vytisknout velikost písma Test Jeep Cherokee 3.2 V6: Zlý krok správnym smerom

Nový Cherokee je zvláštne SUV, ktoré to v Európe rozhodne nebude mať ľahké. Toto auto má totiž hneď niekoľko problémov, pričom kontroverzný dizajn je tým menej dôležitým.
Test Jeep Cherokee 3.2 V6: Zlý krok správnym smerom
Zoznam kapitol
  1. Dizajn nemožno preskočiť, Interiér na pohľad luxusný
  2. Výbava na maximum, Motor jednoznačne najlepší
  3. A to som sa chcel opýtať: Prečo deväť?
  4. Podvozok regulérne športový, Cesta k úspechu bude trnistá, Technické údaje
  5. Fotogaléria

Nový Cherokee je úplne iný ako jeho predchodca. Možno za to fanúšikovia značky nie sú radi, no smer, ktorým automobilka vyslala svoju novinku, je bez debát správny. Teda ak bolo úmyslom zvýšiť predaje. Segment terénnych automobilov zaujíma výrazne menšiu skupinu zákazníkov ako kategórie cestných SUV.

Bohužiaľ pre Jeep na druhú stranu tiež platí, že medzi SUV panuje omnoho tvrdšia konkurencia ako u terénnych vozidiel. Aby Cherokee uspel, bude sa musieť vyrovnať nie s jedným, ani so štyrmi súpermi, ale bez preháňania s celým stádom konkurentov. Má na to?

Dizajn nemožno preskočiť

Stará a značne obohraná pravda hovorí, že dizajn je vec subjektívna, takže neradno príliš túto tému rozpisovať. Každému sa predsa páči niečo iné. Pri novom Cherokee je ale na mieste urobiť výnimku. Už dlho nám v redakcii nestálo auto, ktoré by vzbudzovalo toľko rozporuplných reakcií. Pre jedného ide o zaujímavý voz, iný ho považuje rovno za veľmi pekný a ďalší by sa hanbou prepadol v momente, keď vyjde pred dom a musí do Cherokee nastúpiť.

_DSC0526.JPG_DSC0532.JPG
Je pekný, zaujímavý, alebo škaredý? Design Jeepu Cherokee vzbudzuje rôzne reakcie. Každopádne auto to je veľmi výrazné. Nič podobného po cestách nejazdí.

Osobne sa mi auto spočiatku nepáčilo, počas testu som ale názor zmenil. Cherokee nakoniec nie je tak škaredý, lenže s pribúdajúcimi dňami sa môj pohľad na vec prehodnotil ešte raz a vo finále som voz vrátil s tým, že je skrátka čudný. Predná časť vyzerá ako nepodarený kríženec Citroënu C4 Picasso súčasnej generácie s klasickým Jeepom.

Či už si ale myslíte čokoľvek, môžete si byť na sto percent istí, že v dave s týmto autom nezapadnete. Zaujímavé je ale porovnanie s ostatnými modelmi značky Jeep. Aj tu totiž Cherokee veľmi vystupuje a de facto má so svojimi súrodencami len veľmi málo spoločného. Je to dobre? Nie som si tak celkom istý. Ak by v dohľadnej dobe prišiel facelift, ktorý by Cherokee posunul viac smerom k modelu Grand Cherokee alebo na druhú stranu k novému Renegade, vôbec by som sa nehneval.

Pre úplnosť dodajme, že sa nám do redakcie dostala verzia Limited postavená na osemnásťpalcových chrómovo lesklých kolesách. V spojení s motorom 3.2 V6 ide o absolútny vrchol ponuky s cenovkou takmer 47 tisíc eur. Drahšie prevedenie v ponuke nenájdete.

_DSC0514.JPG_DSC0518.JPG
Od predchodcu nedostal súčasný model takmer nič. Cherokee sa zaradil do obľúbenejšej, ale veľmi bohato zastúpenej kategórie cestných SUV.

Interiér na pohľad luxusný

Vrcholnej výbave zodpovedá aj interiér, ktorý je na prvý pohľad takmer luxusný. Široká sedadlá sú potiahnuté kožou, palubovka sa tiež tvári, ako keby bola obšitá kožou, uprostred máte rozmerný displej systému Uconnect, ďalší veľký a farebný displej nájdete na prístrojovom štíte. Toto všetko je v poriadku, nesmiete sa ale rozbehnúť.

Neviem, či sa mi dostal do rúk viac ojazdený exemplár, ktorý má za sebou rad ťažkých redakčných skúšok. Jednoduchým faktom ale je, že auto malo najazdené niečo málo cez jedenásť tisíc kilometrov a spracovanie ani náhodou nezodpovedalo pomerne vysokej obstarávacej cene. Začať môžeme vŕzgajúcim pedálom brzdy, vŕzgajúcim plastom vo dverách alebo pazvukmi prichádzajúcimi od strešného okna.

_DSC0546.JPG_DSC0550.JPG 
Široké sedačky čalúnené kožou, veľký displej multimediálneho systému, decentné dekory ... Na prvý pohľad vyzerá interiér veľmi dobre, realita ale cene pohybujúcej sa okolo 50 tisíc eur nezodpovedá.

Akonáhle s autom zídete z cesty do ľahšieho terénu, pri prvom náklone počujete, ako sa plasty v interiéri krútia. Príliš nepoteší ani veľká špára medzi obložením predného stĺpika (čo má vodič priamo na očiach) alebo trhajúce sa čalúnenie stropu pri hornej hrane čelného okna. "Pohyblivá" ŠPZ na prednom nárazníku je už len taký bonus na záver.

Nechcem Cherokee prehnane kritizovať, no za hranicou jedného milióna sa zákazníkovi ponúka veľa možností a siahnuť môže aj do prémiovej kategórie. Väčšinou platí, že spracovaním sú konkurenti niekde trochu inde. Osobne dúfam, že išlo o problémy iba testovacieho exempláru a že ostatné kusy už budú vychytané.

jepe_2.jpgjepe_3.jpgjepe_1.jpg
Trhajúce sa čalúnenie alebo diely, ktoré tak celkom nedržia na svojom mieste. Spracovanie by určite mohlo byť lepšie.
Radosti
Klasický šesťvalcový motor
Bohatá výbava
Rada bezpečnostných asistentov
Komfortné sedadlá
Relatívne nízka spotreba pri veľmi rýchlej jazde
Starosti
Neustále radiaca automatická prevodovka
Kvalita spracovania
Priestor pre hlavu vpredu a hlavne vzadu
Vysoká obstarávacia cena
Nekomfortný podvozok
4  /10
51 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria51 fotografií
768394677 57617564 923534262
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |