vytisknout velikost písma Test Morgan Plus 8: Rýdzo pekelná jazda

"A myslíte, že bude možné urobiť nejaký menší test?" "Určite, akurát je tu ten problém s poistením. Budete musieť niesť plnú finančnú zodpovednosť." A sakra!
Test Morgan Plus 8: Rýdzo pekelná jazda
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Fotenie najprv
  2. Klasik s neklasickým volantom, Ideme jazdiť
  3. Temná strana sily, alebo ten papier je nočná mora
  4. Zážitok roku? Tak určite!, Technické údaje
  5. Fotogaléria

K Vianociam patria darčeky a býva zvykom, že 24. decembra vyjde na AutoMag.sk trochu netradičný test. Pred rokmi sme skúšali napríklad Ladu Niva, inokedy Porsche 911 4S na snehu. Tento rok sme sa však rozhodli pripraviť darček väčšieho rozsahu. Namiesto jedného testu sme pripravili rovno celú sériu vianočných testov špeciálnych áut. Morgan Plus 8 je prvé, ďalšie budú nasledovať počas tohto i budúceho týždňa.

Ďakujeme za celoročnú priazeň a prajeme krásne Vianoce!


Bol koniec novembra a ja som sa už od pondelka modlil, aby v piatok nepršalo. Po prvom niekoľkokilometrovej jazde prišiel čas vyskúšať nový Morgan Plus 8 podrobnejšie. Bude dosť priestoru na fotenie aj na dlhšiu prechádzku. Ale ak bude pršať, tak to bude všetko v háji. Plus 8 je ľahké a veľmi výkonné auto zo starej školy. Spoznáte to na každom detaile, spoznáte to na jazdných vlastnostiach a predovšetkým to spoznáte podľa toho, že vás neistí vôbec nič.

Áno, keď hovorím nič, tak tým myslím naozaj absenciu všetkých známych asistenčných systémov. Morgan Plus 8 dostal iba ABS. Aby sa nepovedalo. Asi si viete predstaviť, ako by takáto jazda na mokrej ceste s osemvalcovou motokárou vyzerala. Ale to nie je všetko.

S kolegom prichádzame do pražských Brezanov na čas, Plus 8 už čaká vonku nachystané k našej jazde. A my musíme splniť ešte jednu povinnosť. Vytasiť občianky a podpísať doslova diabolský papier. Tak trochu tuším, čo je na ňom napísané, ale radšej to nečítam.

morgan_010.JPGmorgan_007.JPGK Vianociam patria darčeky. Poďte sa prejsť v aute, ktoré v našich končinách bežne v redakčných testoch nestretnete!

Z tlačeného textu mi reže do očí len rukou dopísaná suma 3 500 000 Kč. A to mi bohato stačí. Vo vzduchu je cítiť isté napätie. Táto jazda nebude vianočná, ale rýdzo pekelná. To auto má 270 kW (367 k), nemá stabilizáciu a poisťovňu tú zastupuje moja maličkosť. Dnes ideme regulérne naostro.

Fotenie najprv

Začíname niekedy okolo druhej hodiny popoludní, čo v kontexte končiaceho novembri znamená, že na fotenie veľa času nezostáva. Než sa rozhliadnete, je už príliš šero. Nerozbalujeme sa a najprv vyrážame pekne v kľude fotiť. Okrem prvých snímok to je tiež príležitosť auto si podrobne prezrieť.

Morgan Plus 8 je model spájajúci rad Classic s modelom SuperSports. V základnej konštrukcii auta nájdete ešte drevo, podvozok (ale aj výkon) sa už hrdo hlási k rýdzo športovým automobilom. Naopak dizajn jasne odkazuje na klasické modely. Osmička je dlhá 4010 mm, široká 1751 mm a vysoká 1220 mm. Ako sa tak na auto pozerám, musím povedať, že sa mi páči čím ďalej viac.

morgan_028.JPGmorgan_048.JPGK dizajnu vlastne nie je čo dodať. Britská klasika vyzerá skvele. A že sa vám príliš nezdá béžový lak karosérie? Nevadí, v ponuke je cez 16 000 odtieňov. Manželku/priateľku pri výbere farby radšej o radu nežiadajte...

Doslova ma fascinuje, že v dnešnej dobe ešte vôbec niečo také existuje. Jeden Morgan Plus 8 sa vyrába šesť týždňov a všetko vzniká ručne. Precízneho strojového spracovania sa tu nedočkáte, ale práve v tom je to čaro. Môžete si kúpiť za rovnaké peniaze dokonalú 911 v nejakej našlapanej verzii aj výbave, ale hlavou sa vám bude stále naháňať, že ste si kúpili jedno z mnohých áut. Priznajte si to, nemáte unikát.

Každá Plus 8 je naproti tomu de facto originál. A navyše vám zaistí neporovnateľne viac pozornosti. Nakoniec tento rok Morgan predal na slovenskom a českom trhu desať áut (čo je ale na tak malé krajiny úspech), Plus 8 sú zatiaľ do ČR objednané dve. Ale schválne, vyhľadajte v pamäti, stretli ste niekedy Morgan v reálnej prevádzke? S kolegom sme sa zhodli na tom, že sme ešte nikdy to šťastie nemali.

Na fotkách tak úplne nevyniknú reálne rozmery. Faktom je, že Plus 8 má dlhokánsku kapotu a vy ako vodič (alebo spolujazdec) sedíte až na zadnej náprave. Druhým faktom je výška. Čelné sklo, poťažmo strecha, vám končí kdesi pri páse. Sedíte pár centimetrov nad asfaltom a to má veru niečo do seba. Teda ak za vami práve nepremáva nákladná Tatra.

morgan_059.JPGmorgan_060.JPGmorgan_050.JPGmorgan_056.JPG
Bez strechy mu to pristane viac, o tom nie je pochýb. Vybrať si môžete dva typy - klasickú alebo verziu, ktorú odopnete od čelného okna relatívne rýchlo. Všetko samozrejme robíte ručne. 

Drobnú pehou na kráse našej Plus 8 sú kolesá. Tie sú osemnásťpalcové a obúvajú pneumatiky s rozmerom 225/40 R18 vpredu, respektíve 245/40 R18 vzadu. Klasické drôtené disky tu nenájdete, čo je predmet mnohých vzdychov.

Lenže Plus 8 je auto tak výkonné, že ani zosilnený drôtený výplet nedokáže stopercentne zvládnuť schopnosti motora. Komu sa nepáčia štandardné kolesá (na fotkách), ten môže siahnuť po alternatíve pripomínajúcej plechové disky (sú to ale stále zliatinové kolesá), alebo po ešte jednej verzii s viacerými lúčmi.

Aj my sme lamentovali chvíľu nad tým, ako vyzerajú v klasickom aute také kolesá, ale netrvalo dlho a na túto maličkosť sme rýchlo zabudli. 

Radosti
Atmosférický osemvalec
Viac než solídna dynamika
Riadenie a brzdy
Dokonalé spojenie človek-stroj
Pozícia za volantom
Dizajn a štýl
Starosti
Logicky vysoká cena
Tak trochu nemiestny volant
Ďalšia testovacia jazda v nedohľadne
10  /10
100 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria100 fotografií
26281659 808091388 456610130
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A