vytisknout velikost písma Test Land Rover Defender Rough - jeho revírom obchodné domy?

Príbeh legendárneho off-roadu značky Land Rover je dlhý už viac ako šesťdesiat rokov, ale pomaly sa blíži ku koncu. Automobilka v poslednej dobe dopraje zákazníkom v súvislosti s Defendrom predtým absolútne nemysliteľné príplatkové prvky alebo rovno celé výbavy. Ukážkovým príkladom je edícia Rough.
Test Land Rover Defender Rough - jeho revírom obchodné domy?
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Drsný už na prvý pohľad
  2. Luxusné SUV, Od roku 2012 Euro 5
  3. Prekvapenie v štýle SUV, Defender do divadla, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Land Rover Defender je jedna z vôbec najväčších legiend automobilového priemyslu ako takého. Začalo to v roku 1948 sériou I, ​​nasledovala dvojka, trojka ... V roku 1990 sa prvýkrát objavuje meno Defender a v roku 2007 prichádza súčasné prevedenie. Bez ohľadu na to, o ktorej konkrétnej verzii sa bavíme, ide stále o rýdze off-roady zo starej školy so všetkými jeho výhodami aj nevýhodami.

Meno Defender bolo hlasno skloňované v roku 2011, kedy Land Rover predstavil koncepty, ktoré by ho v budúcnosti mali nahradiť. A tie podľa očakávania vyvolali veľký ohlas. Na jednej strane pozitívny, u skalných priaznivcov záporný. Aj keď sa osobne zaraďujem skôr k druhej skupine, je jasné, že súčasný Defender zas tak sľubnú budúcnosť aj cez svoje všetky schopnosti nemá. Keď nič iné, chce sa Land Rover vrátiť späť na predajné čísla z minulosti. Asi nikoho neprekvapí, že tie bola pri tomto modeli podstatne vyššie, než tie súčasné. Jedinou cestou, ako to dosiahnuť, je osloviť širšiu skupinu zákazníkov a to špeciálne v tomto prípade vyžaduje od základu úplne iné auto.

defender_01.JPGdefender_02.JPG 
Ako sa vám páči? Defender na sklonku svojho veľmi dlhého života dostáva skôr nezmyselné prvky, akými sú napríklad LED svetlá alebo exkluzívny bronzový lak karosérie.

Land Rover si je ale moc dobre vedomý toho, ako slávne meno táto legenda má, takže postupuje veľmi opatrne a Defender ešte pár rokov v predaji bude. Zatiaľ sa teda snaha o oslovenie širšej skupiny záujemcov skladá predovšetkým z bohatšej výbavy, zo zavádzania prvkov, z ktorých skalných fanúšikov asi veľmi pravdepodobne trafí šľak a z predstavovaní limitovaných edícií. Jednou takou je edícia Rough.

Drsný už na prvý pohľad

Pamätám si na tlačovú správu, ktorá mi kedysi pristála v e-maili. Písalo sa tam niečo v štýle, že Defender Rough je tak drsný, až by mohol vyraziť do vojny. Samozrejme ide o rýdzo marketingové rozprávanie. Ak chcete kúpiť Defender pre bojové podmienky, budete musieť navštíviť našu armádu, ktorá pár takých používa. Pripravte si ale niekoľko sto tisíc eur. Defender Rough má logicky k vojnovej kariére veľmi ďaleko, čo sa mu ale uprieť nedá, to je jeho drsný vzhľad.

DSC_1077.JPG defender_06.JPG
Vľavo klasický Defender, vpravo Defender Rough. Zábavná hra "Nájdi päť rozdielov" môže začať.

Edícia Rough zahŕňa exkluzívne bronzovú metalízu, čiernu strechu, čierne disky, terénne pneumatiky, masku chladiča vo farbe karosérie, lesklé čierne štvorce okolo predných svetiel (ospravedlňujem sa, ale lepšie to popísať neviem), čierny je tiež nápis Land Rover na prednej kapote, pod prahmi nájdete efektné nášľapy a vzadu (POZOR, POZOR) sú dokonca svetlá zložené z diód. Áno, pri Defenderovi!

Myslieť si o podobných vylepšeniach v kontexte automobile, ktorý dáva zmysel všade inde, len nie na ceste, môžete, čo chcete. Faktom ale zostáva, že v reáli bronzový Defender s čiernymi kolesami obutými do obrovských pneumatík vyzerá skvele a budí neskutočnú pozornosť. Aj nedávno testovaný Cadillac ATS s naozaj tuctovým dizajnom mu môže len závidieť.

defender_ext_02.JPGdefender_ext_04.JPG 
Okolo svetiel nájdete lesklo čierny plast, vzadu sa dokonca objavili diódy. Pri Defenderovi!!!

Viem si kľudne predstaviť, že s touto edíciou zaparkujem vedľa bežných luxusných áut a som si stopercentne istý tým, že ich majitelia budú valiť oči a prídu si to vaše prezrieť. Za vzhľad si Defender Rough, hoci ide bez pardonu o klasickú krabicu, zaslúži desať bodov z desiatich alebo povedané terminológiou jednej komerčnej televízie "palec hore".

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Za koľko jazdí malý dieselový crossover? Čakajte výbornú spotrebu

Za koľko jazdí malý dieselový crossover? Čakajte výbornú spotrebu

Proti dieselom sa dnes brojí vo veľkom, ale nízka spotreba je ich neodškriepiteľná výhoda. Náš dlhodobo testovaný Peugeot 2008 je toho jasným dôkazom. Dlhodobá spotreba sa drží pod hranicou šiestich litrov.

včera | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz E 220 d All-Terrain vs. Volvo V90 Cross Country D5

Test Mercedes-Benz E 220 d All-Terrain vs. Volvo V90 Cross Country D5

Nie že by Volvo bolo výrazne horšie, ale keby sme si mali vybrať, zložíme zálohu v Mercedese. A pokojne by sme sa uspokojili aj s tým štvorvalcom.

15. 8. 2017 | Dalibor Žák
Za volantom BMW E39 M5 (1999): Splnený sen

Za volantom BMW E39 M5 (1999): Splnený sen

BMW M5 generácie E39 patrí k najkultovejším emkovým bavorákom.. Vo svojej dobe budilo úžas výkonom 294 kW (400 koní). Jazda skoro dvadsaťročným supersedanom pôsobí opojne aj dnes, hlavne vďaka charakternému motoru. Pokiaľ o M5 uvažujete, počítajte s nákladmi na prevádzku a údržbu v poriadku stoviek eur ročne. Alebo aj viac.

13. 8. 2017 | Dalibor Žák

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY