vytisknout velikost písma Test Jaguar XF 30d: Jednoducho dobré auto

Automobilka Jaguar ide v posledných rokoch veľmi hore a nová generácia modelu XF je toho ďalším dôkazom.
Test Jaguar XF 30d: Jednoducho dobré auto
Zoznam kapitol
  1. Úvod, Na prvý pohľad nezaujme
  2. Krútiaceho momentu na rozdávanie
  3. Dynamika konkrétne
  4. Podvozok nemá slabé miesto, Cena
  5. Verdikt, Technické údaje
  6. Jaguar XF 30d: Fotogaléria

Jaguaru sa v poslednej dobe darí. Športový F-Type si celkom rýchlo získal mnoho priaznivcov, sedan XE tiež patrí k veľmi podareným autám a rovnako na tom je aj nová generácia XF, ktorú som dostal do testu s trojlitrovým naftovým šesťvalcom s výkonom 221 kW (300 koní). Na prvý pohľad toto auto síce vyzerá práve ako XE a áno, nájdu sa aj detaily, ktoré vás u podobne drahého auta veľmi nepotešia, lenže na všetko má nová generácia XF jednoduchú odpoveď. Proste dobre jazdí.

XF novej generácie sme si podrobne predstavili v auguste minulého roka. Tak ako u všetkých svojich nových modelov, aj tu Jaguar prezentoval hlavne podstatne nižšiu hmotnosť. Možno si spomeniete na odhalenie tejto novinky, v rámci ktorej novej XF prešlo rieku na lanách. Základnú platformu zdieľa auto práve s menším XE (a jazdí na nej aj F-Pace), ktoré dostalo túto techniku ako vôbec prvý Jaguar.

_DSC0174.jpg_DSC0142.jpg
XF rozhodne nevyzerá zle, ale snáď až príliš sa na prvý pohľad podobá menšiemu XE. Až príde nová generácia XJ, opäť môžeme čakať prakticky totožný dizajn

Musím sa priznať k tomu, že ma na prvý pohľad nové XF trochu sklamalo. Snáď až príliš ľahko ho môžete zameniť za menšie XE. Je to všeobecný trend, ktorý nájdete v Audi, BMW, Mercedese... Proste všade. Tak trochu sa nám z toho stáva situácia, ktorú hodnotí kolega Dalibor slovami "dajte mi o pol metra auta navyše", ale s tým nič neurobíme. Predovšetkým to tiež ešte neznamená, že by nové XF bolo škaredé. Je to práve naopak.

Nová generácia Jaguaru XF je veľmi dynamicky tvarovaný sedan, ktorý okrem všetkých možných detailov typu hlavy Jaguaru na ventiloch u kolies zaujme svojou siluetou. XF je nízke, široké a má krásne tvarovanú zadnú časť. Keby ho automobilka označila za štvordverové kupé, asi by nikto neprotestoval. Aj keď, kde vlastne začína sedan a kde už je to kupé?

_DSC0150.jpg_DSC0163.jpg_DSC0161.jpg
Jaguar si dáva záležať na každom detaile. Podpis automobilky nájdete napríklad vo svetlách, alebo dokonca na ventilčeku na kolesách

Nižšie v tabuľke nájdete základné miery a porovnanie s Audi A6 a BMW radu 5. Ako je vidieť, XF vyniká dĺžkou, šírkou i rázvorom náprav.

Jaguar XF: Základné porovnanie s konkurentmi (mm)
  Jaguar XF Audi A6 BMW 5 Mercedes-Benz E
Dĺžka  4954 4933 4907 4923
Šírka  1880 1874 1860 1852
Výška 1457 1455 1464 1468
Rázvor náprav 2960 2912 2968 2939

Na prvý pohľad nezaujme

Priznajme si, že po otvorení dverí Jaguar XF tak úplne nezaujme. Automobilka síce dáva k dispozícii mnoho rôznych príplatkov, takže môžete mať aj efektnejšie prevedenie, než čo predstavoval náš celkom nenápadný exemplár, lenže ako BMW, tak predovšetkým Audi alebo Mercedes vie ponúknuť čo do spracovania interiéru viac.

Jaguar rozhodne nie je zlý, tiež ukazuje efektné drobnosti typu otvárajúcich sa výduchov ventilácie a vychádzajúceho voliča automatickej prevodovky, lenže konkurencia je tvrdá a ja sa obávam, že je stále ďalej.

_DSC0236.jpg_DSC0231.jpg_DSC0228.jpg_DSC0218.jpg_DSC0219.jpg_DSC0220.jpg
Interiér rozhodne nie je zlý, ničmenej konkurencia je v tejto kategórii veľmi nekompromisná a autá typu Audi A6 skrátka vedia ponúknuť ešte precíznejšie spracovanie a efektnejší vzhľad

Jaguaru tiež neprospieva ani stále dookola kritizovaný multimediálny systém, čo opäť ukázalo aj nové XF. Osobne ale na tento detail príliš nehľadíte, pretože automobilka postupne zavádza do svojich modelov novšiu a podstatne lepšiu verziu a hlavne pretože si myslím, že aj v dnešnej dobe by mal automobil predovšetkým dobre jazdiť a v cenovej kategórii, o ktorej sa tu bavíme, by tiež mal ponúkať adekvátne pohodlie. Ako sa dočítate ďalej, XF rozhodne dobre jazdiť vie a nedostatkom pohodlia naozaj netrpí.

Sedačky ako také sú však pohodlné a bohato dimenzované, priestoru pre hlavu nie je na rozdávanie, ale to nie je vzhľadom k tvaru karosérie nič prekvapujúce. S miestom vzadu potom problémy nečakajte. Dlhý rázvor kombinovaný s kompaktnou zadnou nápravou typu IntegraLink v praxi znamená dosť miesta aj pre kolená. Ostatne sa môžete presvedčiť v ďalšej z našich tabuliek.

Jaguar XF: Rozmery interiéru (cm)

Šírka v úrovni lakťov vpredu
153
Šírka v úrovni lakťov vzadu
147
Priestor pre hlavu vpredu min.
91
Priestor pre hlavu vpredu max.
97
Priestor pre hlavu vzadu
89
Dĺžka sedáku vpredu (od operadla)
51
Dĺžka operadla vpredu
61
Min. šírka sedáku vpredu
31
Dĺžka sedáku vzadu (od operadla)
51
Dĺžka operadla vzadu
66
Šírka sedáku vzadu
26
Priestor pre nohy vzadu min.
16
Priestor pre nohy vzadu vodič 178 cm
25
Priestor pre nohy vzadu vodič 190 cm
20
Priestor pre nohy vzadu max. 39
Rozsah posuvu sedadla vodiča 23

Po stránke ergonómie je XF úplnou klasikou, ktorá nechce byť tabletom, ako sa o to snažia napríklad najnovšie modely Volvo. A tak je to dobre, pretože vodič v podstate vie, čím čo ovládať, bez toho aby musel dlho študovať návody. A ak to nevie, tak to veľmi rýchlo a veľmi ľahko zistí. Prístup automobilky Jaguar, ktorá proste urobí auto tak, aby sa v ňom cítil vodič dobre a ktorá nekladie prehnaný dôraz na zbytočnosti typu displejov, farebného podsvietenia, uvítacích melódií a tak podobne, sa mi veľmi páči.

Páči sa mi tak veľmi, že XF odpustím aj drobné nedostatky v spracovaní.
Kufor asi nebude to hlavné, čo by budúcich majiteľov zaujímalo (minimálne nie v klasickom sedanu), takže ho ohodnotím stručne ako veľký. Kto chce vedieť viac, ten môže využiť ďalšiu tabuľku.

Jaguar XF: Rozmery batožinového priestoru (cm)
Minimálna šírka batožinového priestoru
90
Maximálna šírka batožinového priestoru
126
Výška po plato
48
Výška nakladacieho otvoru
47
Dĺžka ložnej plochy
119
Výška nakladacej hrany
70
Šírka nakladacieho otvoru
96
Max. dĺžka nákladu 
(k prednému operadlu spolujazdca)
228
Radosti
Maximálny jazdný komfort
Skvele fungujúci podvozok
Výborný naftový šesťvalec...
... ktorý dopĺňa podarená prevodovka
Veľmi nízká spotreba
Starosti
Vyššia cena oproti porovnateľnej konkurencii
Absencia pohonu všetkých kolies
Drobné nedostatky v spracovaní
Brzdy by mohli byť výkonnejšie
9  /10
70 fotografií
Pokračovanie testu
Fotogaléria70 fotografií
956484500 710099361 593524156
Sledujte AutoMag na Facebooku Ďalšia kapitola
Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Test Lexus GS 450h F-Sport: Uvedomelý športovec

Pri bežnej jazde s občasnou prudšou akceleráciou nadchne hybridný pohon vycibreným prejavom; najpresvedčivejší zostáva v mestskej prevádzke.

25.  10.  2016 | Dalibor Žák
Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT: Otázka za tridsaťpäť tisíc

Ford Focus RS vs. Ford Mustang V8 GT

Dajme tomu, že máte plus mínus tridsaťpäť tisíc a zháňate zaujímavé športové auto. Ponuka trhu je dnes veľmi pestrá a ako ju budete prechádzať, stopercentne sa skôr či neskôr zastavíte pri automobilke Ford, ktorá vás bude lákať do svojej stajne hneď na dve nové položky - Focus RS a Mustang.

18.  10.  2016 | Dalibor Žák | 1 příspěvek
Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Test Mercedes-Benz S 500 Cabriolet: a nič viac vás nezaujíma

Mercedes-Benz triedy S je vo verzii Cabriolet krásne auto, ktoré sa za svoju nie práve ľudovú obstarávaciu cenu naozaj nehanbí - a to je pri podobných automobilov dobre.

14.  10.  2016 | Lukáš Dittrich

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým oblúkom

Týchto 20 motorov obíďte v bazáre širokým o…

Uvažujete o kúpe jazdenky? Potom by sa vám možno mohol hodiť prehľad dvadsiatich motorov, ktoré sa vedia ľahko zmeniť v pascu.

30.  5.  2016 | | 9 N/A
10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých kúpou nešliapnete vedľa

10 spoľahlivých motorov „držiakov“, ktorých…

Poznáte to. Tie najspoľahlivejšie motory máme všetci vo svojich garážach. Napriek tomu nie je zlé vedieť aj o tých ďalších. Už preto, že doba je zlá a vývoju naozaj kvalitných motorov s veľkou výdržou nepraje. Odolných agregátov poznáme z minulosti nespočet, vyberáme však vzorku tých "novších", ktoré nás ešte nenútia jazdiť úplnými veteránmi. Náš výpočet má opäť podobu zoznamu, nie rebríčku. Poradie je preto abecedné.

22.  4.  2016 | | 1 N/A
Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: Ford Mondeo, Opel Insignia, VW Passat

Test jazdeniek s cenou okolo 10 tisíc eur: …

Nie je to zas tak dávno, kedy sa tieto autá objavovali v testoch noviniek. Dnes sa na ne pozrieme podrobnejšie pri porovnávacom teste jazdeniek. Ktoré z nich je najlepšia kúpa?

19.  4.  2016 |
12 najtrápnejších áut posledného desaťročia podľa magazínu Forbes

12 najtrápnejších áut posledného desaťročia…

Magazín Forbes zverejnil dvanástku najtrápnejších áut za poslednú dekádu. Je v nej pochopiteľne veľa amerických, ale na špičke sa prekvapivo stretnete s japonským a nemeckým autom.

22.  6.  2016 |
Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI a 1.4 TSI DSG: Zlý sen

Dvojtest Volkswagen Golf Sportsvan 1.2 TSI …

Nástupcu zvýšeného Golfu Plus sme podrobili redakčnému testu rovno v dvoch variantoch: cenovo dostupné 1.2 TSI Comfortline s manuálnym radením a rozmarné 1.4 TSI Highline s automatom DSG.

1.  4.  2016 | | 1 N/A
10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale radšej nikdy nekupujte

10 lákavých ojazdených áut, ktoré si ale ra…

Niektoré veľmi zlé jazdenky sa maskujú v solídnom kabáte. Vybrali sme desiatku tých, ktorým je z rôznych dôvodov lepšie sa úplne vyhnúť.

1.  7.  2016 |
Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkladná zmena identity

Test Suzuki Vitara 1.6 VVT 4x4: Veľmi dôkla…

Meno Vitara síce zostalo, všetko ostatné je ale celkom iné. Na off-road rovno zabudnite, nová generácia nám pri teste totiž zo všetkého najviac pripomínala nafúknutý Swift.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na nemeckej diaľnici

Dlhodobý test Mazda 6 Wagon G 192 AT: Na ne…

S našou Mazdou sme podnikli svižnú cestu do Stuttgartu. Rýchlosť dosahovala 200 km/h, spotreba sa vošla pod 10 l/100 km.

14.  10.  2016 |
Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Výskum v ČR: Drahšia nafta výkon nezvýši

Za liter obyčajnej nafty môžete zaplatiť aktuálne aj menej ako 1,40 €, naopak za prémiové palivo viac ako 1,50 €. Test našich českých kolegov však ukázal, že tankovať drahšiu naftu v očakávaní vyššieho výkonu je zbytočné.

22.  6.  2016 | | 1 N/A
Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobre

Rodinné autá, v ktorých budete vyzerať dobr…

MPV rôznych veľkostí sú zamerané na praktickosť, ale niektorým nechýba ani dávka imidžu, stádo koní pod kapotou či avantgardný dizajn.

22.  4.  2016 |