vytisknout velikost písma Test Mini John Cooper Works Countryman – motokára medzi SUV

V septembri minulého roka predstavila automobilka Mini nový prírastok do rodiny John Cooper Works. Športová verzia Countryman vyzerá dobre a veľmi dobre aj jazdí. Avšak musíte k tomu mať aj kvalitné cesty.
Test Mini John Cooper Works Countryman – motokára medzi SUV
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Čo je nové?, Aká je prax?
  2. Za sedem litrov, Chyť ma, ak to dokážeš
  3. Späť do reality, Páči sa?, Technické údaje
  4. Fotogaléria

V septembri minulého roku predstavilo Mini novinku v podobe Countryman upraveného podľa nôt John Cooper Works. Predstavenie to bolo o to zaujímavejšie, že s ním súviseli dve zaujímavé skutočnosti. Po prvé príchod tohto auta znamenal absolútnu premiéru pohonu všetkých kolies v rodine JCW, po druhé Countryman dostal tiež najvýkonnejšie motorizáciu. Nikto iný medzi modelmi John Cooper Works vtedy tak silný motor nemal.

Dnes už asi tušíte, že to tak úplne neplatí. Countryman JCW dostal v Ženeve predstaveného súrodenca v podobe Pacemana JCW, čo je niečo ako Countryman s karosériou kupé a tento model taktiež ponúkne pohon všetkých kolies. Navyše je už k dispozícii Mini JCW GP. To, rovnako ako testovaný Countryman, dostalo motor s výkonom 218 koní, stovku stihne za 6,3 s, maximálna rýchlosť činí 242 km / h a mimochodom okruh Nürburgring zvládlo v čase 8:23. Ale to som trochu odbočil.

mini_jcw_09.JPGmini_jcw_15.JPG 
Stačilo zmeniť niekoľko málo detailov a Countryman razom vyzerá priamo skvele. Štandardom sú osemnásťpalcové kolesá.

Čo je nové?

Ako vždy, než vyrazíme k prvým mestským cestám, je potrebné dať si menší informačný úvod, aby sme presne vedeli, čo to vlastne testujeme. Countryman dostal od John Cooper Works celý rad úprav, takže si ho s nejakou obyčajnou verziou ťažko pomýlite. Úpravy samozrejme začínajú od vonkajšieho dizajnu. Iné sú nárazníky, nechýbajú prahové nástavce, vzadu dvojica poriadnych koncoviek výfuku, všadeprítomné logá JCW, strešný spojler a kontrastná červená farba. Mimochodom športový Countryman ponúka sedem lakov karosérie. Do interiéru sa nasťahovali športové sedadlá, športový volant, kovové pedále a samozrejme opäť logá.

To všetko ale sú novinky skôr podradného významu. Podstatne dôležitejšie je technika. Na rozdiel od obyčajného Countrymanu dostala športová verzia iné tlmiče, pružiny a tuhšie stabilizátory. Výška išla o 10 mm nižšie a logicky s vysokým výkonom súvisí tiež lepšie brzdy. Kotúče vpredu majú rozmer 307x24 mm, vzadu to je 296x10 mm. Štandardom sú osemnásťpalcové zliatinové kolesá, ktoré je možné vymeniť na želanie za devätnástky.

mini_jcw_05.JPGmini_jcw_08.JPG 
Kotúče vpredu majú priemer 307 mm, tie vzadu potom 296 mm. Súčasťou JCW je aj pohon všetkých kolies a červené strmene.

Patričnú dávku emócií má na starosť preplňovaný štvorvalec s objemom 1,6 litra. Jeho papierové parametre majú hodnoty 218 koní a s funkciou overboost až 300 Nm. To pri hmotnosti 1480 kg stačí na zrýchlenie z nuly na stovku za rovných sedem sekúnd, maximálne sa rozbehnete na 225 km / h. V základe dostanete šesťstupňovú manuálnu prevodovku, jej alternatívu tvorí šesťstupňový automat. Našim prípadom bola našťastie manuálne klasika, takže je myslím v túto chvíľu viac než zrejmé, že sa dnes za volantom budeme veľa baviť.

Aká je prax?

Mini John Cooper Works Countryman je v praxi vďaka všetkým spomínaným (predovšetkým dizajnovým) úpravám veľmi pekné auto. Navyše má v podstate čo sa dizajnu týka pár nových detailov, ktoré ale dohromady fungujú priamo výborne. Stačí sa na auto pozrieť a je na prvý pohľad všetkým jasné, že to nebude len taký obyčajný crossover, s ktorým bude vaša priateľka jazdiť po meste na nákupy. Potenciál tohto exemplára je oveľa vyšší a je to na ňom vidieť, čo je samozrejme v úplnom poriadku.

mini_jcw_11.JPGmini_jcw_20.JPG 
Logá John Cooper Works nájdete všade možne. Okrem prednej masky aj pri smerovkách, na piatych dverách a samozrejme v interiéri.

Akokoľvek športový Countryman vyzerá zvonku zaujímavo, v interiéri už to tak dramatické nie je. V podstate jedinou naozaj významnou novinkou sú športové sedačky a športový volant. Úprimne sa mi tento striedmy prístup k vylepšovaniu interiéru páči. Nič viac predsa nie je potrebné. BMW podobný prístup praktizuje pri všetkých svojich modeloch, no napríklad pri X5 M nenájdete ani kovové pedále, ale komu to vadí ...

Prvá vec, ktorá u najväčšieho z rodiny JCW asi športovo zameraných vodičov príliš nepoteší, to je posed za volantom. S trochou humoru by sa dalo povedať, že sa tu sedí ako v nejakej dodávke, teda veľmi vzpriamene. A akonáhle sa dostanete na prvú zákrutu, bude na svete ešte jedna výčitka. Sedadlá síce na pohľad vyzerajú parádne a dobre zapadajú do celkového zaobleného štýlu auta, avšak určite by zniesli výraznejší bočné vedenie.

mini_jcw_int_09.JPGmini_jcw_int_04.JPG 
Interiér je štýlový a pomerne priestranný. Športové sedačky vpredu by si ale zaslúžili ešte výraznejšie bočné vedenie.

Inak čo sa interiéru týka, ide o starý známy Countryman so všetkými svojimi "vychytávkami". Ak by som mal vymenovať niektoré konkrétne veci, potom samozrejme nemôžem nespomenúť gigantický rýchlomer umiestnený okolo stredového displeja, ktorý v podstate pre vodiča nemá vôbec žiadny význam, lebo je dosť zle čitateľný. Ďalšou takou špecialitkou sú stredové koľajnice za radiacou pákou, kam si môžete pricvaknúť napríklad držiak na okuliare alebo na telefón.

Hoci sa bavíme de facto o športovom aute, nemožno preskočiť priestor zadných sedačiek. Tie sú delené v pomere 40/20/40 a z Countryman robia pomerne praktické auto. Navyše cestujúci vzadu nájdu aj slušný priestor, takže dlhé trasy pre ne určite nebudú žiadnym problémom. Batožinový priestor zvládne v základnom usporiadaní 350 litrov.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A