vytisknout velikost písma Test: Opel Mokka 1.4 Turbo 4x4 – keď aj kompaktný je moc veľký

Kategória SUV sa za relatívne krátku dobu svojej existencie neuveriteľne rozrástla. Okrem veľkých SUV máme tiež kompaktné SUV, a ak aj to je stále moc, je tu nie príliš obsadený segment malých SUV. A práve tam zamieril nový Opel Mokka.
Test: Opel Mokka 1.4 Turbo 4x4 – keď aj kompaktný je moc veľký
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Skutočne malé
  2. Malý luxus, Zatiaľ vrchol
  3. Na ceste omnoho lepší, Kamera a iné, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Finančná kríza sa nás drží (aspoň to rôzne médiá tvrdia) rovnako urputne, ako sa čosi drží košele. Ďalšie zdroje potom predpovedajú rok 2013 ako ten vôbec najkrízovejší, k čomu nemeckí experti pridali ešte trochu toho pomyselného oleja do ohňa tvrdením, že niektoré automobilky tento rok vôbec neprežijú. Značka Opel rozhodne na ružiach ustlané nemá, ale všetci veria, že sa situácia zlepší. Vylepšiť ju má novinka s názvom Mokka.

Nádej nie je celkom neoprávnená, pretože Mokka dostala dve nie celkom nevýznamné výhody. Po prvé zamierila do segmentu tých vôbec najmenších SUV, kde konkurencia nie je zďaleka tak tvrdá, ako medzi kompaktnými SUV a oproti tým niekoľkým málo konkurentom ponúkne minimálne podstatne lepšiu výbavu. Druhým plusom môže byť pre Opel Mokka práve finančná kríza. Stačí sa trochu obzrieť do minulosti.

opel_mokka_05.JPGopel_mokka_01.JPG 
Mokka vyzerá na prvý pohľad oveľa väčšia, než v skutočnosti je. Na dĺžku meria len 4,28 m

Než prvýkrát finančná kríza nastúpila, v móde bolo veľké SUV, ktoré sa tešilo neskutočnému záujmu. Stačilo pár rokov, veľké SUV sa stali pre veľa zákazníkov nedostupné, a tak zamierili o úroveň nižšie. Automobilky na tento trend zareagovali a hojne začali ponúkať kompaktné SUV s rovnakou výbavou, akú ponúkajú väčšie a drahšie SUV. Ak sa naplnia všetky dohady o kríze, mohla by sa tá istá situácia zopakovať iba s tým rozdielom, že zákazníci pôjdu z kompaktných SUV k tým ešte menším. Môžeme dlho debatovať o tom, k čomu vlastne taký automobil je, ale dá sa s kľudným svedomím predpokladať, že si svojich zákazníkov zaručene nájdu a že ich rozhodne nebude málo.

Na otázku, pre koho toto auto je, zodpovedá Opel v oficiálnej tlačovej správe. Typickým zákazníkom majú byť ľudia stredného veku s aktívnym životným štýlom. Osobne by som odpovedal na rovnaký dotaz tak, že Mokka mieri na milovníkov SUV, ktorí sa nechcú za žiadnu cenu vzdať pocitu určitého nadhľadu, ktorý im dáva vyšší posed, ale pre ktoré už sú (potrebné kvôli finančnej kríze) klasické kompaktné SUV moc drahé. Opel vidí ako hlavných konkurentov Škodu Yeti, Mitsubishi ASX a Nissan Juke. Zabúdať by sme ale nemali ani na Suzuki SX4.

opel_moka.JPGopel_mokka_04.JPG 
Vrcholné testované prevedenie postavené na osemnásťpalcových kolesách nevyzerá vôbec zle. Dizajn kombinujú známe a pre Opel typické prvky.

Skutočne malé

Opel Mokka na fotkách vyzerá podstatne väčšie, než akým v skutočnosti je. Základ darovala Corsa, takže nemôžeme očakávať žiadne extra veľké rozmery. Mokka je dlhá 4278 mm, široká 1777 mm a vysoká 1658 mm. Každopádne voz dostal pomerne sebavedomý a robustný dizajn. Podľa automobilky ide o sochárske dielo kombinované s nemeckou presnosťou. Na koľko je toto tvrdenie pravdivé, to nechám na každom z vás. Mne sa celkom páči. Testovaný exemplár navyše dostal osemnásťpalcové kolesá, ktoré urobia svoje po stránke vzhľadu.

Než sa posunieme do interiéru, musím spomenúť jednu vec, ktorá ma zaujala hneď na prvý pohľad. Opel Mokka má na kategóriu SUV extrémne nízky predný nárazník. Ten síce asi vylepšuje aerodynamiku, ale keď s autom parkujete v meste kolmo k chodníku a nedáte si pozor, budete s ním drieť o obrubník, čo mi u daného segmentu príde prinajmenšom dosť zvláštne. Mimochodom rovnako na tom je aj väčšia Antara.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A