vytisknout velikost písma Test Nissan Leaf: Uhol pohľadu

Premiestnená výroba, nižšia cena a lepšie vlastnosti, tak možno stručne opísať nový Nissan Leaf. Lenže o tom, či ide o vynikajúci automobil, alebo naopak úplný nezmysel, nakoniec vo veľkej miere rozhoduje uhol pohľadu. Pre jedných to je jasná budúcnosť, iní nájdu rad argumentov, prečo považovať nákup Nissanu Leaf za zbytočne vyhodené peniaze.
Test Nissan Leaf: Uhol pohľadu
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Nissan Leaf je výborný
  2. Ticho, ktoré lieči; Interiér ešte raz
  3. Plánuj, Aj jazda je kompromis, a nie že nie
  4. Do mesta ideál, Technické údaje
  5. Fotogaléria

Nissan Leaf sa začiatkom tohto roka predstavil v novej podobe. Predtým sa japonský elektromobil vyrábal v domácej fabrike, aktuálne sa pre európske trhy vyrába v anglickom Sunderlande. Oficiálne informácie uvádzajú, že deväťdesiat percent dielov pochádza od dodávateľov z Európy, a to vrátane lítium-iónových akumulátorov.

Vďaka prevedeniu produkcie do Európy a niekoľkým ďalším úpravám je Leaf lacnejší. V roku 2011 sme písali o tom, že cena štartuje na sume 20 tisíc eur, v súčasnosti to je 19 300 eur. Čo si budeme rozprávať, stále to je pomerne dosť peňazí. Za podobnú sumu možno kúpiť napríklad Octaviu s dieselovým motorom, pohonom všetkých kolies, karosériou kombi a takmer plnou výbavou. Octavia pritom nie je práve príklad podliezavo lacného automobilu.

leaf_01.JPGleaf_02.JPG 
Minuloročné predaja v Európe zaostali za očakávaním. Nový Leaf by mal byť pre zákazníkov zaujímavejší.

Je to vo veľkej miere práve cena, ktorá bráni väčším predajom, obzvlášť na trhoch podobných tým v Slovenskej republike, kedy elektromobily nie sú dotované štátom. V minulom roku sa v Európe predalo 5210 kusov, Nissan očakával deväť tisíc. Nový Leaf by to ale mohol zmeniť.

Leaf má upravený design, čo zapríčinilo pokles súčiniteľa odporu vzduchu z pôvodných 0,29 na 0,28. Premiestnil sa konektor pre dobíjanie. Teraz ho nájdete vpredu (možno v ňom tiež uzamknúť dobíjací kábel a má aj diódové osvetlenie pre ľahšiu manipuláciu v noci), čo v praxi znamená o 40 litrov väčší batožinový priestor. Zrýchlenie sa zlepšilo o štyri desatiny sekundy (aby vozidlo lepšie vyhovoval rýchlej európskej prevádzke), zároveň výrobca udáva vyšší dojazd.

Ten stúpol z pôvodných 175 na 199 km. Predovšetkým tento údaj ale berte s veľkou rezervou. Čo je určite tiež zaujímavé, to je nižšia hmotnosť. Napríklad dobíjacia sústava je ľahšia o tridsať kilogramov. Zároveň sa ale na druhú stranu v záujme zníženia ceny vymenili dvere. Predtým k ich výrobe Nissan používal hliník, dnes to je lacnejšia oceľ.

Nissan Leaf je určite veľmi zaujímavé auto. O tom, či dokáže obhájiť svoju vysokú cenovku (na oficiálnych stránkach sa mi mimochodom nepodarilo nájsť kompletný cenník), rozhodne vo veľkej miere uhol pohľadu.

leaf_03.JPGleaf_04.JPG 
Auto používajúce výlučne elektrickú energiu je stále v našom prostredí veľkou raritou. Do mesta však lepší dopravný prostriedok nenájdete.

Nissan Leaf je výborný

Z toho pre Nissan správneho uhla pohľadu má Leaf len veľmi málo chýb a tie vám celkom určite dokáže vynahradiť svojimi prednosťami. Dizajn auta preskočíme, to je tá posledná vec, ktorá u Leaf hrá nejakú rolu. Zaujímavejší je interiér. Nissan totiž prezentuje (a počas odovzdávania autá ma na to tiež niekoľkokrát upozornil) Leaf ako úplne normálne auto. V dnešnej dobe sú už obmedzenia v dôsledku inštalácie súčasťou elektrického pohonu prekonané, takže Leaf naozaj bez problémov zvládne odviezť päť dospelých osôb.

Človek je z toho až prekvapený. Vpredu nehľadajte žiadne obmedzenia, dozadu sa potom s rezervou usadí aj dlháň. Sedadlá sú mäkké a pohodlné, poteší aj rovná podlaha vzadu alebo napríklad drobnosť v podobe vyhrievanie zadných sedačiek. Jednoducho povedané, Leaf je regulárne priestranným automobilom, čo podčiarkuje objemom kufra.

V základe má 370 litrov. Pre porovnanie: To je iba o desať litrov menej, než čo ponúkne model považovaný za etalón nižšej strednej triedy - Volkswagen Golf. Avšak Leaf si v kufri vezie (a bolo by odvážne túto situáciu meniť) tašku s dobíjacím káblom , ktorá predsa len nejaký ten litrík uberie.

leaf_35.JPGleaf_36.JPG 
Batožinový priestor zvládne 370 litrov. Vstupný otvor nie je najväčší, ale inak čo do praktických vlastností je Leaf skutočne klasický automobil.

Elektricky zameraným užívateľom sa potom určite bude páčiť pracovisko vodiča. Futuristicky stvárnená palubná doska rozdelená do niekoľkých častí, sledovanie guličiek symbolizujúcich aktuálnu intenzitu dobíjania, farebné displeje, rastúce stromčeky a tak ďalej. Informácií dáva Leaf k dispozícii naozaj veľa. Nie je to náhoda, ako zistíte neskôr. K tomu, aby ste dokázali prejsť väčšiu vzdialenosť, tieto informácie naozaj potrebujete.

Takže: interiér je praktický, priestranný a pohodlný. Ak Leaf porovnáte napríklad s Peugeotom iOn, ktorý vyjde na podobné peniaze, je elektromobil značky Nissan tisícpercentným víťazom. Vôbec sa nečudujem tomu, že Peugeot pre tento rok eviduje peknú guľatú nulu v kolónke predaných iónov, zatiaľ čo Nissan sa chváli vyčerpanou kapacitou 25 kusov určených pre tento rok na slovenský trh.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A