vytisknout velikost písma Test Land Rover Discovery Sport SD4: Má veľký potenciál

Nový Land Rover Discovery Sport je SUV, ktoré má veľmi veľký potenciál. Ponúka v podstate všetko, čo by záujemca o niečo z tejto kategórie mohol chcieť. Škoda, že automobilka tento potenciál zatiaľ ešte nevyužila na sto percent. Drobné chyby sa totiž nájdu.
Test Land Rover Discovery Sport SD4: Má veľký potenciál
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Bude sa páčiť, Z pohľadu šoféra
  2. Z pohľadu rodiny, Starý motor poznáte..., Video
  3. Podvozok: Absolútne akurát, Je to Land Rover
  4. Vezmite ho k pediatrovi, Aj za 35 tisíc ho kúpite
  5. Verdikt, Technické údaje
  6. Fotogaléria

Range Rover Evoque bol (a stále je) pre automobilku Land Rover obrovský úspech. Perfektný dizajn, dynamicky strihaná karoséria, vydarený interiér a viac než solídne jazdné vlastnosti. Nemožno sa čudovať tomu, že aj v našich končinách nie je problém toto auto stretnúť v reálnej prevádzke. Avšak Evoque má jednu pre niektorých zákazníkov zásadnú nevýhodu. Je malý. Takže kto chcel používať aj druhý rad sedadiel, ten musel k Audi, Mercedesu alebo napríklad si kúpil Volvo. Lenže Land Rover tento problém vyriešil.

Presne pre záujemcov o priestrannejší Evoque pripravil model Discovery Sport, čo je z polovice Evoque a z polovice nové auto. Platí to o dizajne, platí to aj o technike. Britská novinka má totiž päťdesiat percent zhodných dielov, ale na rozdiel od svojho staršieho súrodenca ponúkne dlhší rázvor a úplne inú zadnú nápravu.

Discovery Sport sme si podrobne predstavili už dvakrát v rámci statickej aj dynamické prezentácie, takže nechajme úvody stranou a poďme sa venovať klasickému testu. Do redakcie nám zavítalo päťmiestne prevedenie SD4 s manuálnou prevodovkou.

disco_sport-9.jpgdisco_sport-14.jpg
Discovery Sport je trochu Evoque a trochu Range Rover Sport. Predovšetkým je to ale dizajnovo zaujímavé auto, ktoré sa bude páčiť

Bude sa páčiť

O tom, že sa Discovery Sport bude páčiť, som nikdy nepochyboval. Land Rover nasadil typické prvky, ktoré pred rokmi priniesol Evoque, doplnil ich o niekoľko odkazov smerom k veľkému Discovery a okorenil niekoľkými ďalšími drobnosťami. V praxi voz vyzerá viac než dobre a keď si uvedomíme, že sa vlastne jedná o nástupcu Freelanderu, je nutné podotknúť, že ide o obrovský posun vpred.

Keby Discovery Sport malo na prednej kapote nápis Range Rover a Land Rover ho tým pádom zaradil do svojho prémiovejšieho radu, asi by sa nikto nehneval. Oficiálne lacnejší pôvod na britskej novinke nespoznáte a dôvodom bude aj interiér. Ten je prevzatý z Evoque, minimálne čo sa použitých materiálov a dizajnu palubnej dosky týka.

Oficiálne lacnejšie zaradenie však nakoniec nespoznáte ani podľa ceny, ktorá je celkovo vyššia. Testované prevedenie s výbavou HSE znamená cenu od 49 tisíc eur. Keď pripočítame sadu príplatkov, razom sa dostaneme na 62 tisíc eur. Takže: Čo vám za túto sumu malé Disco ponúkne?

disco_sport-11.jpgdisco_sport-15.jpgKeby Land Rover prezentoval toto auto ako Range Rover, určite by nikto neprotestoval.

Z pohľadu šoféra

Ako už bolo povedané, vodič dostane pracovisko podobné tomu z Range Roveru Evoque. A to je dobrá správa, pretože v praxi to znamená predovšetkým prehľadne rozmiestnené ovládacie prvky a jednoduchý prístrojový štít.

Sympatická je tiež skutočnosť, že v čase dotykových displejov inštalovaných podľa hesla "čím väčší, tým lepší" a vymazávanie tlačidiel, zostalo Discovery Šport u klasických riešení. Síce kadečo môžete ovládať cez dotykový displej, ale robiť to tiež nemusíte, pretože na všetko zostali tlačidlá. Možno to na fotkách nevyzerá tak "cool", ale v praxi je to podstatne lepšie.

Ako vodič (alebo vodička) oceníte určite tiež dobre tvarované sedadlá s ideálne tuhou výplňou (nie je ani moc mäkká, ani moc tvrdá). Kto by ale náhodou chcel jazdiť rýchlejšie v zákrutách, ten čoskoro objaví limity prameniace z nie úplne výrazného bočného vedenia. Vodiča potom poteší aj dobrý výhľad z vozidla alebo radiaca páka umiestnená tak, že je ideálne po ruke.

Radosti
Výborný podvozok
Priestranný interiér
Dobre využiteľný kufor
Variabilita
Komfort jazdy
Dizajn
Starosti
Na dnešnú dobu trochu vyššia spotreba
Rada drobných nedostatkov
Pomalý multimediálny systém
Motor (vzhľadom k obstarávacej cene)
7  /10
81 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria81 fotografií
646038451 82447123 86714074
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A