vytisknout velikost písma Test Land Rover Defender Rough - jeho revírom obchodné domy?

Príbeh legendárneho off-roadu značky Land Rover je dlhý už viac ako šesťdesiat rokov, ale pomaly sa blíži ku koncu. Automobilka v poslednej dobe dopraje zákazníkom v súvislosti s Defendrom predtým absolútne nemysliteľné príplatkové prvky alebo rovno celé výbavy. Ukážkovým príkladom je edícia Rough.
Test Land Rover Defender Rough - jeho revírom obchodné domy?
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Drsný už na prvý pohľad
  2. Luxusné SUV, Od roku 2012 Euro 5
  3. Prekvapenie v štýle SUV, Defender do divadla, Technické údaje
  4. Fotogaléria

Land Rover Defender je jedna z vôbec najväčších legiend automobilového priemyslu ako takého. Začalo to v roku 1948 sériou I, ​​nasledovala dvojka, trojka ... V roku 1990 sa prvýkrát objavuje meno Defender a v roku 2007 prichádza súčasné prevedenie. Bez ohľadu na to, o ktorej konkrétnej verzii sa bavíme, ide stále o rýdze off-roady zo starej školy so všetkými jeho výhodami aj nevýhodami.

Meno Defender bolo hlasno skloňované v roku 2011, kedy Land Rover predstavil koncepty, ktoré by ho v budúcnosti mali nahradiť. A tie podľa očakávania vyvolali veľký ohlas. Na jednej strane pozitívny, u skalných priaznivcov záporný. Aj keď sa osobne zaraďujem skôr k druhej skupine, je jasné, že súčasný Defender zas tak sľubnú budúcnosť aj cez svoje všetky schopnosti nemá. Keď nič iné, chce sa Land Rover vrátiť späť na predajné čísla z minulosti. Asi nikoho neprekvapí, že tie bola pri tomto modeli podstatne vyššie, než tie súčasné. Jedinou cestou, ako to dosiahnuť, je osloviť širšiu skupinu zákazníkov a to špeciálne v tomto prípade vyžaduje od základu úplne iné auto.

defender_01.JPGdefender_02.JPG 
Ako sa vám páči? Defender na sklonku svojho veľmi dlhého života dostáva skôr nezmyselné prvky, akými sú napríklad LED svetlá alebo exkluzívny bronzový lak karosérie.

Land Rover si je ale moc dobre vedomý toho, ako slávne meno táto legenda má, takže postupuje veľmi opatrne a Defender ešte pár rokov v predaji bude. Zatiaľ sa teda snaha o oslovenie širšej skupiny záujemcov skladá predovšetkým z bohatšej výbavy, zo zavádzania prvkov, z ktorých skalných fanúšikov asi veľmi pravdepodobne trafí šľak a z predstavovaní limitovaných edícií. Jednou takou je edícia Rough.

Drsný už na prvý pohľad

Pamätám si na tlačovú správu, ktorá mi kedysi pristála v e-maili. Písalo sa tam niečo v štýle, že Defender Rough je tak drsný, až by mohol vyraziť do vojny. Samozrejme ide o rýdzo marketingové rozprávanie. Ak chcete kúpiť Defender pre bojové podmienky, budete musieť navštíviť našu armádu, ktorá pár takých používa. Pripravte si ale niekoľko sto tisíc eur. Defender Rough má logicky k vojnovej kariére veľmi ďaleko, čo sa mu ale uprieť nedá, to je jeho drsný vzhľad.

DSC_1077.JPG defender_06.JPG
Vľavo klasický Defender, vpravo Defender Rough. Zábavná hra "Nájdi päť rozdielov" môže začať.

Edícia Rough zahŕňa exkluzívne bronzovú metalízu, čiernu strechu, čierne disky, terénne pneumatiky, masku chladiča vo farbe karosérie, lesklé čierne štvorce okolo predných svetiel (ospravedlňujem sa, ale lepšie to popísať neviem), čierny je tiež nápis Land Rover na prednej kapote, pod prahmi nájdete efektné nášľapy a vzadu (POZOR, POZOR) sú dokonca svetlá zložené z diód. Áno, pri Defenderovi!

Myslieť si o podobných vylepšeniach v kontexte automobile, ktorý dáva zmysel všade inde, len nie na ceste, môžete, čo chcete. Faktom ale zostáva, že v reáli bronzový Defender s čiernymi kolesami obutými do obrovských pneumatík vyzerá skvele a budí neskutočnú pozornosť. Aj nedávno testovaný Cadillac ATS s naozaj tuctovým dizajnom mu môže len závidieť.

defender_ext_02.JPGdefender_ext_04.JPG 
Okolo svetiel nájdete lesklo čierny plast, vzadu sa dokonca objavili diódy. Pri Defenderovi!!!

Viem si kľudne predstaviť, že s touto edíciou zaparkujem vedľa bežných luxusných áut a som si stopercentne istý tým, že ich majitelia budú valiť oči a prídu si to vaše prezrieť. Za vzhľad si Defender Rough, hoci ide bez pardonu o klasickú krabicu, zaslúži desať bodov z desiatich alebo povedané terminológiou jednej komerčnej televízie "palec hore".

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A