané a podčiarknuté, Cayenne GTS stále dokáže upútať veľa zvedavých pohľadov.

porsche_cayenne_extidet_02.JPGporsche_cayenne_extidet_06.JPG 
Cayenne GTS dostal okrem veľkých diskov tiež dvojitú čiernu koncovku výfuku na každú stranu.

Ten zvuk

Na druhú stranu si ale nie som úplne istý, či tú spomínanú pozornosť viac priťahuje dizajn ako taký alebo zvuk motora. Viem, že sa opakujem, ale nejde inak. GTS znie skvele ako zvonku, tak vnútri, predovšetkým potom, čo príslušným tlačidlom aktivujete systém zvaný Sound Symposer, ktorý je pri GTS súčasťou štandardnej výbavy. Zjednodušene povedané sa potom kabína prepojí so sacím potrubím a výsledok je bez preháňania dokonalý. Navyše je oveľa prirodzenejšie, než nejaké náhradky produkovanej cez audiosystém.

Cayenne GTS okrem uvedených vecí dostal ešte niekoľko ďalších technických úprav. Podvozok je naladený viac športovo, oproti Cayenne S je svetlá výška nižšia o 24 mm no a konečne ako som už napísal, atmosférický osemvalec s objemom 4,8 l posilnil z pôvodných 400 koní a 515 Nm na 420 koní a 530 Nm. Vo výsledku by podľa tabuliek malo auto byť logicky rýchlejšie, ale môžem vám garantovať, že pre vodičov bude podstatne väčším rozdielom práve športové naladenie podvozku a (opäť sa opakujem) športový zvuk motora. Rozdiel vo výkone nie je toľko markantný, a to jednoducho pretože už pôvodné parametre "eska" sú povedzme veľmi dostatočné.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Test Range Rover Velar D300: Takto má vyzerať SUV

Range Rover Velar je aj napriek svojej istej nedokonalosti krásne auto. Takto by malo vyzerať a hlavne jazdiť každé SUV. Britská novinka stelesňuje mix pre vodiča zaujímavých jazdných vlastností, vysokej miery komfortu a zaujímavej dynamiky.

19. 12. 2017 | Dalibor Žák
Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

Čo urobí viac oktánov s výkonom trojvalca 1.0 TSI? Toto

S našou dlhodobo testovanou Fabiou sme sa zastavili na brzde. Namerané hodnoty rozhodne nepriniesli sklamanie. Zároveň sme vyskúšali, čo s parametrami motora urobí drahší benzín. Výrazný rozdiel nečakajte.

18. 12. 2017 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Ako je na tom šesťvalcová Kia Stinger s výkonom? O nedostatok koní sa nebojte

Kia Stinger je jednou z najzaujímavejších noviniek tohto roku. V rámci redakčného testu vrcholnej verzie GT sme zmerali aj reálny výkon dvakrát preplňovaného zážihového motora. Šesťvalcový Stinger sa zaradil k tým autám, ktoré na brzde vykázali vyššie ako udávané maximum.

6. 12. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY