vytisknout velikost písma Test Kia Soul EV: Ak by som si musel kúpiť elektromobil...

Už aj Kia má vo svojej ponuke elektrický automobil. Ten vychádza z druhej generácie modelu Soul. Keď by som si čisto teoreticky musel kúpiť elektromobil, práve Soul EV by bol jedným z horúcich kandidátov.
Test Kia Soul EV: Ak by som si musel kúpiť elektromobil...
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Rovnaký zvonku, rovnaký vnútri
  2. Elektrické špeciality, Dobíjanie: Pol hodiny ale tiež celá večnosť
  3. Koľko zvládne než umrie?
  4. Jazdne veľmi podarená, Problém? Tradičný
  5. Zasaďme Soul EV do kontextu, Záver, Technické údaje
  6. Fotogaléria

Ak z nejakého špeciálneho dôvodu hľadáte elektrické auto, máte už aj na slovenskom trhu z čoho vyberať. Doteraz ale išlo predovšetkým o väčšie alebo menšie hatchbacky, kto chcel elektrický crossover, ten mal smolu. Ako prvý s takým autom tento rok prišla Kia, ktorá predstavila Soul EV. Aj keď popravde aj Soul je skôr hatchback. Ale to je nakoniec v zásade jedno, dôležité je, že sa jedná o celkom vydarený automobil.

Kia siahla (rovnako ako Volkswagen) po koncepcii štandardného auta prestavaného na elektromobil. Nebyť niekoľkých drobných detailov, nemáte šancu na prvý pohľad elektrický Soul odhaliť. EV zaručene spoznáte len podľa iných diskov kolies tvarovaných s ohľadom na aerodynamiku a hlavne podľa prednej masky, ktorá v sebe ukrýva konektory pre dobíjanie. Elektrický Soul má tiež odlišné zadné svetlá.

soul_03.JPGsoul_20.JPGsoul_04.JPGsoul_05.JPG
Iné disky a konektory pre dobíjanie na mieste masky chladiča. To sú v podstate jediné dva naozaj viditeľné rozdiely, keď nebudeme počítať príslušné štítky. Soul EV sa od spaľovacích súrodencov takmer nelíši. 

To dôležité sa udialo vo vnútri automobilu. Akumulátory sú uložené pod podlahou, pričom sa skladajú zo 192 článkov. Celý modul dostal rozmery 1633 x 992 x 278 mm a váži 275 kilogramov. Kvôli batériám musela byť logicky upravená podlaha. Tá dostala zosilnenú konštrukciu a Soul EV tak ponúka o 27% lepšiu torznú tuhosť karosérie. Toľko teda stručný úvod.

Rovnaký zvonku, rovnaký vnútri

Kia Soul Ev meria na dĺžku 4140 mm, široká je 1800 mm a vysoká 1593 mm, pričom rázvor náprav činí 2570 mm. Podstatné rozdiely v porovnaní s klasickým variantom proste na tomto aute nenájdete. A platí to aj o interiéri, ktorý je vlastne rovnaký ako interiér v ktoromkoľvek inom Soule. Týka sa to predovšetkým priestoru, čo je samozrejme pre zákazníkov dobrá správa.

Štandardný Soul je totiž pomerne priestranným automobilom a tým pádom aj Soul EV môže na túto vlastnosť vo veľkom staviť. Pravda, znížil sa objem batožinového priestoru (281 l vs. 354 l), ale priestor pre posádku zostal de facto nezmenený. Vo výsledku tak vlastne testujeme najpriestrannejší elektromobil na trhu, keď teda nebudeme počítať elektrickú verziu úžitkového Nissanu NV200. Soul totiž dokáže poraziť aj e-Golf. Takže ak si položíme otázku, prečo práve Soul EV, priestor pre posádku môže byť jednou z tých dôležitejších odpovedí.

soul_ostatni_42.JPGsoul_ostatni_46.JPG
Čalúnenie tak trochu pripomína tepláky, ale to je len detail. Dôležitý je priestor a toho ponúka elektrický Soul naozaj veľa. 

Keď nahliadnete do interiéru, zrejme vás ako prvé zaujme čalúnenie sedadiel. Úprimne neviem, či sa jedná o nejakú "bio alebo eko" verziu, každopádne si nemôžem pomôcť, čalúnenie mi pripomína tepláky. Lenže to nutne neznamená niečo negatívne. Po teste som auto vracal s tým, že práve toto čalúnenie je veľmi príjemné. Komu sa nezdá, ten si môže priplatiť za kožu.

Ako býva u elektromobilov zvykom, iný je prístrojový štít. Na ňom nájdete tradičné záležitosti typu ukazovateľov intenzity rekuperácie, respektíve využitie výkonu motora, dojazd, palubný počítač a rýchlosť okorenenú o akýsi ukazovateľ hlásajúci, kedy ešte idete ekologicky (teda sa pohybujete v zelenom poli) a kedy už ekologicky nejdete.

soul_31.JPGsoul_38.JPG
Prístrojový štít je jednou z hlavných noviniek, ktoré priniesol elektrický pohon do inak klasického interiéru. Na očiach budete mať predovšetkým rýchlosť a dojazd, rovnako ako v každom inom elektromobile. 

Hranica pre zelenú rýchlosť je tachometrových 64 km/h, potom už sa dostanete do bieleho poľa. Na prístrojovom štíte sa vám tiež rozsvecujú ďalšie špeciálne ikonky typu červenej batérie alebo oranžovej korytnačky. Ale k tým sa ešte dostaneme.

A pretože je Kia Soul EV funky auto, môžete si užiť aj napríklad špecialitu v podobe svietiacich reproduktorov vo dverách vodiča a spolujazdca. Buď robia náladu a menia farbu plynulo, alebo robia diskotéku a blikajú do rytmu. Ako veľmi sa rozsvietia, to záleží na aktuálnej hlasitosti. Keď dáte hudbu príliš potichu, skoro neblikajú, keď ju dáte na plné pecky, už len svietia.

Každopádne sám za seba musím povedať, že som väčší nezmysel nevidel. Nie je nič horšie, ako keď takto idete za tmy autom a vo dverách spolujazdca vám neustále niečo bliká. Na druhú stranu ide o detail, ktorý si navyše môžete vypnúť. Dôležité je, že celkovo Soul EV ponúkne veľmi slušné spracovanie a vysokú mieru pohodlia.

Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 7 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |
Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôkazy

Korózia sa týka aj moderných áut. Tu sú dôk…

Zhrdzavenie väčšina z nás považuje za najmenej "dôstojnú" závadu moderného vozidla. Sme schopní často odpustiť čokoľvek, ale pľuzgiere pod lakom alebo deravé plechy? Ani náhodou...

18.  4.  2016 | | 3 N/A