vytisknout velikost písma Test Lexus NX300h AWD F Sport: Rozpoltená osobnosť

Nový hybridný crossover od prémiovej odnože Toyoty je zaujímavá a v mnohých ohľadoch podarená alternatíva k zavedeným modelom najmä nemeckých značiek. Prospelo by mu ale, keby si ujasnil, čím chce byť - či komfortným a úsporným krížnikom, alebo ostrým cestným pirátom.
Test Lexus NX300h AWD F Sport: Rozpoltená osobnosť
Zoznam kapitol
  1. V hlavnej úlohe dizajn; výhradne s hybridom
  2. Ovládanie – touchpad namiesto myši, neúplná čeština
  3. Jazda – radšej kľudne a mestom
  4. Interiér a vnútorný priestor; Ceny a výbava
  5. Verdikt; Technické údaje
  6. Kompletná fotogaléria

Že sa prémiová značka skupiny Toyota rozhodla vstúpiť do vysoko lukratívneho segmentu stredne veľkých SUV, môže sotva niekoho prekvapiť - možno snáď tým, že jej to trvalo tak dlho. Čo ale rozhodne prekvapivé je, to je trúfalosť, s akou sa Lexus vrhol do triedy definovanej modelmi Audi Q5, BMW X3 a Mercedes-Benz GLK. Oproti konzervatívne štylizovaným konkurentom nasadzuje kombináciu až výstredného dizajnu s výrazne hybridným pohonom. Vďaka tomu je Lexus NX každopádne iný. Je ale tiež lepší ako zavedená konkurencia? Na to by nám mal odpovedať redakčný test.

Vzhľad, ktorý nemožno prejsť mlčky

Dizajnom testovaných áut sa tu na AutoMag.sk spravidla nezaoberáme príliš podrobne. Zastávam názor, že nie sme v roku 1950, kedy bol čitateľ odkázaný na niekoľko niepríliš kvalitných čiernobielych fotografií, preto bolo nevyhnutné priblížiť mu vzhľad nového auta siahodlhým kvetnatým popisom. Pokiaľ sa ale nejaká novinka vymyká obvyklým pomerom tak silno ako Lexus NX, dva odseky na tému dizajnu si určite zaslúži.

Lexus NX300h test AutoRevue.cz 195.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 193.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 174.jpg
Lexus NX300h test AutoRevue.cz 188.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 181.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 189.jpg
Komplikované tvary a zdobné detaily, taký je dizajn crossoveru Lexus NX

Nobujuki Tomac, šéfdizajnér exteriérov u značky Lexus, prišiel s návrhom, ktorý na proporciách mierne zvýšeného hatchbacku so silne športovou líniou strechy rozohráva hru stočených hrán, kontrastujúcich s oblinami základnej siluety. Bočnú plochu rozbíjajú výrazne rozšírené blatníky, dlhý trojuholníkový prelis v spodnej časti dverí a tiež prehnutá línia pontónu - od spätného zrkadla ku kľučke predných dverí najprv klesá, aby sa až potom vydala nahor a vymizla nad zadným svetlom, zabiehajúcim hlboko do boku.

Maska pripomína mešec

Lichobežníkový tvar prelisu v piatych dverách trochu zvýrazňuje výšku karosérie, a to napriek silným horizontálnym prvkom v spodnej časti nárazníka a nízkemu zadnému oknu. A vpredu, vpredu cení Lexus NX svoje poznávacie znamenie, obrovskú masku chladiča. Keby sa niekto pýtal na náš názor, je to najmenej úspešný dizajnový prvok na aute.

Kvôli ľahko zaobleným kontúram pôsobí maska mäkko, trochu ako nadutý mešec, a v kombinácii s malými LED svetlometmi dáva autu výraz, ktorý mal byť asi agresívny, ale namiesto toho pôsobí skôr udiveným a trochu ospravedlňujúcim dojmom.

Za veľmi vydarený naopak považujeme interiér. Nehľadiac na čiastkové ergonomické nedostatky, ku ktorým sa dostaneme neskôr, dokáže byť autenticky iný ako zavedená konkurencia a úspešne sa pritom vyhnúť nevhodnému snaženiu, ktoré je cítiť z vonkajšieho dizajnu. Prinajmenšom v testovanej verzii F Sport s bohatým kontrastným prešívaním na palubnej doske, dverových výplniach, volante aj častiach stredovej konzoly a hodnoverne pôsobiacimi imitáciami kovu.

Lexus NX300h test AutoRevue.cz 183.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 136.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 147.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 144.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 141.jpgLexus NX300h test AutoRevue.cz 131.jpg
Interiér verzie F Sport je originálny a atraktívny; vynímateľné kozmetické zrkadlo v stredovej konzole a viditeľná hlava skrutky na nej

Minimálne škáry, presné zosadenie jednotlivých dielov a presný chod väčšiny ovládačov vydarene vytvárajú atmosféru vysokej kvality, o ktorú sa Lexus snažil už v minulosti, ale nie vždy s rovnakým úspechom. O to horšie chápeme, prečo z bočnej plochy stredovej konzoly svieti hlava skrutky. Na to už dnes narazíte snáď len v lacných amerických autách pre nenáročných domácich spotrebiteľov.

Hybrid povinne, štvorkolka na požiadanie

Keby snáď bol niekto na pochybách, že produktoví plánovači Lexusu mali pri špecifikovaní NX na zreteli iné trhy než Európu, ponuka motorizácií mu to dostatočne objasní. Zatiaľ čo drvivá väčšina v Európe predaných luxusných SUV tejto veľkosti má pod kapotou diesel, Lexus NX vždy schováva vo svojej (čiastočne hliníkovej) karosérii hybridný agregát. Inú verziu ako NX300h firma jednoducho zatiaľ neponúka.

Môžete si ale vybrať, či vám stačí pohon predných kolies, alebo chcete štvorkolku. V druhom prípade je pri zadnej nápravy zaradený elektromotor s výkonom 50 kW a krútiacim momentom 139 Nm.

Základ hnacieho ústrojenstva tvorí vpredu uložený šestnásťventilový štvorvalec s objemom 2,5 l, ktorý pracuje v Atkinsonovom cykle. Dosahuje výkon 114 kW (155 k) v 5700 ot./min. a krútiaceho momentu 210 Nm v 420-4400 ot./min. Benzínovému motoru asistuje elektromotor s parametrami 105 kW/270 Nm.

Hnací reťazec je zapojený tak, že vo verzii s jedným aj dvoma elektromotormi vždy dosahuje najvyšší výkon celej sústavy 145 kW (197 koní). Funkciu prevodovky plní planétové súkolesie, ktoré umožňuje jednotlivým komponentom otáčať s vlastnou rýchlosťou. Systém dokonca ponúka možnosť sekvenčného "radenia" virtuálnych prevodov, ale k tomu sa dostaneme až v kapitole venovanej jazde. Ešte predtým sa dôkladne zoznámime s kokpitom a obsluhou jednotlivých funkcií.

Radosti
Atraktívny interiér (F Sport)
Podarené športové sedadlá
Tichý a úsporný mestský režim
Nízke emisie škodlivín (oproti dieselu)
Bohatá štandardná výbava
Šírka batožinového priestoru
Starosti
Nedotiahnutá ergonómia
Vysoká spotreba pri rýchlej jazde
Správanie hybridu pri akcelerácii
Ťažkopádnosť v zákrutách
Len tak tak postačujúca dynamika
Jediný motor v ponuke
6  /10
90 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria90 fotografií
892375420 531700368 679812424
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |