vytisknout velikost písma Test Opel Zafira Tourer 1,6 CDTI: vrtký mikrobus s čerstvým srdcom

Zafira Tourer považujú za jedno z najpraktickejších vozidiel svojej triedy. Posvietili sme si na to, ale zvedaví sme boli aj na úplne nový vznetový motor, tentoraz z vlastného vývoja GM.
Test Opel Zafira Tourer 1,6 CDTI: vrtký mikrobus s čerstvým srdcom
Zoznam kapitol
  1. Tretíkrát, Úplne nový motor, Ponuka verzií
  2. Testované vozidlo, Originálny pragmatik
  3. Za volantom, Čarovanie so sedadlami, Na ceste
  4. Stabilné zázemie, Podarilo sa, Technické údaje, Namerané hodnoty
  5. Fotogaléria

Tretíkrát

Opel predstavil svoju prvú Zafiru v roku 1999 a vozidlo ihneď zapôsobilo predovšetkým svojím variabilným, až sedemmiestnym interiérom Flex7 a znamenitým využitím obstavaného priestoru pri zachovaní kompaktných vonkajších rozmerov. Na ženevskom autosalóne roku 2005 oslávila premiéru druhá, dodnes predávaná generácia Zafiry, a keď vo Frankfurte v roku 2011 odhalili generáciu tretiu, dodávanú pre odlíšenie ako Zafira Tourer, jazdilo už po svete viac ako 2,2 miliónov vozidiel Opel Zafira.

IMG_2841.JPGIMG_2845.JPGIMG_2859.JPG'
Vyskúšali sme Zafiru Tourer s novým motorem a najvyššou výbavou

Opel Zafira Tourer posunul roku 1999 predstavený systém posuvných a sklápacích sedadiel Flex7 zase o kúsok ďalej a vďaka ich premyslenej konštrukcii a jednoduchému ovládaniu patrí k najlepším autám svojej kategórie. Sériová Zafira Tourer nadviazala na štúdiu Opel Zafira Tourer Concept prezentovanú v Ženeve roku 2011, oproti ktorej sa príliš nezmenila. Našťastie. Zachovala si tiež výrazné, neprehliadnuteľné tvarovanie prednej časti karosérie.

Oproti predchádzajúcej rade Zafira je Zafira Tourer o 191 mm dlhší (4 658 mm) a má o 57 mm väčší rázvor náprav, pričom rozchod kolies sa pre zlepšenie stability zväčšil o výrazných 96, resp. 78 mm na výsledných 1 584, resp. 1 588 mm. Predná náprava bola vrátane pomocného rámu prevzatá z Opelu Insignia, zadné kolesá spočívajú kvôli priestorovej hospodárnosti na jednoduchých a ľahkých vlečných ramenách spojených skrutnou priečkou, avšak trochu nezvyčajne priečne vytvorených Wattovým priamovodom.

Úplne nový motor

Rozhodne najvýznamnejšou novinkou radu Zafira Tourer sa vlani stalo zavedenie úplne nového, celohliníkového vznetového motora GM 1,6 CDTI ECOTEC, pričom Zafira Tourer sa stal jeho vôbec prvým hostiteľom. Doteraz boli chrbticou ponuky vznetových pohonných jednotiek väčšiny modelov Opel priamovstrekové agregáty s objemom 1,7 l z konštrukčných dielní Isuzu (Opel neskôr práva na tieto motory od Isuzu odkúpil) a Fiaty Multijet v objemových verziách 1,3 a 1,9 l.

Z neskôr predstavenej jednotky Fiat 2,0 JTD konštruktéri GM Powertrain pod označením "Family B" odvodili "dvojlitre" CDTI, a to vrátane povestnej, dvojicou turbodúchadiel preplňovanej varianty. Nový GM 1,6 CDTI EcoTec je tak po dlhej dobe prvým vznetovým motorom GM, resp. Opelu vlastnej konštrukcie.

IMG_2875.JPGIMG_2876.JPGIMG_2877.JPG
Nová pohonná jednotka má kultivovaný chod a pohotový záťah v širokom spektre otáčok

A práve automobil s týmto motorom sme pre vás teraz vyskúšali. Pomerne nedávno sme testovali Opel Zafira Tourer 2,0 CDTI, takže tentoraz sa budeme venovať predovšetkým odlišnostiam skúšaného auta.

Ponuka verzií

Opel Zafira Tourer je k dispozícii vo výbavových stupňoch Essentia, Enjoy, Active a Cosmo, pričom už ten základný ponúka napríklad elektrické ovládanie predných okien a zrkadiel, klimatizáciu, diaľkové centrálne zamykanie a sadu bezpečnostných prvkov zahŕňajúcu šesticu airbagov a ESP. V rámci aktuálne platného akčného cenníka môže byť Zafira Tourer váš za ceny od 14 839 € vrátane DPH, pri splátkovom financovaní Opel Finance vám odpočítajú zhruba tisíc eur.

Ponuka pohonných jednotiek je nečakane široká a zahŕňa tiež verziu bi-fuel na LPG (1,4 Turbo/103 kW) a CNG (1,6 Turbo/110 kW). Základom ponuky zážihových motorov je atmosféricky plnená tisícosemstovka konvenčnej konštrukcie s výkonom 85 kW (ako jediná má päťstupňovú prevodovku, inak sú štandardom šesťstupňové rýchlostné skrine), nasledujú preplňované 1,4 Turbo (až 103 kW) a 1,6 Turbo vo výkonových verziách 110, 125 a 149 kW.

IMG_2846.JPGIMG_2829.JPGIMG_2830.JPG
Testované vozidlo malo výsuvný nosič na dve jazdné kolesá, ponúka sa tiež rozšírenie na štyri kolesá

Medzi vznetovými jednotkami nájdeme okrem nového 1,6 CDTI/100 kW tiež konštrukčne staršie motory 2,0 CDTI s výkonom 81, 96 a 121 kW, vo verzii BiTurbo potom až 143 kW. Vybrané motory možno za príplatok 1 500 eur doplniť šesťstupňovou samočinnou prevodovkou, poháňané sú ale výlučne kolesami prednej nápravy.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A